O‘zbekistonda Davlat sport akademiyasi tashkil etiladi. Maqsad — ayni paytda poytaxt va Yangi Toshkent oralig‘ida qurilayotgan va 2025-yilda yoshlar o‘rtasidagi yozgi Osiyo o‘yinlari o‘tkaziladigan Olimpiya shaharchasidan samarali foydalanish.
Payshanba kuni Shavkat Mirziyoyevga taqdim etilgan sport ta’limini rivojlantirish va xalqaro musobaqalarni o‘tkazish rejalariga doir taqdimotda shular haqida so‘z bordi.
Akademiyada Jismoniy tarbiya va sport ilmiy-tadqiqot instituti hamda Mutaxassislar malakasini oshirish instituti tashkil etiladi. Shuningdek, akademiya tuzilmasida Sport tibbiyoti ilmiy-amaliy markazi, Axborot-kutubxona markazi va O‘zbekiston tarixi va xorijiy tillarni o‘qitish markazi ochiladi.
2025/2026 o‘quv yilidan boshlab akademiyada 3 ta bakalavriat va 6 ta magistratura mutaxassisligi bo‘yicha kadrlar tayyorlash boshlanadi.
Akademiya bitiruvchilariga 6 yilliy trenerlik malaka sertifikati beriladi. Olimpiya va paralimpiya kollejlaridan tanlangan bitiruvchilar to‘g‘ridan-to‘g‘ri ikkinchi kursga qabul qilinadi.
Prezident akademiyadagi kafedralar faoliyatini va o‘quv dasturlarini ilg‘or xorijiy tajriba asosida tashkil etish, yuqori malakali mutaxassislarni jalb etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Kurash mahorat maktablari
Taqdimotda har bir viloyat markazi va Nukusda milliy sport turi bo‘lgan kurash bo‘yicha mahorat maktablari ochilishi haqida ham so‘z bordi.
Maktab 5−11-sinf o‘quvchilari o‘rtasida o‘tkaziladigan tanlov natijalariga ko‘ra 140 nafar o‘quvchini o‘qishga qabul qiladi.
E’lon qilingan ma’lumotlarga ko‘ra, jahonda kurash bilan 30 million kishi, O‘zbekistonda esa 30 ming kishi professional shug‘ullanadi, havaskorlar — bundan ham ko‘p.
davlat sport akademiyasi
Futzal bo‘yicha jahon chempionati
Bu yil FIFA qarori bilan futzal bo‘yicha jahon chempionati O‘zbekistonda o‘tkaziladi. Musobaqa 14-sentabrdan 6-oktabrga qadar Toshkent, Andijon va Buxoro shaharlarida bo‘lib o‘tadi.
Turnirda butun dunyodan 24 ta jamoa ishtirok etadi. Ishtirokchi mamlakatlardan nufuzli mehmonlar va 30 mingdan ortiq muxlis kelishi kutilmoqda.
Chempionatni yuqori saviyada o‘tkazish uchun bosh vazir Abdulla Aripov rahbarligida tashkiliy qo‘mita tuzish belgilandi.

В Узбекистане создадут Государственную спортивную академию. Цель — эффективное использование Олимпийского городка, который строится сейчас между столицей и Новым Ташкентом и где пройдут летние Азиатские игры среди молодёжи 2025 года.
Об этом говорилось на презентации планов по развитию спортивного образования и проведению международных соревнований, представленной президенту Шавкату Мирзиёеву в четверг.
При академии будут созданы Научно-исследовательский институт физической культуры и спорта и Институт повышения квалификации специалистов. В структуре академии также откроются Научно-практический центр спортивной медицины, Информационно-библиотечный центр и Центр изучения истории Узбекистана и иностранных языков.
С 2025/2026 учебного года академия начнёт обучение по трём направлениям бакалавриата и шести магистерским специальностям.
Выпускникам академии будет выдаваться тренерский сертификат на шесть лет. Выпускники олимпийских и паралимпийских колледжей будут приниматься сразу на второй курс.
Президент поручил организовать деятельность кафедр и учебные программы в академии на основе передового зарубежного опыта, а также привлечь высококвалифицированных специалистов.
Школы мастерства по курашу
На презентации также говорилось об открытии в каждом областном центре, а также в Нукусе школ мастерства по курашу — национальному вид борьбы.
В школу будут набраны 140 учеников по итогам конкурсного отбора среди детей 5−11-х классов.
Согласно озвученным данным, в мире курашом занимаются 30 миллионов человек, в Узбекистане — 30 тысяч человек профессионально, ещё больше — на любительском уровне.
Чемпионат мира по футзалу
В текущем году в Узбекистане по решению FIFA состоится чемпионат мира по футзалу. Соревнования пройдут с 14 сентября по 6 октября в Ташкенте, Андижане и Бухаре.
В турнире примут участие 24 команды мира. Ожидается прибытие высоких гостей из стран-участниц и более 30 тысяч болельщиков.
Для проведения чемпионата на высоком уровне принято решение создать организационный комитет под председательством премьер-министра Абдуллы Арипова.