Марказий банк маълумотларига кўра, Ўзбекистонда 2022 йилнинг январ-июнь ойларида чет эл давлатларидан пул ўтказмалари миқдори кескин ошди.
6 ой давомида мамлакатга 6,53 млрд доллар пул ўтказмаси келиб тушди, бу ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 3,2 млрд долларга (+96%) кўп дегани.
Биргина июнь ойининг ўзида жисмоний шахслар Ўзбекистонга рекорд даражада кўп — 2,34 млрд доллар (аввалги рекордлар апрелда — $1,07 млрд ва майда — $1,65 млрд қайд этилганди) миқдордаги маблағни юборди. Шу билан бирга, мазкур кўрсаткич 2021 йилнинг май ойида 3,25 мартага камроқ — 720 минг доллар атрофида бўлганди.
Қолаверса, валюта айирбошлаш операциялари ҳам кескин кўтарилди. Январь-июнь ойларида банклар аҳолидан 5,66 млрд доллар сотиб олди, бу ўтган йилнинг мос даврига нисбатан 2,33 млрд долларга (70%) кўпроқ. Биргина июнь ойининг ўзида харид миқдори 1,34 млрдни ташкил қилди.
Иқтисодчи Отабек Бакировнинг сўзларига кўра, динамика ва суръатлардан ҳам билса бўладики, бу кўрсаткичлар меҳнат мигрантлари ва умуман ташқи трансфертлар характеристикаси билан боғлиқ эмас.
«Статистикамиз (Давлат статистика қўмитаси — таҳр.) эртага бу кўрсаткичларни жами даромадларда ҳисобга қўшса, хатолик бўлади. Ўзбекистонлик мигрантлар сони 3 баробарга ошгани йўқ, ўзбекистонлик мигрантларнинг даромадлари йил давомида 3 бароварига кўпайиб қолгани йўқ», — дея тушунтирди у.
Унинг фикрича, юзага келган вазият пул ўтказмаларини ғирт спекулятив ва диверсия мақсадларида ишлатишга имконият бермоқда.
«Афсуски, бунга ҳеч қандай қаршилик кўрсатилаётгани йўқ, тўсиқ қўйилаётгани йўқ. Нақд валюта етишмовчилиги ҳам, нақд сўм етишмовчилиги ҳам бу оқибатлардир. Юборилган пул ўтказмаларининг ярмидан кўпини тижорат банклари сотиб олишга (хусусан МБнинг мадад пуллари ҳисобига) мажбур бўлишмоқда ва бу билан муомаладаги пул массасини иқтисодий моҳиятдан ташқарида кенгайтиришга ҳисса қўшишмоқда», — дея таъкидлади Отабек Бакиров.
Июл ойи бошида хорижий валюта тақчиллиги ҳақидаги хабарларга жавобан ўзбек банклари уларнинг айирбошлаш шохобчалари етарли миқдорда нақд пул билан таъминлангани, пул ўтказмалари барқарор амалга оширилганини маълум қилганди.
Март ойида Жаҳон банки экспертлари 2022 йилда Ўзбекистонга хориждан пул ўтказмалари ҳажми 2022 йилда 21% га қисқариши кутилаётганини прогноз қилганди. Май ойида Жаҳон банки ҳам пул ўтказмаларининг кескин камайиши кутилаётганини қайд этганди.

Объём денежных переводов в Узбекистан из-за границы в январе-июне 2022 года резко вырос, следует из данных Центрального банка.
За шесть месяцев в страну поступили переводы на 6,53 млрд долларов, что на 3,2 млрд долларов (+96%) больше по сравнению с аналогичным периодом прошлого года.
При этом только в июне физические лица направили в Узбекистан рекордные 2,34 млрд долларов (предыдущие рекорды были в апреле — 1,07 млрд и мае — 1,65 млрд), в то время как в мае 2021 года этот показатель был в 3,25 раза меньше — около 720 млн долларов.
Показатели валютно-обменных операций также резко возросли. В январе-июне банки приобрели у населения валюты на 5,66 млрд долларов, что на 2,33 млрд долларов, или на 70%, больше, чем за аналогичный период прошлого года. Только в июне объём покупок составил 1,34 млрд долларов.
При этом банки продали гражданам валюты на 3,72 млрд долларов (в апреле — 880 млн долларов), что на 1,71 млрд долларов, или 85%, больше прошлогоднего показателя.
По словам финансиста Отабека Бакирова, динамика и темпы роста показывают, что эти показатели не связаны с деятельностью трудовых мигрантов и характеристиками внешних трансфертов в целом.
«Будет ошибкой, если завтра наша статистика (Госкомстат — ред.) включит эти цифры в общие доходы [населения]. Количество узбекских мигрантов не увеличилось в 3 раза, доходы узбекских мигрантов не увеличились в 3 раза за год», — пояснил он.
По его мнению, сложившаяся ситуация дает возможность использовать денежные переводы «в весьма спекулятивных и диверсионных целях».
«К сожалению, сопротивления этому нет, препятствий не ставится. Следствием этого являются как дефицит наличной валюты, так и дефицит наличных сумов. Коммерческие банки вынуждены покупать более половины отправляемых денежных переводов (в частности, за счет денежных подкреплений ЦБ), тем самым способствуя расширению денежной массы в обращении за пределами экономической сущности», — сказал он.
В начале июля в ответ на сообщения о дефиците иностранной валюты банки Узбекистана сообщили, что их обменные пункты обеспечены достаточным объёмом наличной валюты, а денежные переводы проводятся бесперебойно.
В марте эксперты Всемирного банка прогнозировали сокращение денежных переводов в Узбекистан в 2022 году на 21%. В мае ВБ также ожидал резкое сокращение переводов.