Toshkentda 27-may kuni O‘zbekiston va Rossiya prezidentlari Shavkat Mirziyoyev va Vladimir Putin raisligida ikki mamlakat Hududlari kengashining birinchi majlisi bo‘lib o‘tdi, deb xabar qildi O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati. Unda Rossiyaning 30 ga yaqin hududi rahbarlari, 300 ga yaqin yetakchi sanoat korxonalari va biznes vakillari ishtirok etdi.
Kengash olti yil avval ikki davlat rahbarlari tomonidan yo‘lga qo‘yilgan Hududlararo hamkorlik bo‘yicha qo‘shma forum negizida tashkil etilgan. Endi uning maqomi prezidentlar raislik qiladigan Hududlar kengashiga oshirildi.
O‘zbekiston prezidenti forumni ochar ekan, hududlar o‘rtasidagi hamkorlik “yuqori samaradorlik” ko‘rsatayotgani va “O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi uzoq muddatli sheriklikni kengaytirishga xizmat qilayotganini” alohida ta’kidladi.
o‘zbekiston va rf hududlari kengashi, rossiya, shavkat mirziyoyev, vladimir putin
U yil boshidan buyon barcha darajadagi, jumladan, ikki mamlakat hududlari o‘rtasidagi aloqalar faollashganini qayd etdi. O‘tgan haftaning o‘zida O‘zbekiston viloyatlari delegatsiyalari Rossiyadagi hamkor hududlarga tashrif buyurdi.
Ayni paytda hududlar miqyosida umumiy qiymati 4 milliard dollarlik 200 dan ortiq qo‘shma loyiha amalga oshirilmoqda. Kengash yig‘ilishi doirasida umumiy qiymati 5 milliard dollardan ortiq bo‘lgan yangi shartnomalar to‘plami tayyorlandi, dedi prezident.
Shavkat Mirziyoyev shu kuni Vladimir Putin bilan bo‘lib o‘tgan muzokaralar chog‘ida yangi maqsadlar — yaqin yillarda tovar ayirboshlash hajmini 30 milliard dollarga yetkazish va kelasi yilda 10 milliard dollargacha investitsiya o‘zlashtirish bo‘yicha vazifalar qo‘yilganini eslatdi.
O‘zbekiston prezidenti mintaqalararo hamkorlikning bir qancha ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi.
1. Avvalo, o‘zaro savdoni ko‘paytirish. So‘nggi 7 yil ichida O‘zbekistonning Rossiya bilan tovar ayirboshlash hajmi 2,5 barobarga o‘sdi. O‘zaro yetkazib berish tarkibi, eng avvalo, yuqori qo‘shilgan qiymatli mahsulotlar hisobiga sifat jihatidan yaxshilandi, dedi O‘zbekiston prezidenti.
Asosiy hamkorlar qatorida Moskva va Sankt-Peterburg shaharlari, Tatariston, Moskva, Leningrad, Novosibirsk, Astraxan, Ivanovo, Chelyabinsk viloyatlari, Krasnoyarsk, Perm o‘lkalari, Boshqirdiston va boshqalar bor.
Savdo va kooperatsiya loyihalarini qo‘llab-quvvatlash uchun Rossiyada O‘zbekistonning to‘laqonli savdo vakolatxonasi ochiladi, dedi Shavkat Mirziyoyev.
2. Ikkinchi yo‘nalish — sanoat kooperatsiyasi ko‘lamini kengaytirish.
O‘zbekistonda 3000 dan ortiq Rossiya kompaniyalari faoliyat yuritmoqda. Energetika, kimyo va neft-kimyo, mashinasozlik, qishloq xo‘jaligi, logistika, to‘qimachilik va oziq-ovqat sanoati va boshqa sohalarda loyihalar amalga oshirilmoqda. Tataristonlik hamkorlar bilan birga ishga tushirilgan Toshkent viloyatidagi “Ximgrad” sanoat zonasi kengaymoqda, Jizzax viloyatida uning filiali qurilmoqda.
“Qo‘shma loyihalarning umumiy portfeli 45 milliard dollardan oshgan. Bugungi sammit doirasida kooperatsiyaning yangi loyihalari bo‘yicha 20 milliard dollarlik kelishuvlarga erishildi, shundan chorak qismi hududlar hissasiga to‘g‘ri keladi”, — dedi O‘zbekiston prezidenti.
U Rossiya hududlaridagi yetakchi korxonalar bilan hamkorlik loyihalarini ilgari surish uchun yangi qo‘shma sanoat zonalarini yaratish rejalarini qo‘llab-quvvatladi.
3. Prezident uchinchi ustuvor yo‘nalish sifatida qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlikni kengaytirishni qayd etdi.
U meva-sabzavot mahsulotlarini Rossiyaga to‘g‘ridan-to‘g‘ri yetkazib berishni tashkil etish uchun O‘zbekiston hududlarida agrologistika markazlari tarmog‘ini kengaytirish bo‘yicha ishlarni davom ettirish muhimligini ta’kidladi.
O‘zbekistonning yirik qishloq xo‘jaligi korxonalari va qishloq xo‘jaligi klasterlari Rossiyada ulgurji tarqatish markazlarini hamkorlikda rivojlantirish va kelgusida O‘zbekistonga yetkazib beriladigan ekinlar yetishtirishdan ham manfaatdor, deya qo‘shimcha qildi Shavkat Mirziyoyev.
4. Prezident hududiy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash va moliyalashtirish vositalarini ishlab chiqish muhimligini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, yaqin orada boshlang‘ich kapitali 500 million dollar bo‘lgan qo‘shma investitsiya platformasi ish boshlaydi.
5. Madaniy-gumanitar almashinuvni kengaytirishga bundan keyin ham alohida e’tibor qaratiladi. O‘zbekistonda Rossiya yetakchi universitetlarining 14 filiali tashkil etilgan, Toshkentdagi Moskva va Sankt-Peterburg davlat universitetlari, Olmaliqdagi MISIS Fan va texnologiyalar universiteti, Jizzaxdagi Qozon federal universiteti va boshqalar shular jumlasidan.
Tashrif davomida mamlakatda Bauman nomidagi Moskva davlat texnika universiteti va Butunrossiya tashqi savdo akademiyasi filiallarini tashkil etish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi. Madaniy hamkorlik bo‘yicha uch yillik dastur qabul qilindi.
6. O‘zbekiston prezidenti turizm almashinuvini kengaytirish muhimligini ta’kidladi. So‘nggi bir necha yilda rossiyalik turistlar soni 5 barobarga oshdi. O‘zbekiston va Rossiyaning barcha yirik shaharlari muntazam aviaqatnovlar bilan bog‘langan.
Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston va Rossiyaning tarixiy shaharlariga turistik yo‘nalishlar va sayohatlarni rivojlantirish bo‘yicha yangi qo‘shma dasturlar qabul qilishni taklif etdi.
“So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasida keng ko‘lamli sheriklikni rivojlantirish bo‘yicha hamkorlikda katta ishlar amalga oshirildi. Shu bilan birga, e’tirof etish kerakki, hududlar o‘rtasidagi hamkorlik salohiyati va imkoniyatlarining yarmidan ham foydalanilmayapti”, — dedi prezident.
Rossiya prezidenti Vladimir Putinning aytishicha, bugungi kunda RFning 89 ta subyektidan 78 tasi O‘zbekiston hududlari bilan hamkorlik qilmoqda.
“Mana shunday to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalar, viloyatlar va hokimiyatlar, hududiy boshqaruv guruhlari, ishbilarmon doiralarning faol va tashabbuskor birgalikdagi sa’y-harakatlari tufayli Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi hamkorlik o‘ziga xos mazmun bilan to‘ldirilib, ishtirokchilar soni tobora kengayib bormoqda”, — dedi u.
Uning aniqlik kiritishicha, Rossiya O‘zbekiston hududlaridagi istiqbolli loyihalarni moliyalashtirish uchun avval e’lon qilingan qo‘shma investitsiya fondiga 500 million dollardan 400 million dollar ajratmoqchi.
“Mablag‘lar ajratilib, tayyorlandi. Endi faqat texnik tafsilotlar qolmoqda. Bu yaqin kunlarda yakunlanadi. Bular respublika iqtisodiyoti real sektorining turli sohalariga yo‘naltiriladigan mablag‘lardir”, — dedi u.
Hududlar kengashi majlisi yakunida savdo-iqtisodiy, ilmiy-texnik va gumanitar sohalarda hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha hududlararo hamkorlik hujjatlari va bitimlar to‘plami imzolandi, deb xabar qildi O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati.

В Ташкенте под председательством президентов Узбекистана Шавката Мирзиёева и России Владимира Путина 27 мая состоялось первое заседание Совета регионов двух стран, сообщила пресс-служба президента Узбекистана. В нём приняли участие главы почти 30 регионов России и 300 представителей ведущих промышленных предприятий и бизнеса РФ.
Совет создан на базе совместного Форума межрегионального сотрудничества, запущенного главами двух государств шесть лет назад. Сейчас его статус повышен до Совета регионов под председательством президентов.
Открывая форум, президент Узбекистана подчеркнул, что сотрудничество между регионами «отличается высокой результативностью и способствует расширению долгосрочного партнёрства между Узбекистаном и Россией».
Он отметил активизацию с начала года контактов на всех уровнях, в том числе между регионами двух стран. Только на прошлой неделе делегации областей Узбекистана посетили партнёрские регионы в России.
Сейчас на уровне регионов реализуются свыше 200 совместных проектов на сумму 4 млрд долларов. В рамках заседания совета был подготовлен новый пакет соглашений на сумму более 5 млрд долларов, отметил президент.
Шавкат Мирзиёев напомнил, что в ходе его переговоров с Владимиром Путиным в этот день были поставлены новые амбициозные цели — доведение объёма товарооборота до 30 млрд долларов в ближайшие годы и освоение до 10 млрд долларов инвестиций уже в следующем году.
Президент Узбекистана обозначил несколько приоритетов межрегионального сотрудничества.
1. Прежде всего, это наращивание взаимной торговли. За последние семь лет товарооборот Узбекистана с Россией вырос в 2,5 раза. Качественно улучшилась структура взаимных поставок, прежде всего за счёт продукции с высокой добавленной стоимостью, отметил президент Узбекистана.
Среди основных партнёров — Москва и Санкт-Петербург, Татарстан, Московская, Ленинградская, Новосибирская, Астраханская, Ивановская, Челябинская области, Красноярский, Пермский край, Башкортостан и другие регионы.
Для поддержки торговых и кооперационных проектов откроется полноценное торговое представительство Узбекистана в России, сообщил Шавкат Мирзиёев.
2. Второе направление — расширение масштабов промышленной кооперации.
В Узбекистане работают более 3000 российских компаний. Реализуются проекты в сферах энергетики, химии и нефтехимии, машиностроении, сельском хозяйстве, логистике, текстильной и пищевой промышленности и других отраслях. Расширяется индустриальная зона «Химград» в Ташкентской области, запущенная с партнёрами из Татарстана, с филиалом в Джизакской области.
«Общий портфель совместных проектов уже превышает 45 млрд долларов. В рамках нынешнего саммита достигнуты договорённости по новым проектам кооперации ещё на 20 млрд долларов, четверть из которых приходится на регионы», — заявил президент Узбекистана.
Он поддержал планы по созданию новых совместных индустриальных зон для продвижения проектов кооперации с ведущими предприятиями регионов России.
3. Третьим приоритетным направлением президент назвал расширение сотрудничестве в области сельского хозяйства.
Он отметил важность продолжения работы по расширению сети агрологистических центров в регионах Узбекистана для организации прямых поставок плодоовощной продукции в Россию.
Крупные сельскохозяйственные предприятия и агрокластеры Узбекистана также заинтересованы в совместном развитии оптово-распределительных центров в России и выращивании сельхозкультур с дальнейшими поставками в Узбекистан, добавил Шавкат Мирзиёев.
4. Президент отметил важность развития инструментов поддержки и финансирования проектов регионов.
Он сообщил, что в ближайшее время начнёт работу совместная инвестиционная платформа с начальным капиталом 500 млн долларов.
5. Особо внимание будет и дальше уделяться расширению культурно-гуманитарного обмена. В Узбекистане создано 14 филиалов ведущих российских университетов, в числе которых Московский и Санкт-Петербургский госуниверситеты в Ташкенте, Университет науки и технологий МИСИС в Алмалыке, Казанский федеральный университет в Джизаке и многие другие.
В ходе визита достигнуты договорённости об учреждении филиалов Московского государственного технического университета имени Баумана и Всероссийской академии внешней торговли. Принята также трёхлетняя Программа культурного сотрудничества, в которой предусмотрено проведение совместных мероприятий в регионах двух стран.
6. Президент Узбекистана подчеркнул важность расширения туристических обменов. Только за последние несколько лет количество российских туристов увеличилось в 5 раз, сказал он. Все крупные города Узбекистана и России связаны регулярным авиасообщением.
Шавкат Мирзиёев выступил за принятие новых совместных программ по развитию туристических маршрутов и поездок в исторические города Узбекистана и России.
«За последние годы совместно проделана большая работа по развитию полномасштабного партнёрства между Узбекистаном и Россией. Вместе с тем следует признать, что потенциал и возможности сотрудничества регионов не задействованы даже наполовину», — отметил президент.
Президент России Владимир Путин сообщил, что сегодня 78 из 89 субъектов РФ осуществляют партнёрство с регионами Узбекистана.
«Именно благодаря таким прямым контактам, активным и инициативным совместным усилиям регионов и властей, управленческих команд регионов, деловых кругов сотрудничество России и Узбекистана наполняется конкретным содержанием, вовлекает всё больше участников», — сказал он.
Он уточнил, что Россия намерена внести в анонсированный ранее совместный инвестфонд для финансирования перспективных проектов в регионах Узбекистана 400 млн из 500 млн долларов.
«Средства выделены и подготовлены. Сейчас остались только технические детали. В ближайшие дни это будет доработано. Это средства, которые будут направлены в самые разные сферы реального сектора экономики республики», — отметил он.
На полях заседания Совета регионов был подписан крупный пакет документов межрегионального взаимодействия и соглашений по развитию сотрудничества в торгово-экономической, научно-технической и гуманитарной сферах, говорится в сообщении пресс-службы президента Узбекистана.