Ўзбекистон ва Жаҳон савдо ташкилоти (ЖСТ) яқин вақтларда мамлакатнинг ушбу ташкилотга аъзо бўлиши бўйича қўшма ишчи гуруҳи йиғилишларини қайтадан бошлайди, деб хабар берди Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши бўйича ишчи гуруҳ 1998 йилда ташкил этилган эди. Кейинги йилларда ушбу ишчи гуруҳ фақат уч марта учрашди ва 2000 йилларнинг ўрталарида унинг халқаро экспертлар билан учрашувлари тўхтатилган.
17 февраль куни Ўзбекистоннинг Женевадаги БМТ ва бошқа халқаро ташкилотлардаги доимий вакили Улуғбек Лапасов ЖСТ бош директори Роберто Азаведо билан учрашди.
«Томонлар Ўзбекистоннинг ЖСТга аъзо бўлиши доирасидаги икки томонлама ҳамкорликнинг кун тартибидаги масалаларини, шу жумладан яқин вақтларда Женевада мамлакатимизнинг ушбу ташкилотга аъзо бўлиши бўйича ишчи гуруҳининг тўртинчи йиғилишини ўтказиш масаласини кўриб чиқдилар», — дейилади хабарда.
ЖСТ бош директори ташкилотнинг республикага аъзо бўлиш жараёнида зарур ҳужжатларни тайёрлаш, ўзбекистонлик эксперт ва мутахассисларнинг мавзули семинар ва курслардаги иштирокини кенгайтириш, шунингдек томонларнинг келишувига биноан ишчи гуруҳ йиғилишларини ўтказишга тайёрлигини билдирди, деб хабар берди ТИВ матбуот хизмати.
Эслатиб ўтамиз, республиканинг ЖСТга аъзо бўлиш жараёни 2019 йил июль ойида Ўзбекистон ЖСТга ташкилотга аъзо бўлиш учун ташқи савдо режими тўғрисидаги янгиланган меморандумни аризани кўриб чиқишга тақдим этган пайтда бошланган эди.

Узбекистан и Всемирная торговая организация (ВТО) в ближайшее время возобновят заседания совместной рабочей группы по вступлению страны в эту организацию, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Рабочая группа по вступлению Узбекистана в ВТО была создана в 1998 году. В последующие годы эта рабочая группа собиралась только трижды, а в середине 2000-х годов ее встречи с международными экспертами были приостановлены.
Постоянный представитель Узбекистана при отделении ООН и других международных организаций в Женеве Улугбек Лапасов 17 февраля провел встречу с генеральным директором ВТО Роберто Азаведо.
«Стороны рассмотрели вопросы повестки дня двустороннего сотрудничества в рамках присоединения Узбекистана к ВТО, в том числе проведения четвертого заседания рабочей группы по вступлению нашей страны в данную организацию в Женеве в ближайшее время», — говорится в сообщении.
Гендиректор ВТО выразил готовность организации оказать необходимое содействие республике в процессе ее вступления путем подготовки необходимых документов, расширения участия узбекских экспертов и специалистов в тематических семинарах и курсах, а также проведения заседаний рабочей группы по согласованию сторон, отметила пресс-служба МИДа.
Напомним, процесс вступления республики в ВТО стартовал в июле 2019 года, когда Узбекистан передал ВТО обновленный меморандум о режиме внешней торговли для рассмотрения заявки на присоединение к организации.