Бош прокуратура ҳузуридаги Иқтисодий жиноятларга қарши курашиш департаменти ва Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари Тошкентда биткоин савдогарларини ҳибсга олишди, деб хабар берди Spot «Ўзбекистон 24» телеканали репортажига таяниб.
Қайд этилишича, фуқаролардан бири шериклари билан 20 биткоинни сотишга ҳаракат қилиб, уларнинг ҳар бирини бозорнинг «қора курси» бўйича 10 463 долларга (жами — 208 320 доллар) баҳолаган. 7% комиссияни ҳисобга олган ҳолда, крипто валютасини сотиш бўйича битим 224 минг долларга баҳоланган. У қиймати 100 минг долларга тенг бўлган 9,5 биткоинни электрон кармонга ўтказиб берган вақтда ушланган. Шунингдек, ундан 402 минг 71 доллар вақтинча олиб қўйилди.
Лавҳада Ўзбекистондаги крипто активлари айланмаси бўйича фаолият лицензияланишини ва операциялар крипто биржасида амалга оширилиши кераклиги эслаб ўтилди.
Шу муносабат билан мазкур ҳолат бўйича Департаментнинг Мирзо Улуғбек тумани ҳудудий бўлими томонидан бир гуруҳ шахсларга нисбатан Жиноят кодексининг тегишли моддалари билан жиноят иши қўзғатилди.
Эслатиб ўтамиз, июнь ойида Тошкентда 2019−2020 йилларда 3 млн доллар миқдоридаги биткоинлар тижорати билан лицензиясиз шуғулланган М.А.га нисбатан жиноий иш қўзғатилган эди. Унга нисбатан икки модда — 177 (валюта қимматликларини қонунга хилоф равишда олиш ёки ўтказиш) ва 190 (литсензиясиз фаолият билан шуғулланиш) бўйича жиноий иш қўзғатилган.

Сотрудники Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре и Службы государственной безопасности задержали продавцов биткоинов в Ташкенте, сообщил Spot со ссылкой на сюжет телеканала «Узбекистан 24».
Отмечается, что некий гражданин совместно с сообщниками пытался продать 20 биткоинов, оценив каждый из них в 10463 долларов «по черному курсу» рынка (всего — 208 тысяч 320 долларов). С учетом комиссии в 7% сделка по продаже криптовалюты была оценена в 224 тысячи долларов. Он был задержан, когда перечислил 9,5 биткоина, что равно 100 тысячам долларов, на электронный кошелек. У него также временно изъяли 402 тысяч 71 доллар.
В сюжете отмечается, что деятельность по обороту криптоактивов в Узбекистане подлежит лицензированию, а операции должны проводиться на крипто-бирже. Территориальное отделение департамента по Мирзо-Улугбекскому району возбудило уголовное дело в отношении группы лиц по соответствующим статьям Уголовного кодекса.
В июне в Ташкенте возбудили уголовное дело против гражданина М. А., который в 2019—2020 годах занимался куплей-продажей биткоинов на сумму 3 млн долларов. Дело было возбуждено по статьям 177 (незаконное приобретение или сбыт валютных ценностей) и 190 (занятие деятельностью без лицензии) УК.
В январе в Узбекистане открылась первая в регионе криптобиржа. На ней граждане могут только продавать добытые криптоактивы иностранцам. Покупать валюту не разрешено из-за «низкой финансовой грамотности населения», пишет издание.