Тошкент шаҳрида яшовчи автоблогер Бобур Ғаниев ўзининг YouTube-каналидаги фаолиятини тўхтатганини эълон қилди (нашр пайтида унинг 133 минг обуначиси бор эди). Бу ҳақда у 17 октябрь куни видеомурожаатида маълум қилди. У ўз қарорини тадбиркорлик фаолиятини бошлагани билан изоҳлади.
«Шунинг учун мен YouTube`да фаолият юритишга вақт тополмайман. Шунинг учун мен YouTube-каналимни Taftish.uz агентлигига топширдим. Умид қиламанки, сиз мени тўғри тушунасиз», — деди блогер.
Унинг сўзларига кўра, у «қонун устуворлигини тарғиб қилиш» учун блог юритган. «Аммо бир донишманд айтганидек:» Қонуний нарса ҳар доим ҳам адолатли бўлавермайди. Ва адолатли нарса ҳар доим ҳам қонуний эмас", — деди Бобур Ғаниев. У қўлга олиш пайтида ва 15 кунлик ҳибсда кийган устки кийимини ёқиб юборди.
30 сентябрь куни «Хавфсиз пойтахт» тадбири давомида Учтепа туманидаги «Фарҳод» бозори олдида ЙҲХБ ва ППХ ходимлари «ходимларни ҳақорат қилгани ва уларнинг қонуний талабларини бажармагани учун» Бобир Ғаниевни қўлга олган эди. Тошкент ИИББ унинг телефонидан порнографик материаллар ҳам топилганини маълум қилди.
Учтепа туман жиноят ишлари бўйича суди судьяси инспекторларга нисбатан «мент» сўзининг ишлатилишини ҳақоратлаш деб топди, Бобур Ғаниевни Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодекснинг 41-моддасига мувофиқ (ҳақоратлаш) айбдор деб топиб, БҲМнинг 20 баравари миқдорида (5,4 млн сўм) жаримага тортди.
Бундан ташқари, блогер МЖКнинг 194-моддаси (ИИО ходимларининг қонуний талабларини бажармаслик) билан ҳам айбдор деб топилди ва БҲМ 1 барвари (270 минг сўм) миқдорида жаримага тортилди. Шунингдек, МЖКнинг 195-моддасига мувофиқ (ИИО ходимларининг хизмат вазифасини бажаришига тўсқинлик қилиш) блогер 15 суткага маъмурий қамоқ жазоси берилди.

Житель Ташкента Бобур Ганиев объявил о прекращении работы над своим YouTube-каналом (на момент публикации на него подписаны 133 тысяч человек). Об этом он заявил в видеообращении 17 октября. Своё решение он объяснил тем, что начал бизнес.
«Поэтому у меня не будет времени вести свою деятельность на YouTube. Поэтому я передал свой YouTube-канал информационному агентству Taftish.uz. Надеюсь, что вы меня правильно поймете», — сообщил блогер.
По его словам, он занимался блогингом, чтобы «пропагандировать законность». «Но как говорил один мудрец: «То, что законно, не всегда справедливо. А то, что справедливо, не всегда законно», — сказал Бобур Ганиев и поджег верхнюю одежду, в которой он был во время задержания и 15-дневного ареста.
30 сентября в ходе мероприятия «Безопасная столица» перед рынком «Фарход» в Учтепинском районе сотрудники УБДД и ППС задержали Бобура Ганиева за «оскорбление сотрудников и невыполнение их законных требований». В ГУВД Ташкента заявили, что в его телефоне также обнаружены порнографические материалы.
Судья Учтепинского районного суда по уголовным делам посчитал использование слова «мент» оскорблением в отношении инспекторов, признал Бобура Ганиева виновным по статье 41 (оскорбление) Кодекса об административной ответственности и назначил наказание в виде штрафа в размере 20 базовых расчётных величин (5,4 млн сумов).
Кроме того, блогер был признан виновным по статье 194 КоАО (невыполнение законных требований сотрудника органов внутренних дел) и оштрафован на 1 БРВ (270 тысяч сумов). Блогер также получил 15 суток ареста согласно статье 195 КоАО (противодействие выполнению служебного долга сотрудниками органов внутренних дел). «По статье 195 КоАО я пришёл к выводу, что действительно там собрались люди, вы привлекли внимание публики. Назначается административный арест на 15 суток», — сказал судья.