Жорий ой бошидан 21 июнь кунига қадар Самарқанд ва Тошкент вилоятларида ёғингарчилик меъёрдан кўп кузатилди, дея хабар қилди Ўзгидромет матбуот хизмати.
Тошкентда ўртача ойлик ёғингарчилик миқдори 17 мм ни ташкил этган бир вақтда ой бошидан буён 22 мм ёки меъёрдагидан 130 фоиз кўпроқ ёғингарчилик ёғди.
Шу билан бирга, Ўзбекистоннинг катта қисмида эса ёғингарчиликнинг умумий миқдори ўртача ойлик иқлимий кўрсатгичларидан кам бўлди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзгидромет 17 июнь куни 20−22 июнда республика ҳудуди бўйича вақти-вақти билан ёмғир ёғади, момақалдироқ бўлиши, айрим жойларда дўл ёғиши, Тошкент, Самарқанд, Жиззах, Қашқадарё, Сурхондарё вилоятлари ва Фарғона водийси вилоятларининг тоғ олди ва тоғли ҳудудларида кучли ёмғир ёғиши мумкинлиги ҳақида хабар қилган эди.
19−20 июнь кунлари республика ҳудудларига Қора денгиз ва Кавказ ҳудудларидан ғарбий нам ҳаво массаларининг кириб келиши қайд этилди. Бу жараён кучли шамол ва айрим вилоятларда кучли ёғингарчиликлар бўлишига олиб келди. Кучли ёғингарчиликлар республиканинг жанубий ва шимоли-шарқий ҳудудларида кузатилди. Хусусан, Тошкент шаҳрида 20 июнь кундуз куни вақти-вақти билан кучли жадал ёғингарчилик кузатилди. Ёғингарчилик умумий миқдори пойтахтда нотекис тақсимланди.
Ўзгидрометнинг асосий кузатув станцияси жойлашган Тошкент шаҳри Юнусобод туманидаги Тошкент-Обсерватория ҳудудида қисқа вақт оралиғида ёғиб ўтган умумий ёғингарчилик миқдори 15 мм (ўртача ойлик ёғингарчилик миқдорига тенг кўрсатгич) бўлган бўлса, пойтахтнинг бошқа бир қисми халқаро аеропорт ҳудудидаги кузатув станциясида бу кўрсатгич 21 ммни ташкил этди. Ёғингарчиликлар асосан ёмғир кўринишида ёғиб ўтди.
«Сутканинг 12 соат ичида 15 мм ва ундан кўп ёғингарчилик кузатилиши бу хавфли метеорологик ҳодиса ҳисобланади. Айниқса, ёз ойларида бу каби ёғингарчилик одатда интенсив (жадал) кўринишда ёғиши ҳисобига, йўлсозлик ва қурилиш объэктларида нотўғри ёндашув асосида барпо этилган объектлар (латок, сув ўткази иншоотлари, дренаж, кучли ёғингарчиликка бардошли том ёрилмалари) сел-сув босиш ҳодисларини келтириб чиқариши мумкин», — дейилади хабарда.
Ёз ойларида пойтахтда 12 соат ичида 15 мм дан кўп ёғингарчиликлар кузатилиши жуда камдан кам ҳолатларда рўй беради. Тошкент шаҳрида охирги ўн йилликда ёзнинг дастлабки июн ойида биргина ҳолатда сутка давомида 15 мм дан кўп ёғингарчилик кузатилган. 2019 йилнинг июнь ойи бошларида (3 ва 6 июнь) Тошкентда икки кун ичида умумий 56 мм ёғингарчилик қайд этилди. Ёғингарчиликлар дўл ва кучли жадал ёмғир кўринишида ёғиб ўтди.
«Бу нормалми? Албатта, Тошкентда ёмғир кам ёғадиган ёки умуман ёғмайдиган (норма 25 фоиздан кам) июнь ойлари ҳам бўлади. Охирги 20 йил ичида бундай июнлар ойларнинг ярмига яқинини ташкил этган, 2001 ва 2008 йиллар июнида эса Тошкентда ёғингарчилик кузатилмаган. Ушбу 20 йил давомидаги бошқа июнь ойларида эса бизда 3 кундан 8 кунгача ёмғир ёғиши кузатилди», — дея қўшимча равишда «Газета.uz»га хабар берди Ўзгидромет.
Охирги 20 йилдаги энг серёғин июнь 2010 йилда кузатилган бўлиб, ўшанда ойнинг 12 кунида ёғингарчилик бўлган ва ёғингарчилик миқдори 66 мм ни ташкил этган эди, бу — беш ойлик меъёрга яқин.
Шу боис жорий йилнинг июнь ойини ёғингарчилик миқдори бўйича аномал деб бўлмайди, бироқ, хусусан, кечаги Тошкентдаги ёмғир июнь ойининг сўнгги ўн кунлигида жуда ноодатий ҳодиса бўлди, дея хулоса қилишди синоптиклар.

С начала июня по 21-е число месяца осадков в Самаркандской и Ташкентской областях наблюдалось больше нормы, сообщила пресс-служба Узгидромета.
В Ташкенте выпало 22 мм осадков при среднемесячной норме 17 мм,
При этом на большей части территории Узбекистана общее количество осадков было меньше среднемесячных климатических показателей.
19−20 июня по территории страны отмечалось вторжение влажных воздушных масс с территорий Чёрного моря и Кавказа. Этот процесс привёл к сильным ветрам и сильным осадкам в отдельных районах, пояснил Узгидромет.
Сильные осадки наблюдались в южных и северо-восточных районах страны. 20 июня днём в Ташкенте прошли сильные интенсивные осадки. Общее количество осадков в столице распределилось неравномерно, как показано на карте.
«Конечно, самый большой вклад в [общее количество осадков за месяц] внёс вчерашний ливень, точнее, два сильных ливня, прошедших в послеполуденные часы и ближе к вечеру, — отметили в центре. — Суммарное количество осадков по данным метеостанции Ташкент-Обсерватория, расположенной в районе Юнусабадского хокимията, составило 15 мм (показатель, равный среднемесячному количеству осадков),
т. е. практически месячная норма июня, а в районе международного аэропорта — 21 мм».
Осадки 15 мм и более за 12 часов в сутки считаются опасными метеорологическими явлениями, подчеркнули в Узгидромете. При интенсивных осадках, особенно летом, неправильно спроектированные объекты, такие как лотки, водопропускающие сооружения, дренаж, кровли и другие, могут приводить к возникновению селе-поводковых явлений.
Выпадение летом в столице осадков более 15 мм за 12 часов — очень редкое явление, отметили синоптики. За последнее десятилетие в Ташкенте в первом месяце лета только единожды наблюдалось более 15 мм осадков в сутки. 3 и 6 июня 2019 года в Ташкенте выпало в общей сложности 56 мм осадков в виде града и интенсивного дождя.
«Нормально ли это? Конечно, бывают июни, когда дождей в Ташкенте выпадает незначительное количество (менее 25% от нормы) или они не выпадают совсем. За последние 20 лет таких июней было около половины, а в июне 2001 и 2008 годов осадки в Ташкенте не выпадали. В остальные июни за эти 20 лет у нас наблюдалось от 3 до 8 дней с дождём», — сообщили дополнительно «Газете.uz» в Узгидромете.
Самым дождливым за последние 20 лет был июнь 2010 года, когда за месяц отмечалось 12 дней с дождём, а количество осадков составило 66 мм — это около пяти месячных норм.
Поэтому нынешний июнь нельзя назвать аномальным по количеству выпавших осадков, но конкретно вчерашний ливень в Ташкенте был весьма необычным явлением для последней декады июня, резюмировали синоптики.