Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича олтинчи йиғилишни жорий йил охиригача ўтказиш учун республика ЖСТ Котибиятига ташкилотга аъзо давлатларнинг қўшимча саволларига жавоблар ҳамда сўровларга мувофиқ техник жиҳатдан тартибга солиш, интеллектуал мулк ва бошқа йўналишларга оид янгиланган ҳужжатларни тақдим этиши зарур.
Бу ҳақда Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) билан ишлаш бўйича Идоралараро комиссиянинг навбатдаги йиғилишида маълум қилинди.
Бош вазир ўринбосари, инвестициялар ва ташқи савдо вазири Жамшид Холжаев идоралараро комиссия аъзоларига «Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёнини тезлаштириш бўйича қатъий топшириқлар» берди, шу билан бирга, муддатларни кечиктиришга йўл қўйилмаслигини таъкидлади.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёни 2020 йилда қарийб 5 йиллик танаффусдан сўнг қайта тикланган эди. Жорий йилнинг июнь ойи охирида ишчи гуруҳнинг бешинчи йиғилиши бўлиб ўтди ва унда Ўзбекистон томони ва ЖСТга аъзо давлатлар ўртасида ташкилотга аъзо бўлиш шартлари бўйича музокаралар бошланди.
Ўша пайтдаги бош вазир ўринбосари, ИТСВ раҳбари Сардор Умурзаков ўша йиғилишда пандемиянинг салбий оқибатлари ташкилотга аъзо бўлиш жараёнини қийинлаштирганини таъкидлади. У ЖСТга аъзо мамлакатларни янада мослашувчан бўлишга чақирди ва Ўзбекистон аъзолик жараёнини имкон қадар тезроқ якунлаш ниятида эканлигига ишонтирди.

Для проведения очередного заседания рабочей группы по вступлению Узбекистана во Всемирную торговую организацию до конца года стране необходимо представить в секретариат ВТО ответы на дополнительные вопросы стран-членов организации и обновленные в соответствии с запросами документы, в том числе по техническому регулированию и интеллектуальной собственности.
Об этом говорилось на очередном заседании межведомственной комиссии по работе с ВТО, сообщила пресс-служба Министерства инвестиций и внешней торговли.
Заместитель премьер-министра, министр инвестиций и внешней торговли Жамшид Ходжаев дал членам межведомственной комиссии «жесткие указания по ускорению процесса вступления Узбекистана в ВТО», при этом он особо подчеркнул недопустимость затягивания установленных сроков.
Напомним, процесс вступления Узбекистана в ВТО возобновился после почти 15-летнего перерыва в 2020 года. В конце июня этого года состоялось пятое заседание рабочей группы, где начались переговоры узбекской стороны ос странами-членами ВТО об условиях вступления в организацию.
Сардор Умурзаков, бывший тогда вице-премьером и возглавлявший МИВТ, в ходе того заседания отметил, что из-за негативных последствий пандемии процесс присоединения к организации усложнился. Он призвал стран-участниц ВТО к большей гибкости и заверил, что Узбекистан намерен завершить процесс вступления как можно скорее.
Наверно не ответить на вопросы, а выполнить требования. А ответить на вопросы можно за два часа.
Лола Иванова
До сих пор нет системы производства и нет системы контроля качества, и безопасности пищевых продуктов. Вступление в вто без этой системы откроет дорогу продуктам питания низкого качества и безопасности. Экспорт будет невозможно осуществить в развитые страны.