3−17-may kunlari O‘zbekiston Madaniy meros agentligi va Fransiyaning Milliy meros instituti (Institut National du Patrimoine) Toshkentdagi O‘rol Tansiqboyev uy-muzeyida rassomning 18 ta asarini restavratsiya qilish bo‘yicha qo‘shma dasturni amalga oshirdi. Bu haqda loyihani amalga oshirishda yordam bergan Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi matbuot xizmati xabar berdi.
Ishga Patrisiya Verges va uning hamkasbi, rangtasvir bo‘yicha konservator-restavrator Klaudiya Sindako ilmiy rahbarligida Milliy meros instituti vakillari, shuningdek, Igor Savitskiy nomidagi davlat san’at muzeyi restavratsiya bo‘limi xodimlari jalb qilindi.
“Ish davomida biz asarlar saqlanayotgan muzey binosi va ularning doimiy ko‘rgazma va to‘plam jildlaridagi muhofaza shartlari xususida xolis baho berishga muvaffaq bo‘ldik. Bundan tashqari, beshta keng miqyosli mato suratlar va kartonga ishlangan ikkita eskizning restavratsiya ishlari olib borilib, hoshiya taxtachalari yangilandi. Qayta tiklangan asarlar muzey ekspozitsiyasiga qaytariladi”, — dedi Patrisiya Verges.
Qo‘shma dastur Golden House yuksalish kompaniyasi ko‘magida amalga oshirilmoqda, deyiladi xabarda.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisi Gayane Umerova O‘zbekistonda restavratsiya maktabini rivojlantirish, madaniy merosni asrab-avaylash bo‘yicha zarur bilim va ko‘nikmalarga ega bo‘lgan muzey xodimlarining yangi avlodini shakllantirish muhimligini ta’kidladi.

С 3 по 17 мая в доме-музее Урала Тансыкбаева в Ташкенте была проведена совместная программа Института национального наследия (Institut National du Patrimoine, Франция) и Агентства культурного наследия Узбекистана по реставрации 18 работ художника. Об этом сообщила пресс-служба Фонда развития культуры и искусства Узбекистана, при поддержке которого был осуществлён проект.
К работам были привлечены представители Института национального наследия под научным руководством Патрисии Вергес и её коллеги Клаудии Синдако, консерватора-реставратора по живописи, а также сотрудники отдела реставрации Государственного музея искусств имени Игоря Савицкого.
«В ходе работ мы смогли лучше оценить здание музея, в котором хранятся работы, а также условия их сохранности в постоянной экспозиции и фондах. Кроме того, были произведены реставрационные работы пяти крупномасштабных полотен и двух эскизов на картоне, были обновлены рамы. Отреставрированные работы вернутся в экспозицию музея», — рассказала Патрисия Вергес.
Совместная программа осуществляется в рамках программы по капитальному ремонту и реновации дома-музея Урала Тансыкбаева при содействии девелоперской компании Golden House.
Председатель фонда развития культуры и искусства Узбекистана Гаянэ Умерова отметила важность развития реставраторской школы в Узбекистане и нового поколения музейных сотрудников, имеющих необходимые знания и навыки для сохранения культурного наследия.