Нодирбек Абдусатторов БААда бўлиб ўтаётган Халқаро 5th Sharjah Masters 2022 шахмат турнирида чемпионликни қўлга киритди. Бу ҳақда Ўзбекистон шахмат федерацияси раиси Алишер Саъдуллаев хабар берди.
Ўзбекистонлик спортчи БАА вакили Салем Салеҳ билан бир хил 7 очкодан жамғарган бўлсада, ўзаро баҳсдаги ғалаба эвазига биринчи ўринни эгаллаган.
«Ҳозирда шахмат бўйича ўрганиш ва таҳлиллар олиб боряпмиз. Тез орада бу борадаги лойиҳа ва дастурларимизни эълон қиламиз», — дейди Алишер Саъдуллаев.
Қайд этилишича, 5th Sharjah Masters 2022 шахмат турнирида Нодирбек Абдусатторовдан ташқари яна тўрт нафар ўзбекистонлик шахмат усталари иштирок этишган — Жавоҳир Синдаров (14-ўрин), Шамсиддин Воҳидов (18-ўрин), Нодирбек Якуббоев (46-ўрин) ва Хумоюн Бекмурадов (67-ўрин). Мусобақада 80 нафар шахматчи қатнашган.
Эслатиб ўтамиз, Нодирбек Абдусатторов ўтган йили ФИДE жаҳон чемпионатида шахматнинг рапид йўналиши бўйича жаҳон чемпиони бўлди. Ўзбекистонлик шахматчи чемпионатнинг 10-турида жаҳон чемпиони норвегиялик Магнус Карлсенни мағлуб этган эди.

Шахматист из Узбекистана Нодирбек Абдусатторов стал чемпионом V международного шахматного турнира Sharjah Masters 2022 в ОАЭ. Об этом сообщил председатель Федерации шахмат Узбекистана Алишер Садуллаев.
Хотя узбекистанец набрал те же 7 очков, что и представитель ОАЭ Салем Салех, благодаря победе в очной встрече он занял первое место.
«В настоящее время мы проводим изучение и анализ шахмат. В ближайшее время мы объявим о наших проектах и программах в этой сфере», — сказал Алишер Садуллаев.
В турнире также приняли участие ещё четыре шахматиста из Узбекистана — Жавохир Синдаров (14-е место), Шамсиддин Вохидов (18-е место), Нодирбек Якуббаев (46-е место) и Хумоюн Бекмурадов (67-е место). Всего в Sharjah Masters 2022 собрал 80 шахматистов из 48 стран.
Напомним, что Нодирбек Абдусатторов в декабре выиграл чемпионат мира по быстрым шахматам (рапиду) в Варшаве. На пути к чемпионству он победил Магнуса Карлсена, Яна Непомнящего, Фабиано Каруана, Левона Ароняна и других фаворитов турнира.