Ўзбекистон Марказий банки «Газета.uz» сўровига кўра, номинал қиймати 200 минг сўм бўлган банкнотани 2024 йилга мўлжалланган бўлса-да, 15 июлдан муомалага чиқариш тўғрисидаги қарори бўйича тушунтириш берди.
Регулятор маълумотларига кўра, юқори номиналдаги банкнотларни муомалага чиқаришдан мақсад нақд пул билан тўловни осонлаштиришдан иборатдир.
«Жаҳон тажрибасида соҳа мутахассисларининг тавсияларига кўра, энг катта номиналдаги банкнотларнинг жами муомаладаги нақд пуллардаги салмоғи 50 фоизга яқинлашганда каттароқ номиналдаги банкнотни муомалага чиқариш чораларини кўриш лозим», — дея қайд этди МБ.
Таҳлил натижаларига кўра, 2022 йил 1 июль ҳолатига 100 минг сўмлик банкнотларнинг жами муомаладаги нақд пуллардаги салмоғи йил бошидаги 34,8%дан 43,4% фоизга кўтарилган.
«Иқтисодиёт кенгайиши ортидан нақд пул айланмаси, муомаладаги нақд пуллар ҳажмининг ошганлиги ва ўсиш динамикасининг давом этаётганлиги 200 минг сўмлик банкнотни муомалага чиқариш жараёнини тезлаштириш заруриятини юзага келтирди», — дея тушунтириш берди Марказий банк.
Молиячи Отабек Бакировнинг қайд этишича, пул массасининг ўсишига иқтисодий фаолликдан ҳам кўра ташқаридан хорижий валюта оқимининг ҳаддан зиёд ошгани кўпроқ таъсир кўрсатмоқда.
«Регуляторнинг ортиқча валюта оқимини сотиб олиши биринчи навбатда нақд пуллар қолдиғига таъсир ўтказаяпти. Буни пул агрегатлари компонентлари ичида нақд пуллар қолдиғи энг юқори суръатда ўсаётганидан ҳам кўриш мумкин. Иккинчидан, пул массасининг ўсиши ЯИМ номинал ўсишини анча ортда қолдирмоқда. Бу хавотирли, чунки инфляциянинг монетар сабабларини қўзғатиб юбориши мумкин. Тез ўсаётган пул массасини иқтисодиёт тўлиқ ўзлаштира олаёптими ёки йўқ, фақат вақт ўтгандан кейингина, нарх оқибатларда кўриш мумкин бўлади», -деб ёзди у.
«Газета.uz» апрель ва май ойларида Ўзбекистонга пул ўтказмалари бўйича рекорд кўрсаткич қайд этилгани ҳақида хабар берган эди. Апрель ойида меҳнат муҳожирлари Ўзбекистонга рекорд даражадаги 1,07 млрд доллар жўнатди, бу ўтган йилга нисбатан қарийб 2 баробар кўп, май ойидаги рекорд — 1,65 млрд доллар (+2,7 марта) бўлди.
Шу фонда май ойи бошида банкоматлардан нақд пул олиш билан боғлиқ муаммолар қайд этилган эди. Марказий банк узилишларни нақд пулга талаб ортиши ва логистика муаммолари билан изоҳлади, бу эса регуляторни қўшимча пул муомаласини уч баравар оширишга мажбур қилди.
Марказий банк янги банкнотнинг дизайни ва унинг муомалага чиқарилиши Сенатнинг 5 июлдаги қарори билан тасдиқланганини қайд этди. Парламентнинг юқори палатаси ҳужжатни 14 июль куни ОАВда банкнотнинг муомалага чиқарилишига Сенат томонидан маъқуллангани ёки йўқлиги ҳақидаги саволлар туғилгандан сўнг эълон қилди.

Центральный банк Узбекистана на запрос «Газеты.uz» объяснил решение о выпуске банкноты номиналом 200 тысяч сумов в обращение с 15 июля, хотя изначально это было запланировано на 2024 год.
По данным регулятора, цель выпуска банкнот большого достоинства — облегчить возможность расплачиваться наличными деньгами.
«Согласно рекомендациям специалистов, основанным на мировом опыте, при приближении доли банкнот наибольшего номинала в общей сумме наличных денег в обращении к 50% необходимо принимать меры по введению в обращение банкноты большего номинала», — отметили в ЦБ.
Согласно результатам анализа, на 1 июля доля банкнот номиналом 100 тысяч сумов в общем объёме наличных денег в обращении увеличилась до 43,4% по сравнению с 34,8% в начале года.
«В связи с увеличением оборота наличных денег и объёма наличных денег в обращении, а также сохраняющейся динамикой роста на фоне расширения экономики возникла необходимость в ускорении выпуска банкноты номиналом 200 тысяч сумов», — пояснили в Центробанке.
Финансист Отабек Бакиров отмечал, что на рост денежной массы в Узбекистане больше влияет чрезмерное увеличение валютных потоков из-за рубежа, чем экономическая активность.
«Покупка регулятором избыточных валютных потоков в первую очередь влияет на остатки денежных средств. Это видно и из того, что остатки денежных средств растут самыми высокими темпами среди компонентов денежных агрегатов. Во-вторых, рост денежной массы значительно отстаёт от номинального роста ВВП. Это вызывает тревогу, поскольку может спровоцировать монетарные причины инфляции», — заявил он.
«Газета.uz» сообщала, что в апреле и мае были зарегистрированы рекордные показатели по денежным переводам в Узбекистан. В апреле трудовые мигранты отправили в Узбекистан рекордные 1,07 млрд долларов, что почти в 2 раза больше прошлогоднего показателя, в мае — рекордные 1,65 млрд долларов (+2,7 раза).
На этом фоне в начале мая сообщалось о проблемах с получением наличных денег в банкоматах. Центробанк объяснял перебои возросшим спросом на наличные и проблемами логистики, из-за чего регулятору пришлось в 3 раза увеличить объём выпуска дополнительных денег.
В Центральном банке отметили, что дизайн новой банкноты и её выпуск были одобрены решением Сената от 5 июля. Верхняя палата парламента опубликовала документ 14 июля, после того, как в СМИ был поднят вопрос о том, одобрил ли Сенат выпуск банкноты.