Конья (Туркия) шаҳрида бўлиб ўтаётган Ислом бирдамлиги ўйинларида Ўзбекистон терма жамоаси аъзолари турли спорт йўналишларида яна 22 та медални қўлга киритди.
Оғир атлетика
109 кгдан юқори вазн тоифасида иштирок этган ўзбекистонлик оғир атлетикачи Акбар Жўраев Коня — 2021 мусобақасининг мутлақ чемпиони бўлди. У даст кўтаришда 200 кг, силтаб кўтаришда 246 кг, икки курашда эса 446 кг тошни ўзига бўйсундирди. Шу тариқа, Жўраев Ўзбекистон делегациясига 3 та олтин медални келтирди.
Оғир атлетика бўйича Олимпия чемпиони Руслан Нурудинов (-109 кг) даст кўтаришда биринчи уринишда Ислом бирдамлиги ўйинлари рекордини (177 кг) ўрнатди, кейинроқ 187 кг тошни ўзига бўйсундирди. Силтаб кўтаришда эса у 230 кг, икки курашда 417 кг тошни кўтарди. Шу тариқа, у ҳам 3 та олтин медални қўлга киритди.
Паралимпиячилар
Стол тенниси бўйича жуфтлик баҳсларда қатнашган Расул Отамуродов бронза медалига сазовор бўлди. Унинг бу дастурдаги шериги Покистон вакили эди.
Ўзбекистон паралимпия терма жамоаси ўйинларда жами 8 та — 3 та олтин, 2 та кумуш ва 3 та бронза медалини қўлга киритди.
Қиличбозлик
Қиличбозликнинг сабля йўналиши бўйича Зайнаб Дайибекова, Паола Плиего, Айсулу Уснатдинова, Севинч Исмоилова каби спортчилардан иборат Ўзбекистон аёллар терма жамоаси ярим финалда Туркия вакилларини 45:31 ҳисобида мағлуб этди. Ҳал қилувчи баҳсда озарбайжонлик рақибларига 34:45 ҳисобида имкониятни бой бериб, кумуш медалга сазовор бўлди.
Аёллар ўртасида қиличбозликнинг рапира йўналишида Ўзбекистон вакиласи Умида Илёсова ярим финалда туркиялик рақибига ютқазиб, бронза медалини қўлга киритди.
Файзулла Алимов ва Нодирбек Мўминов терма жамоа ҳисобига яна иккита бронза медаль келтирди. Алимов ярим финалда озарбайжонлик Руслан Хасановга 11:12, Мўминов қирғизистонлик спортчи Роман Петровга 10:15 ҳисобида имкониятни бой берди.
Сузиш
Ўзбекистонлик сузувчилар (Алексей Тарасенко, Олимжон Одилов, Эгор Петряков, Хуршижон Турсунов) эркаклар ўртасида 4×200 метрга эркин усулда эстафета баҳсларининг сўнгги баҳсларида туркиялик сузувчиларга имкониятни бой бериб, иккинчи ўринни эгаллади.
50 метрга эркин усулда сузиш баҳсларида Хуршижон Турсунов 22,51 сония натижа билан иккинчи, Алексей Тарасенко белгиланган масофани 22,72 сонияда босиб ўтиб, учинчи ўринни эгаллади. Турсуновнинг натижаси Ўзбекистоннинг янги рекорди сифатида қайд этилди.
Бир кун аввал 400 метрга эркин усулда сузишда учинчи ўринни эгаллаган сузувчи Егор Петряков бугун ана шу масофага комплекс усулда сузишда бронза медални қўлга киритди.
Дзюдо
Дзюдочилардан Шаҳрам Аҳадов (-73 кг) ва Сардор Нуриллаев (-66 кг) олтин медални қўлга киритди. Аҳадов финалда озарбайжонлик Наримон Мирзаевни, Нуриллаев Марокаш вакили Абдураҳмон Боушитни мағлуб этди.
Шунингдек, дзюдочилардан Нилуфар Эрмагамбетова (-57 кг) ва Диёра Келдиёрова (-52 кг) олтин медалга сазовор бўлди.
Кемран Нуриллаев (-60 кг) озарбайжонлик спортчига имкониятни бой бериб, терма жамоа ҳисобига кумуш медални қўшиб қўйди.
Дзюдочи Севинч Исоқова (-63 кг) ва Сита Қадамбоева (-52 кг) терма жамоа ҳисобига бронза медалини келтирди.

На Играх исламской солидарности, проходящих в Конье (Турция), копилка сборной Узбекистана пополнилась ещё 22 медалями — 10 золотыми, 4 серебряными и 8 бронзовыми в разных видах спорта.
Тяжёлая атлетика
Тяжелоатлет из Узбекистана Акбар Джураев, выступающий в весовой категории свыше 109 кг, стал абсолютным чемпионом Конья-2021. В рывке он поднял 200 кг, в толчке — 246 кг и по сумме двух упражнений зафиксировал 446 кг. Таким образом, он принёс делегации Узбекистана 3 золотые медали.
Олимпийский чемпион по тяжёлой атлетике Руслан Нурудинов (-109 кг) с первой же попытки установил рекорд Игр (177 кг), в последующем ему покорились 187 кг. В толчке он поднял 230 кг, а по сумме двух упражнений 417 кг. Таким образом, он завоевал 3 золотые медали
Паралимпийцы
Расул Атамурадов, выступавший на Играх в парных соревнованиях по пара-настольному теннису, завоевал бронзовую награду. Его напарником в данной программе был представитель Пакистана.
Паралимпийская сборная Узбекистана завоевала на Играх 8 медалей — 3 золотых, 2 серебряных и 3 бронзовых.
Фехтование
Женская сборная Узбекистана по сабле в лице Зайнаб Дайибековой, Паолы Плиего, Айсулу Уснатдиновой и Севинч Исмоиловой одолела в полуфинале представительниц Турции со счётом 45:31. В решающей встрече они уступили соперницам из Азербайджана со счётом 34:45 и завоевали «серебро».
Представительница Узбекистана по фехтованию на рапирах среди женщин Умида Ильясова уступила в полуфинале сопернице из Турции и завоевала бронзу.
Ещё две «бронзы» в копилку сборной принесли Файзулла Алимов и Нодирбек Муминов. Алимов в полуфинале уступил азербайджанцу Руслану Хасанову со счётом 11:12, а Муминов — спортсмену из Кыргызстана Роману Петрову со счётом 10:15.
Плавание
Пловцы Узбекистана — Алексей Тарасенко, Олимжон Одилов, Егор Петряков, Хуршиджон Турсунов — заняли второе место в финальном заплыве мужской эстафеты вольным стилем 4×200 метров, уступив пловцам из Турции.
В заплыве на 50 метров вольным стилем Хуршиджон Турсунов занял второе место с результатом 22.51 секунды, а Алексей Тарасенко — третье, одолев заданную дистанцию за 22.72 секунды. Результат Турсунова отмечен как новый рекорд Узбекистана.
Пловец Егор Петряков, занявший накануне третье место в заплыве на 400 метров вольным стилем, сегодня на этой же дистанции в комплексной программе завоевал «бронзу».
Дзюдоисты Шахрам Ахадов (-73 кг) и Сардор Нуриллаев (-66 кг) завоевали золотые медали. Ахадов в финале одолел азербайджанца Наримона Мирзаева, Нуриллаев — представителя Марокко Абдурахмона Боушита.
Дзюдоистки Нилуфар Эрмагамбетова (-57 кг) и Диёра Келдиёрова (-52 кг) также завоевали золотые медали.
Серебряную медаль в копилку сборной добавил Кемран Нуриллаев (-60 кг), уступив спортсмену из Азербайджана.
Дзюдоистки Севинч Исакова (-63 кг) и Сита Кадамбоева (-52 кг) принесли в копилку сборной бронзовые медали.