Yakshanba kuni Toshkentdagi Ekoparkda nogironligi bo‘lgan bolalar ishtirokida “Biz turlimiz. Biz tengmiz” shiori ostida marafon o‘tkazildi. Tadbir Sport vazirligi, bolalar ombudsmani, “O‘zbekiston maxsus olimpiadasi” jamoat birlashmasi, Birlashgan Millatlar Tashkilotining Bolalar jamg‘armasi (YUNISEF) va Korzinka supermarketlar tarmog‘i hamkorligida tashkil etildi.
Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag‘ishlab o‘tkazilgan poygada 110 nafar, jumladan, 60 nafar imkoniyati cheklangan bola ishtirok etdi. Marafonning maqsadi nogironligi bo‘lgan bolalarga nisbatan stigma va diskriminatsiyalarga barham berish hamda barcha sohalarda inklyuzivlikni ta’minlash zarurligini ta’kidlash hisoblanadi.
Dalillar shuni ko‘rsatadiki, O‘zbekistonda nogironligi bo‘lgan bolalarni qamrab olishni ta’minlashdagi eng katta muammo ularning huquqlaridan xabardor emasligi bilan bog‘liq. Oqibatda bu nogironligi bor shaxslar haqidagi keskin tasavvurlarga, shuningdek, jamiyatning barcha sohalarida stigma va diskriminatsiyalarga olib keladi, deydi YUNICYeF.
“Ushbu marafon imkoniyati cheklangan bolalar bir xil huquqqa ega ekani, ular teng imkoniyatlarga egaligi, inklyuzivlik zarurligini namoyish etishga qaratilgan”, — deydi bolalar ombudsmani Surayyo Rahmonova.
“Nogironligi bo‘lgan bolalar haqida gap ketsa, bu xayriya emas, balki ular biz ratifikatsiya qilgan xalqaro shartnomalar va, albatta, konstitutsiyaviy kafolatlarga muvofiq huquqlarning egasidir. Biz ularning huquqlarini birinchi o‘ringa qo‘yishga mas’ulmiz”, — dedi u.
2019-yilda O‘zbekistonda nogironligi bo‘lgan shaxslarning ahvoli tahlili shuni ko‘rsatganki, jamiyatning faqat kichik bir qismigina nogironligi bo‘lgan odamlar bilan muntazam muloqotda bo‘lgan va ular buni asosan achinish hissi bilan amalga oshirgan.
Sport vazirligi va boshqa tadbir hamkorlari vakillari inklyuzivlik kabi rivojlanish intilishlarini ragg‘batlantirishda sport muhim ekanini ta’kidladi.
“Sport nafaqat jismoniy salomatlik, balki bolalarni tarbiyalash va kamol toptirishning qudratli vositasidir. Yosh avlod uchun porloq kelajak yaratishga intilishda sport muhim rol o‘ynaydi, chunki u orqali biz nafaqat sport mahoratini, balki hayotda muvaffaqiyatga erishish uchun zarur bo‘lgan kuch, qat’iyat va jamoaviy ruh qadriyatlarini ham rivojlantiramiz”, — dedi sport vaziri maslahatchisi Sharifjon Mo‘minjonov.
“O‘zbekiston maxsus olimpiadasi” vitse-prezidenti jismoniy imkoniyati cheklangan bolalar uchun sportning afzalliklari yaqqol ko‘rinib turganini alohida ta’kidladi.
U barcha ota-onalar va vasiylarni o‘z farzandlarini rivojlantirish va yangi do‘stlar orttirishga yordam beradigan sport dasturlariga jalb qilish haqida o‘ylashga undadi.
“Sport bolalarni birlashtiradigan kuchli vosita bo‘lib, u ularga tegishlilik tuyg‘usini uyg‘otadi va bolalarni o‘z salohiyatini to‘liq ro‘yobga chiqarishga undashi mumkin”, — dedi YUNICYeFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari vazifasini bajaruvchi Joffri Ijumba.
Imkoniyati cheklangan shaxslarni qamrab olish har bir sohaning jamoaviy mas’uliyati, — deydi Korzinka tarmog‘i kuzatuv kengashi raisi Zafar Hoshimov. “Biz inklyuzivlikni qo‘llab-quvvatlaymiz va muvaffaqiyatli jamoalar inklyuziv jamoalar ekanini aytamiz”, — dedi u.

Детский марафон с участием детей с инвалидностью прошёл в воскресенье в Экопарке Ташкента под девизом «Мы разные. Мы равные». Организаторами мероприятия выступили Министерство спорта, детский омбудсман, Специальная Олимпиада Узбекистана, Детский фонд ООН (ЮНИСЕФ) и сеть супермаркетов Korzinka.
Забег, приуроченный к Международному дню защиты детей, объединил 110 детей, в том числе 60 детей с инвалидностью. Его целями было обратить внимание на необходимость прекращения стигмы и дискриминации в отношении детей с инвалидностью, а также обеспечения инклюзивности во всех сферах.
Фактические данные показывают, что самая большая проблема в обеспечении интеграции детей с инвалидностью в Узбекистане коренится в недостаточной осведомлённости об их правах. Как следствие, это приводит к напряжённому восприятию лиц с инвалидностью, а также к стигматизации и дискриминации во всех слоях общества, сообщили в ЮНИСЕФ.
«Этот марафон призван продемонстрировать, что у детей с инвалидностью такие же права, они заслуживают равных возможностей, и инклюзия необходима», — сказала детский омбудсман Сурайё Рахмонова.
«Дети с инвалидностью — это не про благотворительность, они являются правообладателями в соответствии с международными договорами, которые мы ратифицировали и, конечно же, конституционными гарантиями. Мы обязаны уделять приоритетное внимание их правам», — отметила она.
Анализ ситуации лиц с инвалидностью, проведённый в Узбекистане в 2019 году, показал, что лишь небольшая часть общества регулярно общалась с людьми с инвалидностью и, в основном, они делали это из жалости. Кроме того, по-прежнему преобладают чисто медицинские и благотворительные представления об инвалидности.
Представители Минспорта и другие партнёры мероприятия отметили важность спорта для содействия в стремлениях к развитию, таким как инклюзивность.
«Спорт — это не только инструмент физического здоровья, но и мощное средство воспитания и развития детей. В нашем стремлении к созданию лучшего будущего для молодого поколения спорт играет ключевую роль, ведь через него мы формируем не только спортивные навыки, но и ценности силы, упорства и командного духа, необходимые для достижения успеха в жизни», — сказал советник министра спорта Шарифжон Муминджанов.
Вице-президент Специальной Олимпиады Узбекистана подчеркнула, что польза спорта для детей с инвалидностью очевидна.
Она призвала всех родителей и опекунов рассмотреть возможность вовлечения детей в спортивные программы, которые помогают развиваться и находить новых друзей.
«Спорт — это мощный инструмент объединения детей, он прививает чувство принадлежности и может побудить детей полностью раскрыть свой потенциал», — сказал и. о. главы представительства ЮНИСЕФ в Узбекистане Джоффри Ижумба.
Инклюзивность людей с инвалидностью — это коллективная ответственность каждого сектора, сказал председатель наблюдательного совета сети Korzinka Зафар Хашимов. «Мы поддерживаем инклюзивность и говорим, что успешные сообщества — это инклюзивные сообщества», — подчеркнул он.