Rossiya prezidenti Vladimir Putin o‘t ochishni to‘xtatish bo‘yicha tomonlarning front chizig‘idagi hozirgi pozitsiyalarini tan oladigan muzokaralar o‘tkazish yo‘li bilan Ukrainadagi urushni to‘xtatishga tayyor, deb yozmoqda Reuters to‘rtta rossiyalik manbaga tayanib.
Agentlik suhbatdoshlariga ko‘ra, agar Kiyev va G‘arb bu shartlarni qabul qilmasa, Putin urushni davom ettirishga tayyor.
Putin atrofidagi munozaralardan xabardor bo‘lgan uchta manbaning aytishicha, Rossiya prezidenti o‘z maslahatchilarining kichik guruhiga G‘arb bunday muzokaralarni izdan chiqarishga urinayotgani va Ukraina prezidenti Vladimir Zelenskiy ularni rad etayotganidan “hafsalasi pir bo‘lganini” aytgan.
“Putin qancha kerak bo‘lsa, shuncha jang qilishi mumkin, lekin Putin urushni „muzlatish“ uchun o‘t ochishni to‘xtatishga ham tayyor”, — dedi Putin bilan ishlagan va Kremldagi yuqori darajadagi suhbatlar mazmunini biladigan yuqori martabali rossiyalik manba.
Manbalarga ko‘ra, Putin “urushni ortda qoldirish” uchun frontdagi rus qo‘shinlarining hozirgi dinamikasidan foydalanishni afzal ko‘radi. Uning fikricha, urushda erishilgan muvaffaqiyatlar rus xalqiga g‘alabani “sotish” uchun yetarli bo‘ladi, dedi Reuters`ning ikki suhbatdoshi.
Putin frontdagi har qanday yangi oldinga siljish navbatdagi mobilizatsiya to‘lqinini talab qilishini tushunadi, u buni amalga oshirishni istamaydi, dedi uchta manba. Agentlik suhbatdoshlaridan biri Putinning aholi orasida mashhurligi darajasi 2022-yil sentabridagi birinchi mobilizatsiya to‘lqinidan so‘ng tushib ketganini ta’kidlamoqda.
Manbalardan biri agar Rossiya Zelenskiyni chetlab o‘tib, Vashington bilan kelishuvga erishmasa, Ukraina prezidenti hokimiyatda ekan, kelishuvga erishib bo‘lmaydi, deb taxmin qilgan. Biroq o‘tgan hafta Kiyevda nutq so‘zlagan AQSh davlat kotibi Entoni Blinken jurnalistlarga Putin jiddiy muzokaralardan manfaatdor ekaniga ishonmasligini aytdi, deb yozmoqda Reuters.
Agentlikning barcha suhbatdoshlari Putinning kelishuvga “har qanday harbiy muvaffaqiyatlar"ni kiritish haqidagi “qat'iy talabi” muhokama qilinmasligiga ishonmoqda. “Putin biz g‘alaba qozonganimizni, NATO bizga hujum qilganini, ammo biz suverenitetimizni saqlab qolganimizni, Qrimga tomon quruqlikdagi yo‘lagimiz borligini aytadi”, — dedi ulardan biri.
Reuters agentligining ta’kidlashicha, mojaroning hozirgi front chizig‘i bo‘ylab to‘xtatilishi Rossiyani 2022-yil sentabrida rasman Rossiya Federatsiyasi tarkibiga kiritilgan, biroq to‘liq nazorat o‘rnatilmagan to‘rtta Ukraina viloyatining muhim qismlari egasiga aylantiradi.
Putinning urushni tugatish zarurligi haqidagi fikrini mustahkamlovchi yana bir omil — u urush qancha uzoq davom etsa, shuncha ko‘p urushda toblangan veteranlar Rossiyaga qaytib kelishidan, ish va daromad imkoniyatlaridan norozi bo‘lib, jamiyatda keskinlik keltirib chiqarishi mumkinligidan xavotirda, deydi manbaлардан biri.
Shveysariyadagi sammit
Ukraina iyun oyida Shveysariyada bo‘lib o‘tadigan tinchlik sammitiga tayyorgarlik ko‘rmoqda, maqsad urushni qanday tugatish bo‘yicha xalqaro fikrni birlashtirish. Sammit Zelenskiy tashabbusi bilan tashkil etilgan. Rossiya tomoni unda ishtirok etmayapti.
Kiyev avvalroq Rossiyaning muzokaralar olib borishga tayyorligini urush uchun aybni Ukraina zimmasiga yuklashga urinish sifatida rad etgan edi. Ukraina rasmiylarining aytishicha, 2022-yilda Ukrainaga bostirib kirish rejalarini qayta-qayta rad etgan Putin har qanday kelishuv shartlarini bajarishiga ishonib bo‘lmaydi.
Rossiya ham, Ukraina ham boshqa tomon qayta qurollanish uchun har qanday sulhdan foydalanishi mumkinligidan qo‘rqadi, deya qayd etdi Reuters.

Президент России Владимир Путин готов остановить войну в Украине путём переговоров о прекращении огня, которые признают нынешние позиции сторон на линии фронта, пишет Reuters со ссылкой на четыре российских источника.
По словам собеседников агентства, если Киев и Запад не примут этих условий, Путин готов продолжать войну.
Три источника, знакомые с дискуссиями в окружении Путина, сообщили, что российский президент «выразил разочарование» небольшой группе своих советников по поводу того, что, по его мнению, Запад пытается сорвать подобные переговоры, а президент Украины Владимир Зеленский их исключает.
«Путин может воевать столько, сколько потребуется, но Путин также готов к прекращению огня — чтобы заморозить войну», — сказал высокопоставленный российский источник, который работал с Путиным и знает содержание бесед на высшем уровне в Кремле.
Со слов источников, Путин предпочёл бы использовать нынешнюю динамику российских войск на фронте, чтобы «оставить войну позади». Он считает, что уже достигнутых успехов в войне достаточно, чтобы «продать» победу российскому народу, заявили два собеседника Reuters.
Путин понимает, что любое новое продвижение вперёд на фронте потребует ещё одной волны мобилизации, которую он не хотел бы проводить, заявили три источника. Один из собеседников агентства утверждает, что уровень популярности Путина среди населения упал после первой волны мобилизации в сентябре 2022 года.
Один из источников высказал мнение, что соглашение не может быть достигнуто, пока Зеленский находится у власти, если только Россия не пойдёт в обход его и не заключит сделку с Вашингтоном. Однако госсекретарь США Энтони Блинкен, выступая в Киеве на прошлой неделе, заявил журналистам, что не верит в заинтересованность Путина в серьёзных переговорах, отмечает Reuters.
Все собеседники агентства полагают, что «настойчивое требование» Путина зафиксировать в сделке «любые боевые успехи» не подлежит обсуждению. «Путин скажет, что мы победили, что НАТО напало на нас и мы сохранили свой суверенитет, что у нас есть сухопутный коридор в Крым», — сказал один из них.
Reuters отмечает, что замораживание конфликта по нынешней линии фронта оставило бы во владении России значительные части четырёх украинских регионов, уже официально включённых в состав РФ в сентябре 2022 года, но без полного контроля над ними.
Ещё одним фактором, подкрепляющим точку зрения Путина о необходимости закончить войну, являются опасения, что чем дольше она затягивается, тем больше закалённых в боях ветеранов возвращаются в Россию, неудовлетворённые послевоенными перспективами трудоустройства и доходов, а это потенциально создаёт напряжённость в обществе, сказал один из источников.
Саммит в Швейцарии
Украина готовится к мирному саммиту, который пройдёт в Швейцарии в июне и направлен на объединение международного мнения о том, как положить конец войне. Саммит был организован по инициативе Зеленского. Российская сторона в нём не участвует.
Ранее Киев уже отвергал предполагаемую готовность России к переговорам как попытку переложить вину за войну на Украину. По мнению украинских властей, Путину, который неоднократно отрицал планы вторжения в Украину в 2022 году, нельзя доверять в выполнении условий какой-либо сделки.
И Россия, и Украина также опасаются, что другая сторона может использовать любое прекращение огня для перевооружения, отмечает Reuters.