Тошкент шаҳар ҳокими Жаҳонгир Ортиқхўжаев 20 октябрдаги қарори билан маҳаллий бюджетдан молиялаштириладиган муассасалар харажатларига ўзгартиришлар киритди.
Ўзбекистон Давлат мусиқали комедия (оперетта) театри учун ажратилган маблағ 500 млн сўмга қисқартирилди. Мазкур маблағ Республика Маънавият ва маърифат маркази шаҳар бўлими бюджетига ходимларнинг иш ҳақини ўз вақтида тўлаш мақсадида ўтказиб берилади.
2022 йилги Давлат бюджетидан Республика Маънавият ва маърифат марказига 63,2 млрд сўм, давлат театрларининг моддий-техник базасини мустаҳкамлаш билан боғлиқ харажатларга эса қарийб 4,5 баробар кам ёки 14,3 млрд сўм маблағ ажратиш кўзда тутилган. Кинематография агентлигини жорий йил учун давлат бюджетидан молиялаштиришга 223,1 млрд йўналтирилган.
Сентябрь ойи охирида Тошкент депутатлари маҳаллий бюджетнинг қўшимча манбалари ва давлат бюджети ссудалари ҳисобидан пойтахтда бир қатор лойиҳаларни молиялаштиришни маъқуллаган эди. Улар орасида гуллар ва дарахтлар учун 15 млрд сўм, Нукус шаҳридаги 1000 нафар аҳолининг саёҳатини ташкил этиш учун 1,8 млрд сўм, Шоштепа ёдгорлигини сақлаш учун 16,2 млрд сўм ва бошқалар бор.

Хоким Ташкента Джахонгир Артыкходжаев своим решением от 20 октября внёс изменения в расходы учреждений, финансируемых из местного бюджета.
Для Государственного театра музыкальной комедии (оперетты) Узбекистана финансирование уменьшено на 500 млн сумов. Эта сумма переводится в бюджет городского отдела Республиканского центра духовности и просветительства для своевременной выплаты зарплат сотрудников.
Ташкентский отдел Агентства кинематографии получил со счёта Управления финансов Ташкента ещё 142 млн сумов на «расходы по содержанию».
В государственном бюджете на 2022 год предусмотрено выделение 63,2 млрд сумов для Республиканского центра духовности и просветительства, а на расходы, связанные с укреплением материально-технической базы государственных театров, — почти в 4,5 раза меньше, или 14,3 млрд сумов. Финансирование Агентства кинематографии из госбюджета на этот год составляет 223,1 млрд сумов.
В конце сентября депутаты Ташкента одобрили финансирование ряда проектов в столице за счёт средств дополнительных источников местного бюджета и ссуд из госбюджета. В их числе — 15 млрд сумов на цветы и деревья, 1,8 млрд сумов на организацию путешествия 1000 жителей Нукуса, 16,2 млрд сумов на консервацию памятника «Шаштепа» и другое.