Мамлакатлар, корхоналар ва сайёранинг ҳар бир аҳолиси кўтарилиб бораётган глобал исишни назорат остида ушлаб туриш учун қандай аниқ чораларни кўришга тайёр ва қандай ҳозирлик кўрмоқда — бу мавзу шу кунларда бўлиб ўтаётган БМТнинг иқлим ўзгариши бўйича йиллик конференциясининг (COP26) асосий мавзуси бўлиб турибди.
Ўзбекистон учун иқлим ўзгариши оқибатларини юмшатиш бўйича тизимли чора-тадбирларни амалга ошириш бирламчи аҳамият аҳамият касб этади, зеро қишлоқ хўжалиги, сув ресурслари, иқтисодиёт ва инсонлар саломатлиги ва келажаги иқлим ўзгариши зарбаси остида турибди.
Ўзбекистон 2018 йилда Иқлим бўйича Париж келишувини ратификация қилиб, 2030 йилгача ялпи ички маҳсулот бирлигига нисбатан иссиқхона газлари (карбонат ангидрид, метан, азот оксиди) ажратилиши ҳажмини 2010 йилдаги базавий даражадан 10 фоизга камайтиришга ваъда берди.
Буни 2019−2030 йилларда яшил иқтисодиётга ўтиш бўйича Ҳаракатлар стратегиясида эълон қилинган муқобил энергетикани ривожлантириш, энергия самарадорлигини ошириш ва бошқа чора-тадбирлар ҳисобига амалга ошириш режалаштирилган.
Ўзгидромет директори Шерзод Хабибуллаевнинг Living Asia нашрига маълум қилишича, 2021 йилда БМТнинг Иқлим ўзгаришлари бўйича Доиравий конвенцияси сайтида Ўзбекистоннинг янгиланган маълумотлар бўйича 1990−2017 йилларда иссиқхона газлари чиқарилиши тўғрисидаги маълумотларни ўз ичига олган дастлабки икки йиллик ҳисоботини эълон қилди.
2017 йилда иссиқхона газларининг умумий эмиссияси 189,2 млн тонна СО2-эквивалентига тенг бўлди (ютилишни ҳисобга олмаганда).
2017 йилда аҳоли жон бошига 5,8 тонна СО2-экв./киши, ЯИМ бирлигига — 2,55/долларни ташкил этди.
Ўзгаришлар тенденцияси қуйидагича: 1990−2017 йилларда ажратмаларнинг умумий ҳажми 6,7 фоизга ошди, 2013−2017 йилларда эса ушбу миқдорнинг 0,6 фоизга пасайгани қайд этилди.
Ўзбекистоннинг янги мақсади: 2030 йилга бориб ЯИМ бирлигига тўғри келадиган иссиқхона газлари ажратилишини 2030 йилгача 2010 йил даражасидан 35 фоизга (илгари кўрсатилган 10 фоиз ўрнига) камайтириш.
Иссиқхона газлари ажратилишида асосий ҳисса энергетика — 76,3% ва қишлоқ хўжалиги — 17,8% соҳаларига тўғри келади.
2030 йилгача мамлакатда ишлаб чиқарилаётган электр энергиясининг 25 фоизини қайта тикланадиган манбалардан ишлаб чиқариш, ЯИМ энергия самарадорлигини икки баравар ошириш, саноат корхоналари инфратузилмасини модернизация қилиш, уларнинг энергия самарадорлигини камида 20 фоизга оширишни таъминлаш, тоза технологиялардан кенг фойдаланиш, ер деградациясининг нейтрал мувозанатига эришиш ва бошқа чора-тадбирлар режалаштирилган.
Ҳозирги вақтда Ўзбекистонда исишнинг ўртача даражаси жаҳон миқёсидаги ўртача кўрсаткичдан юқори бўлиб, музликларнинг жадал эриши, сув ресурсларининг камайиши, экстремал метеорологик ҳодисалар: сел, қор кўчкилари, қурғоқчиликлар сонининг кўпайиши кузатилмоқда. Энг йирик экологик офатлардан бири — Орол денгизининг қуриши вазиятни янада оғирлаштирмоқда, Оролқум шўр чўли бутун мамлакат экологиясига салбий таъсир кўрсатмоқда, дейилади материалларда.

Какие конкретные меры готовы принять и принимают страны, бизнес и каждый житель планеты, чтобы удержать под контролем нарастающее глобальное потепление — эта тема является основной на проходящей в эти дни ежегодной конференции ООН по изменению климата (COP26).
Для Узбекистана принятие системных мер по смягчению последствий изменения климата имеет первостепенное значение, так как под ударом климатических изменений оказываются сельское хозяйство, водные ресурсы, экономика — и тем самым здоровье и будущее людей.
Узбекистан ратифицировал Парижское соглашение по климату в 2018 году, взяв на себя обязательство снизить к 2030 году удельные выбросы парниковых газов (диоксида углерода, метана, закиси азота) на единицу ВВП на 10% от уровня базового 2010 года.
Реализовать это запланировано благодаря мерам по развитию альтернативной энергетики, повышению энергоэффективности и другим, заявленным в Стратегии по переходу на зелёную экономику в 2019—2030 годах.
Как сообщил изданию Living Asia директор Узгидромета Шерзод Хабибуллаев, в 2021 году на сайте Рамочной конвенции ООН по климату (РКИК ООН) опубликован первый двухгодичный отчёт Узбекистана по обновлённым данным, содержащий информацию о выбросах парниковых газов за 1990−2017 годы.
Общая эмиссия парниковых газов в 2017 году составила 189,2 млн тонн СО2-экв. (без учёта поглощений).
Общие выбросы парниковых газов в 2017 году на душу населения составили 5,8 тонн СО2-экв. /чел., на единицу ВВП — 2,55 кг/долл.
Тенденции изменений таковы: в 1990—2017 годах объём общих выбросов увеличился на 6,7%, за период 2013—2017 годов отмечено снижение этого объёма на 0,6%.
Новая цель Узбекистана: к 2030 году снизить удельные выбросы парниковых газов на единицу ВВП на 35% (вместо предусмотренных ранее 10%) к 2030 году от уровня 2010 года.
Основный вклад в выбросы парниковых газов приходится на сектор энергетики — 76,3% и сельское хозяйство — 17,8%.
К 2030 году планируется обеспечить генерацию 25% электроэнергии в стране за счёт возобновляемых источников, двукратное повышение показателей энергоэффективности ВВП, модернизацию инфраструктуры промышленных предприятий, обеспечивающую повышение их энергоэффективности минимум на 20% и широкое применение чистых технологий, достижение нейтрального баланса деградации земель и другие меры, отмечается в обновлённом определяемом на национальном уровне вкладе 2021 года.
В настоящее время средние темпы потепления в Узбекистане превышают средние темпы в глобальном масштабе, наблюдаются интенсивное таяние ледников, сокращение водных ресурсов, рост числа экстремальных метеорологических явлений: селей, лавин, засух. Одна из крупнейших экологических катастроф — высыхание Аральского моря — усугубляет ситуацию, соляная пустыня Аралкум негативно влияет на экологию всей страны, отмечается в материалах.