Давлат солиқ қўмитаси Ўзбекистонда чакана савдо қоидаларига ўзгартишлар киритишни таклиф қилди. Вазирлар Маҳкамасининг бу ҳақдаги қарори лойиҳасининг жамоатчилик муҳокамалари 8 январга қадар давом этади.
Ҳужжатда товарлар, маҳсулотларни (хизматларни) ер ости йўлларида, кўприкларда, автомобиль йўлларининг қатнов қисмларида, автотранспорт воситаларини вақтинча сақлаш жойларида cотиш тақиқлаш таклиф қилинмоқда. Ушбу қоидани бузганлик учун маъмурий ёки жиноий жавобгарлик жорий этилиши мумкин.
Бундан ташқари, товарлар (маҳсулотлар) ва хизматларни бозорга кириш ва чиқиш йўлакларида, бозор ҳудудидаги автотранспорт воситаларини вақтинча сақлаш жойларида сотишни ҳам тақиқлаш режалаштирилмоқда.
Таклиф этилаётган чоралар бозорлар ҳамда уларга туташ ҳудудларда жамоат тартибини сақлаш ва хавфсизлигини таъминлаш самарадорлигини ошириш, тадбиркорлик фаолиятини амалга оширишда қонунийлик тамойилига риоя этилишини кучайтиришга қаратилган.

Государственный налоговый комитет предложил внести изменения в правила розничной торговли в Узбекистане. Проект постановления Кабинета Министров об этом вынесен на общественное обсуждение до 8 января.
Документом предлагается дополнить правила подпунктом 4−2, по которому продажа товаров (услуг) в подземных переходах, на мостах, проезжей части автомобильных дорог и автостоянках будет запрещена. Нарушение этого правила может повлечь административную или уголовную ответственность.
Кроме того, продажу товаров и услуг предлагается запретить у входов и выходов с рынков и автомобильных стоянках возле рынков. Соответствующее дополнение планируется внести в правила организации торговой деятельности на рынках (пункт 13).
Предлагаемые меры направлены на повышение эффективности поддержания общественного порядка и безопасности на рынках и прилегающих к ним территориях, а также усиление соблюдения принципа законности при осуществлении предпринимательской деятельности, говорится в документе.