Ўзбекистон яқинлашиб келаётган қиш мавсумида аҳоли эҳтиёжини узлуксиз қондириш учун чет элдан 330 минг тонна қўнғир кўмир сотиб олади.
Вазирлар Маҳкамасининг 16 октябрдаги қарорига кўра, сотиб олинадиган кўмирнинг 100 минг тоннасидан ёқилғи брикетлари тайёрлаш учун фойдаланилади.
Кўмир аҳолига режа-жадвал асосида етказиб берилади. Ҳукумат Қорақалпоғистон Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликларига аҳолига кўмирни «Маҳалла» жамғармаси тайёрлаган буюртмаларга кўра, тезкор ва манзилли етказиб бериш вазифасини юклатди.

Узбекистан приобретет за рубежом 330 тысяч тонн бурого угля для обеспечения его бесперебойной поставки для нужд населения в предстоящий зимний период.
Согласно постановлению Кабинета Министров от 16 октября, 100 тысяч тонн из общего объема закупленного угля будут использованы для изготовления угольных брикетов.
Уголь будет поставляться населению на основе графика. Правительство поручило Совету Министров Каракалпакстана и хокимиятам областей принять меры по оперативной адресной доставке угля населению по заявкам, подготовленным фондом «Махалла».
Постановлением также предусмотрена организация на местах общественного контроля за реализацией угля населению.