Qayd etilishicha, vagonlar Rossiyaning “Metrovagonmash” zavodida ishlab chiqarilgan. Mazkur harakat tarkiblari belgilan yo‘riqnomaga asosan, 7−10 kun davomida texnik sinovdan o‘tkaziladi va yo‘lovchilarga xizmat qilishi yo‘lga qo‘yiladi.
Yo‘nalishlardagi vaqt intervallarini yanada qisqartirish maqsadida, yangi harakat tarkiblari asosan, “Yer usti halqa yo‘li” yo‘nalishida harakatga chiqariladi, deyiladi xabarda.
Ma’lumot uchun, bungacha fevral oyida 3 ta, aprel oyida 2 ta to‘rt vagonli metro poyezdlari olib kelingan.
2019−2021-yillarda poytaxt metrosiga “Metrovagonmash”dan umumiy qiymati 91,3 mln yevro bo‘lgan 60 ta vagon olib kelingan. Bu 15 ta tarkibni shakllantirish va harakatlanish oraliqlarini qisqartirish imkonini bergan.

29 мая в Ташкент были доставлены три новых четырёхвагонных состава метро производства завода «Метровагонмаш» (Россия). Об этом сообщила пресс-служба столичного метрополитена.
Поезда в течение 7−10 дней пройдут технические испытания, после чего будут готовы к обслуживанию пассажиров. Они будут использоваться преимущественно на надземной Кольцевой линии, что позволит сократить интервал движения.
«Метровагонмаш» планирует поставить ещё 12 вагонов, или 3 состава, до конца июня, сообщил по итогам заседания Совета регионов с участием президентов Узбекистана и России 27 мая губернатор Московской области Андрей Воробьёв.
Кроме того, готовится контракт на поставку ещё 60 вагонов (15 составов) в 2024—2025 годах, отметил он.
В 2019—2021 годах метрополитен столицы Узбекистана получил от «Метровагонмаша» 60 вагонов. Это позволило сформировать 15 новых составов.