Ўзбекистон президентининг фармонига мувофиқ Азиз Ботирович Воитов қишлоқ хўжалиги вазири лавозимига тасдиқланди, дея хабар қилди давлат раҳбари матбуот хизмати. Шу муносабат билан инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари лавозимидан озод этилди.
Аввалроқ Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида халқ вакиллари Қишлоқ хўжалиги вазири лавозимига Азиз Воитов номзодини кўриб чиқиб, маъқуллашгани ҳақида хабар қилган эдик.
У мазкур лавозимда 16 июль куни бош вазир ўринбосари — инвестициялар ва ташқи савдо вазири лавозимига ўтказилган Жамшид Ходжаев ўрнини эгаллади.
Азиз Воитов (1980 й.т.) Тошкент молия институтини (2001 йилда) «Солиқ ва солиққа тортиш» мутахассислиги бўйича битирган ҳамда Олий ишбилармонлик мактабида (2010 йилда) «Бизнес бошқаруви» бўйича таҳсил олган.
У 2000−2017 йилларда Ташқи иқтисодий фаолият миллий банкида турли лавозимларда, 2017−2020 йилларда «Ўзсаноатқурилишбанк» АТБ бошқаруви раиси вазифасини бажарувчи лавозимларида ишлаган.
Азиз Воитов 2020 йилнинг 10 мартдан то ҳозирги кунга қадар инвестициялар ва ташқи савдо вазирининг биринчи ўринбосари лавозимида ишлаб келаётганди

Депутаты Олий Мажлиса на очередном пленарном заседании 29 августа одобрили кандидатуру Азиза Ботировича Воитова на должность министра сельского хозяйства Узбекистана, сообщила пресс-служба нижней палаты парламента.
С марта 2020 года он работал первым заместителем министра инвестиций и внешней торговли.
Азиз Воитов (1980 г. р.) окончил Ташкентский финансовый институт по специальности «Налоги и налогообложение» (2001) и Высшую бизнес-школу при Академии государственного управления при президенте по специальности «Бизнес управление» (2010).
Трудовую деятельность начал в 2000 году в должности специалиста Межбанковского расчетного центра Национального банка ВЭД (НБУ). В 2004—2017 годах работал на разных должностях в структуре главного управления Национального банка Узбекистана. С декабря 2017 года возглавлял «Узпромстройбанк».
Напомним, пост министра сельского хозяйства оставался вакантным с того момента, как Жамшида Ходжаева, возглавлявшего министерство с 2019 года, депутаты одобрили в качестве вице-премьера — министра инвестиций и внешней торговли.