Жорий йил Анқарада Ўзбекистон ва Туркия президентлари раислигида Олий даражадаги Ўзбекистон-Туркия стратегик ҳамкорлик кенгашининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтади. Бу ҳақда 5 август куни Анқарада Ўзбекистон ташқи ишлар вазири Абдулазиз Камилов ва Туркия ташқи ишлар вазири Мавлут Чавушўғлу раислигида бўлиб ўтган Қўшма стратегияни режалаштириш гуруҳининг биринчи йиғилишида маълум қилинди, дея хабар берди ТИВ матбуот хизмати.
Давлат раҳбарлари йиғилишига тайёргарлик кўриш доирасида вазирлар сиёсий, савдо-иқтисодий, туризм, маданий-гуманитар ва бошқа соҳалардаги икки томонлама муносабатларнинг ҳозирги ҳолати ва истиқболларини батафсил муҳокама қилдилар.
Ўзбекистон президенти Шавкат Мирзиёев ва Туркия президенти Режеп Таййип Эрдоған кенгашини тузиш тўғрисида 2018 йил апрелида Тошкентдаги учрашувда келишилган эди.
Ташқи сиёсат маҳкамалари раҳбарлари учрашувида турли даража ва шакллардаги Ўзбекистон — Туркия мулоқотининг жадаллашгани мамнуният билан қайд этилди. 22−23-июль кунлари Анқарада бўлиб ўтган Савдо-иқтисодий ҳамкорлик бўйича Ўзбекистон — Туркия Ҳукуматлараро комиссияси йиғлишининг самарали якунларини эътироф этилди. Ўзбекистон ва Туркия ўртасидаги ҳамкорликда марказий ўринни савдо-иқтисодий ва инвеститсия алоқалари эгаллаши таъкидланди.
2018 йил якунларига кўра икки мамлакат ўртасидаги ташқи савдо айланмаси 40,5 фоизга ошиб, 2 млрд 172 млн долларини ташкил этди. Жорий йилнинг январь-июнь ойларида мамлакатлар ўртасидаги ташқи савдо айланмаси эса 1 млрд 142,7 млн долларни ташкил этиб, 2018 йилнинг шу даврига нисбатан 22 фоизга ошди. Туркия капитали иштирокидаги компаниялар сони 50 фоизга ошиб, 1081 тага етди.
Делегациялар раҳбарлари маданий-гуманитар алоқаларни кенгайтириш масалаларига ҳам эътибор қаратдилар. Туркия томони Самарқандда ўтказиладиган «Шарқ тароналари» XII Халқаро мусиқа фестивалига ва Қўқон шаҳридаги Ш Халқаро ҳунармандчилик фестивалига таклиф этилди. Икки мамлакат илмий ва таълим муассасалари ўртасидаги алоқаларни фаоллаштириш истиқболлари кўриб чиқилди.
Музокаралар якунида икки давлат ТИВ раҳбарлари раислигида Қўшма стратегияни режалаштириш гуруҳининг иккинчи йиғилишини 2020 йилда Тошкентда ўтказиш тўғрисида келишувга эришилди.
Йиғилиш якунида Абдулазиз Камилов ва Мавлут Чавушўғлу Ўзбекистон ва Туркия ташқи ишлар вазирликлари ўртасида 2020−2021-йилларга мўлжалланган Ҳамкорлик дастурини имзоладилар. Ҳужжатда савдо, инвеститсия, туризм, энергетика, транспорт, хавфсизлик, таълим каби долзарб йўналишлар ва бошқа масалалар бўйича ташқи ишлар вазирликлари ўртасида мунтазам маслаҳатлашувлар ўтказишни ҳамда халқаро ва минтақавий ташкилотлар доирасида ҳамкорлик қилиш кўзда тутилади.

Первое заседание Верховного совета стратегического партнерства под председательством президентов Узбекистана и Турции состоится в этом году в Анкаре. Об этом говорилось 5 августа на первом заседании Группы планирования совместной стратегии под председательством министров иностранных дел Узбекистана Абдулазиза Камилова и Турции Мевлюта Чавушоглу, сообщила пресс-служба МИДа.
В рамках подготовки ко встрече глав государств министры обсудили состояние и перспективы развития двусторонних отношений в политической, торгово-экономической, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
О создании совета президенты Узбекистана Шавкат Мирзиёев и Турции Реджеп Тайип Эрдоган договорились во время встречи в Ташкенте в апреле 2018 года.
Руководители внешнеполитических ведомств отметили интенсификацию узбекско-турецкого диалога, плодотворные итоги заседания узбекско-турецкой Смешанной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, состоявшегося 22−23 июля в Анкаре.
По итогам 2018 года товарооборот между двумя странами увеличился на 40,5% и составил 2,2 млрд долларов. По итогам первого полугодия 2019 года товарооборот между странами составил 1,14 млрд долларов, что превышает показатели за тот же период 2018 года на 22%. Количество компаний с участием турецкого капитала выросло на 50% и составило 1081.
Главы делегаций затронули вопросы по наращиванию культурных-гуманитарных связей. Турецкая сторона была приглашена на предстоящие XII Международный музыкальный фестиваль «Шарк тароналари» в Самарканде и I Международный фестиваль ремесленников в Коканде. Рассмотрены перспективы активизации контактов между научными и образовательными учреждениями двух стран.
По итогам переговоров достигнута договоренность о проведении второго заседания Группы планирования совместной стратегии под председательством глав МИД двух государств в 2020 году в Ташкенте.
После завершения заседания Абдулазиз Камилов и Мевлют Чавушоглу подписали программу сотрудничества между МИДами Узбекистана и Турции на 2020−2021 годы, которой предусматривается проведение регулярных межмидовских консультаций по таким направлениям, как торговля, инвестиции, туризм, энергетика, транспорт, безопасность, образование и другим вопросам, а также сотрудничество в рамках международных и региональных организаций.