Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев топшириғига биноан 8−10 май кунлари Дубай, Минск, Сеул ва Деҳлидан 800 дан ортиқ фуқаро чартер рейслар орқали мамлакатга олиб келинди. Бу ҳақда Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати хабар қилди.
11 май куни Франкфуртдан чартер рейс орқали 168 нафар фуқаронинг келиши кутилмоқда.
Республика махсус комиссияси томонидан Ўзбекистон фуқароларини бошқа давлатлардан ватанга қайтариш учун авиарейслар ташкил этиш бўйича иш олиб борилмоқда, дейилади хабарда.
Ўзбекистон фуқаролари қайтиб келгандан кейин 14 кунлик карантинга жойлаштирилади.
Эслатиб ўтамиз, президент Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Россия, Туркия, БАА, Ҳиндистон ва бошқа давлатлардан 11 мингдан зиёд фуқароларни қайтаришни режалаштираётгани ҳақида маълум қилган эди.

С 8 по 10 мая чартерными рейсами в Узбекистан возвращены свыше 800 граждан. Это было предусмотрено поручением президента Шавката Мирзиёева, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Пассажиры прибыли из Дубая (ОАЭ), Минска (Беларусь), Сеула (Республика Корея) и Дели (Индия).
11 мая ожидается прибытие 168 граждан чартерным рейсом из Франкфурта (Германия). Специальная республиканская комиссия продолжает работу по организации чартерных рейсов для вывоза соотечественников из других стран, говорится в сообщении.
По возвращении узбекистанцы будут размещены на 14-дневный карантин со строгим соблюдением санитарных требований.
Ранее президент Шавкат Мирзиёев заявил, что Узбекистан планирует вернуть из России, Турции, ОАЭ и других стран 11 тысяч граждан, оказавшихся в трудном положении.