Давлат активларини бошқариш агентлиги «Тошкент ёғ-мой комбинати» АЖ назорат пакетини сотувга қўйди. Бу ҳақда агентлик матбуот хизмати хабар қилди.
Гап 55,96 фоизлик давлат улуши ёки 4 млн 436 минг 581 та акция ҳақида кетмоқда. Бир дона акциянинг бошланғич нархи — 24 225,59 сўм, акциялар пакетининг умумий бошланғич нархи — 107,47 млрд сўмни ташкил этмоқда.
«Тошкент ёғ-мой комбинати» АЖ 1994 йилда 1966 йилда ташкил этилган Тошкент ёғ-мой комбинатини хусусийлаштириш натижасида ташкил этилган.
Корхона «Моя мечта», «Душка», «Поляна», «Кудесница», «Дворянское», «Майона» ва бошқа номлар остида ўсимлик ёғи ва сарёғ, маргарин, майонез ва бошқа маҳсулотларни ишлаб чиқаради.
Компаниянинг молиявий ҳисоботидан келиб чиқилса, компания 2020 йилни 4,2 млрд сўм миқдорида соф зарар билан якунлади, бир йил олдин эса у 2,3 млрд сўм, 2018 йилда эса 3 млрд сўм фойда кўрган. 2021 йилнинг биринчи чорагида зарар 1,8 млрд сўмни ташкил этди.
Корхоналар ва ташкилотларнинг ягона давлат регистрига кўра, инвесторлар орасида бир қанча хусусий компаниялар ҳам бор. Масалан, Британиянинг Globotech Solutions (10,32%) ва 2017 йилда ўз улушининг 12,79 фоиздан 29,6 фоизгача оширган яна бир Британия компанияси Northlux Management.

Агентство по управлению государственными активами выставило на продажу контрольный пакет АО «Тошкент ёг-мой комбинат» (Ташкентский масложировой комбинат), сообщила пресс-служба АУГА.
Речь идёт о государственной доле в 55,96% или 4 млн 436 тысяч 581 простой акции. Стартовая стоимость одной акции составляет 24,2 тысяч сумов сумов, а всего пакета акцией — 107,47 млрд сумов.
«Тошкент ёг-мой комбинат» образовалось в 1994 году в результате разгосударствления Ташкентского масложирового комбината, созданного в 1966 году.
Предприятие производит растительное и топлёное масло, маргарин, майонез и другую продукцию под брендами «Моя мечта», «Душка», «Поляна», «Кудесница», «Дворянское», «Майона» и другие.
Из финансовой отчетности компании следует, что 2020 год компания завершила чистыми убытками в размере 4,2 млрд сумов, хотя годом ранее получала прибыль в 2,3 млрд сумов, а в 2018 году — 3 млрд сумов. В I квартале 2021 года убытки составили уже 1,8 млрд сумов.
Согласно Единому государственному регистру предприятий и организаций, среди акционеров также имеются несколько частных компаний. Например, британская Globotech Solutions (10,32%) и британская Northlux Management, которая в 2017 году довела свою долю с 12,79% до 29,6%.