1 декабрь куни Санкт-Петербургнинг Приморский шоссесида 211-сони автобусда ёнғин чиқди. Ҳайдовчи — Ўзбекистон фуқароси Абдуманнон Қаршиевнинг тезкор ҳаракатлари эвазига ҳеч ким жабрланмади, дея хабар қилди Ташқи ишлар вазирлиги матбуот хизмати.
Абдуманнон Қаршиев 43 ёшда, у 2016 йилдан буён «Третий парк» компаниясида ишлаб келмоқда. Шу куни автобус ўз йўналиши бўйлаб ҳаракатланаётган эди.
«Петербургский дневник» нашри маълумотларига кўра, ҳайдовчи соат 12 га яқин автобус ортидан қора тутун чиқаётганини кўриб қолади ва «Балтиец» меҳмонхонаси яқинида тўхтаб, учта эшикни очади ва эвакуация ҳақида эълон қилади. Йўловчилар ваҳималарсиз автобусни тарк этади ва кейинги автобус билан йўлларида давом этади.
Ҳайдовчи ўт ўчирувчи мослама билан мустақил равишда оловни ўчиришга уриниб кўради. «Афсуски амалиётда кўрилгани каби агарда автобус ёнишни бошласа, уни ўт ўчириш мосламаси сингари локал воситалар билан сўндиришнинг иложи йўқ. Бу текширилган», — дея «Третий парк» матбуот хизматидан иқтибос келтиради «Петербургский дневник».
«Компаниядан мураккаб вазият бўлишига қарамасдан ҳайдовчининг қаҳрамонона ҳаракати ва юқори профессионаллигини, унинг ўзини йўқотиб қўймасдан, йўловчиларни ёнаётган автобусдан чиқариб юбора олганини эътироф этилди», — дейилади Ўзбекистон ТИВ матбуот хизмати хабарида.

На Приморском шоссе Санкт-Петербурга 1 декабря горел пассажирский автобус №211. Никто из 50 пассажиров не пострадал благодаря оперативным действиям водителя — гражданина Узбекистана Абдуманнона Каршиева, сообщила пресс-служба Министерства иностранных дел.
Абдуманнону Каршиеву 43 года, он работает водителем в компании «Третий парк» с 2016 года. В тот день автобус двигался по стандартному маршруту.
По данным издания «Петербургский дневник», водитель выехал от метро «Черная речка» в районе 11:40, а уже около 12 часов заметил позади автобуса черный дым. Мужчина остановился у гостиницы «Балтиец», открыл три двери и объявил об эвакуации. Пассажиры без паники покинули автобус и продолжили путь на следующем маршруте.
Водитель попытался самостоятельно тушить пламя тремя огнетушителями. «К сожалению, как показывает практика, если автобус начинает гореть, то потушить его такими локальными средствами, как огнетушитель, практически невозможно. Это проверено», — цитирует «Петербургский дневник» пресс-службу «Третьего парка». Причины возгорания устанавливаются.
«В компании отметили героический поступок и высокий профессионализм смелого водителя, который несмотря на сложность ситуации, не растерялся и сумел вывести пассажиров из горящего автобуса. Спокойные и четкие действия нашего соотечественника помогли сохранить жизни и здоровье горожан и гостей Санкт-Петербурга», — отметили в пресс-службе МИД Узбекистана.