Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев 17 ноябрь куни Тошкентнинг Сергели туманида қуриб битказилган янги уй-жойлар, ижтимоий соҳа объектлари билан танишди. Бу ҳақда ЎзА хабар қилди.
13 гектар майдонда 66 кўп қаватли уй-жой қад ростлаган. 1, 2, 3 хонали бу уйлар аҳолига имтиёзли кредитлар асосида берилди. Массивда 240 ўринли мактабгача таълим муассасаси, 630 ўринли ўрта таълим мактаби, 61-оилавий поликлиника, ёпиқ сузиш ҳавзаси, шаҳар милиция бўлинмаси, почта ва китоб дўкони, дам олиш масканлари, болалар майдончалари, автомобиль турар жойлари, велотрасса барпо этилган.
Президент янги хонадонларда бўлди. Яратилган шароитлар билан танишди, уй соҳиблари билан суҳбатлашди. Уларни янги хонадон билан табриклаб, совғалар тақдим қилди. Бу ерга кўчиб келаётганларни иш билан таъминлаш масаласи ҳам долзарбдир. Келажакда қуриладиган корхона ва ишлаб чиқариш объектлари бу уйларга яқин жойда бўлиши муҳим, деди Шавкат Мирзиёев. Давлат раҳбари келажакда қуриладиган бу каби уйларни янада такомиллаштириш бўйича тавсия ва топшириқлар берди.
Мавзедаги кўп қаватли уйларнинг 100 дан ортиқ кириш йўлаги ва 22 гавжум жойга видеокузатув ускуналари ўрнатилган. Мазкур массивда хусусий уй-жойларга хизмат кўрсатувчи профессионал бошқарув компанияси иш бошлади
Президент Сергели ИИБ қошидаги 50-шаҳар ички ишлар бўлими ходимлари билан мулоқот қилди.
Шундан сўнг Шавкат Мирзиёев янги барпо этилган замонавий сузиш ҳавзасини бориб кўрди. Сузиш ҳавзасининг узунлиги 25 метр, эни 11 метр. Кунига 150−200 кишини қабул қилади. 3 миллиард сўмдан ортиқ маблағ эвазига барпо этилган иншоотда ёшларнинг сузиш техникасини ўрганиши ва маҳоратини ошириши учун барча шароит яратилган.
«Юртимиз иқлим шароитига, ёз ва қиш фаслига мослаб Тошкент шаҳрининг ҳар бир туманида 10 тадан замонавий сузиш ҳавзаси қуриш керак, уларни барпо этишда сифатли қурилиш материалларидан фойдаланиш лозим», - деди давлат раҳбари. У болаларни спортнинг ушбу тури билан шуғулланишга янада кенг жалб қилиш, сузиш техникасини ўргатадиган юқори малакали мутахассислар тайёрлаш бўйича топшириқлар берди.
Давлат раҳбари 61-оилавий поликлиника фаолияти билан танишди. Уч қаватли, 250 қатновга мўлжалланган тиббиёт масканида ультратовуш ташхиси, рақамли рентген, электрокардиография, физиотерапия, клиник ва биокимё лаборатория бўлимлари, кундузги шифохона фаолияти йўлга қўйилган. Терапевт, педиатр, жарроҳ, отоларинголог, окулист, невролог, иммунолог каби тор соҳа мутахассислари томонидан аҳолига малакали тиббий хизмат кўрсатиш учун барча шароит яратилган.
Оилавий поликлиникадаги асосий янгиликлардан бири — бу беморларни навбатга ёзиш бўйича электрон тизим жорий қилинганидир. Бемор шифокор қабулига поликлиникага келмасдан туриб, интернет ёки телефон орқали рўйхатхонада ўрнатилган тизим ёрдамида навбатга киритилади. Президент ушбу тизимни 61-оилавий поликлиника мисолида намунавий қилиб пойтахтдаги барча бирламчи тиббиёт муассасаларига жорий этиш юзасидан топшириқлар берди.
Президентнинг ташрифи доирасида Сергели туманида амалга оширилиши режалаштирилган ижтимоий-иқтисодий лойиҳалар тақдимоти бўлиб ўтди.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 17 ноября ознакомился с новостройками — жилыми домами и объектами социальной сферы в Сергелийском районе Ташкента, сообщило УзА.
В новом жилом массиве на площади 13 га построены 66 многоэтажных домов с 1-, 2- и 3-комнатными квартирами. Кроме того, здесь возведены дошкольное образовательное учреждение на 240 мест, общеобразовательная средняя школа на 630 ученических мест, семейная поликлиника №61, крытый плавательный бассейн, отделение внутренних дел, почта и книжный магазин, места для отдыха и досуга, детские площадки, автомобильные стоянки, проложена велодорожка.
Президент осмотрел новые квартиры и познакомился с созданными в них условиями, поздравил новоселов и вручил им подарки. Глава государства назвал важным вопрос обеспечения работой переезжающих сюда людей. Он также дал рекомендации по совершенствованию домов, которые будут строиться в будущем.
В более чем 100 подъездах новых домов и в 22 оживленных местах массива установлены камеры видеонаблюдения. На территории массива работает компания по профессиональному управлению обслуживанием жилых домов.
Президент побеседовал с сотрудниками городского отдела внутренних дел №50 при Сергелийском РУВД.
Затем Шавкат Мирзиёев осмотрел плавательный бассейн. Он имеет длину 25 м и ширину 11 м и рассчитан на ежедневный прием 150−200 человек. Сооружение, строительство которого обошлось в сумму более 3 млрд сумов, оснащено современными системами очистки и отопления.
«В каждом районе Ташкента необходимо построить по 10 современных плавательных бассейнов», — сказал глава государства. Он также дал поручения по привлечению детей к занятиям данным видом спорта и подготовке высококвалифицированных специалистов по обучению плаванию.
Президент ознакомился с деятельностью семейной поликлиники №61. В трехэтажном здании на 250 посещений действуют отделения УЗИ, цифрового рентгена, электрокардиографии, физиотерапии, клиническая и биохимическая лаборатории, дневной стационар. Работают узкие специалисты, такие как терапевт, педиатр, хирург, отоларинголог, окулист, невропатолог, иммунолог.
В поликлинике внедрена электронная система регистрации пациентов, которые могут записаться на прием к врачу через интернет или по телефону. Президент дал поручения по внедрению такой системы во всех первичных медицинских учреждениях столицы.
В рамках посещения Президентом Сергелийского района также состоялась презентация планируемых к реализации социально-экономических проектов.