Hodisa Shimoliy Koreya 26-may kuni Pxenyanga qarshi qaratilgan tashviqot varaqalar tarqatilishiga javoban Janubiy Koreya bilan chegaradosh hududlarga “qog‘oz va axlat uyumlarini” sochib yuborishi bilan tahdid qilganidan so‘ng sodir bo‘ldi.
Harbiylarga ko‘ra, havo sharlari 28-may kuni kechqurun ikki davlat chegarasidan o‘ta boshlagan va mamlakatning turli joylariga tushgan. Sharlar ichida turli xil axlatlar — plastik butilkalar, batareyalar, poyabzal qismlari va hatto go‘ng ham bo‘lgan. Harbiylar ushbu narsalarni batafsil tahlil qilish uchun yig‘ib olishdi, deya ta’ikdladi agentlik.
жанубий корея, shimoliy корея
Foto: jcs.mil.kr.
“Shimoliy Koreyaning bu harakatlari xalqaro huquqni ochiqdan-ochiq buzadi va odamlar xavfsizligiga jiddiy tahdid soladi. Biz Shimoliy Koreyani o‘zining g‘ayriinsoniy va qo‘pol harakatlarini zudlik bilan to‘xtatishi bo‘yicha keskin ogohlantiramiz”, — deya bayonot berdi Janubiy Koreyadagi birlashgan qo‘mita.
Qo‘mita Janubiy Koreya aholisiga osmondan tushgan buyumlarga tegmaslikni va bu haqda huquq-tartibot idoralariga xabar berishni tavsiya qildi. Agentlikning eslatishicha, 2016-yilda ham Shimoliy Koreya bunday sharlarni uchirgan, oqibatda mashina va uy tomlari zarar ko‘rgan.
Ko‘p yillar davomida Janubiy Koreyada yashovchi shimoliy koreyalik qochqinlar va faollar havo sharlari yordamida KXDRga bunday varaqalarni yetkazib turgan. Shimoliy Koreya bir necha bor varaqalar tarqatishni to‘xtatishga chaqirgan, deya aniqlik kiritadi Yonhap.

КНДР отправила более 200 воздушных шаров с мусором через границу в Южную Корею, сообщает агентство Yonhap со ссылкой на Объединённый комитет начальников штабов Вооружённых сил Республики Корея.
Инцидент произошёл после того, как 26 мая Северная Корея пригрозила, что разбросает «кучи макулатуры и грязи» над приграничными районами Южной Кореи в ответ на распространение листовок, направленных против Пхеньяна.
По данным военных, воздушные шары начали пересекать границу двух стран с вечера 28 мая и упали в разных местах по всей стране. Внутри шаров находился различный мусор — пластиковые бутылки, батарейки, детали обуви и даже навоз. Военные собрали эти предметы для детального анализа, отмечает агентство.
северная корея, южная корея
Фото: jcs.mil.kr.
«Эти действия Северной Кореи явно нарушают международное право и серьёзно угрожают безопасности людей. Мы строго предупреждаем Северную Корею, чтобы она немедленно прекратила свои бесчеловечные и вульгарные действия», — заявили в Объединённом комитете начальников штабов Южной Кореи.
Комитет рекомендовал жителям Южной Кореи не прикасаться к упавшим предметам и сообщать о них в правоохранительные органы. Ведомство напомнило, что в 2016 году Северная Корея уже запускала такие шары, тогда повреждения получили автомобиль и крыша дома.
Многие годы северокорейские перебежчики, живущие в Южной Корее, и активисты доставляли антиправительственные листовки в КНДР с помощью воздушных шаров. Северная Корея неоднократно призывала прекратить распространение листовок, уточняет Yonhap.