Parlament yuqori palatasining shanba kuni bo‘lib o‘tgan yalpi majlisida ta’kidlanishicha, bugungi kunda amalda davlat mulkidan samarali foydalanilmaslik va uni ijaraga berish tartibini buzish bilan bog‘liq qonunbuzarlik holatlari ko‘payib bormoqda.
2022-yilda 595 ta (38,2 ming kvadrat metr) va 2023-yilda 581 ta (129,8 ming kvadrat metr) holatda davlat mulkini ijaraga berish tartibi buzilgani aniqlangan. Natijada balans saqlovchilardan ijara to‘lovi davlat mulkidan foydalanilgan davr uchun uning ikki baravari miqdorida, ya’ni 1,8 milliard so‘m undirilgan.
Masalan, Sirdaryo viloyatidagi 6-sonli maktab ma’muriyati 181,5 kvadrat metr maydonni kimoshdi savdosisiz 4,3 mln so‘mga ijaraga olgan.
Yana bir holatda, fuqaro Nukus shahridagi 100 kvadrat metr maydonni ijaraga berish kimoshdi savdosida g‘olib deb topilgan, ammo balans egasi — Olimpiya va milliy sport turlari bo‘yicha oliy sport mahorat maktabi tadbirkorga obyektdan foydalanishga ruxsat bermagan.
Senatorlar Ma’muriy javobgarlik to‘g‘risidagi kodeksga davlat mulkini belgilangan tartibda ijara shartnomasi tuzmasdan ijaraga berish, ijaraga oluvchiga ijaraga berilgan davlat mulkini qabul qilib olishi, uning hududiga kirishi va foydalanishiga asossiz ravishda to‘sqinlik qilish yoki ijara shartnomasida ijaraga berilgan mulkning parametrlari va sonini kamaytirib ko‘rsatgan holda ijaraga berganlik uchun mansabdor shaxslarga bazaviy hisoblash miqdorining 5 baravaridan 10 baravarigacha (1,7 mln so‘mdan 3,4 mln so‘mgacha) miqdorda jarima solish to‘g‘risidagi moddani kiritishni ma’qulladi.
Ushbu huquqbuzarlik bir yil ichida qayta sodir etilsa, mansabdor shaxslarga bazaviy hisoblash miqdorining 10 baravaridan 15 baravarigacha (3,4 mln so‘mdan 5,1 mln so‘mgcha) miqdorda jarima solishga sabab bo‘lishi belgilanmoqda.

Сенат Олий Мажлиса Узбекистана одобрил закон о введении административной ответственности за нарушение законодательства при предоставлении в аренду государственного имущества.
Как говорилось на пленарном заседании верхней палаты парламента в субботу, сегодня на практике наблюдается большое количество случаев нарушений, связанных с неэффективным использованием государственной собственности и нарушением порядка её аренды.
В 2022 году было выявлено 595 нарушений порядка сдачи в аренду госимущества площадью 38,2 тысячи кв. м, а за 2023 год — 581 нарушение (129,8 тысячи кв. м). В результате с балансоодержателей была взыскана арендная плата за период пользования госимуществом в двукратном размере (1,8 млрд сумов).
Например, администрация школы №6 Сырдарьинской области сдала в аренду помещение площадью 181,5 кв. м за сумму 4,3 млн сумов без проведения аукциона.
В другом случае гражданин был признан победителем аукциона по аренде помещения площадью 100 кв. м в Нукусе, однако балансодержатель — Школа высшего спортивного мастерства по олимпийским и национальным видам спорта — не допустил предпринимателя к использованию объекта.
Сенаторы одобрили введение статьи в Кодекс об административной ответственности, согласно которой предоставление в аренду госимущества без заключения в установленном порядке договора аренды, необоснованное воспрепятствование арендатору в принятии арендованного госимущества, доступе на его территорию и его использовании или предоставление в аренду с указанием в договоре аренды неправильных параметров и количества передаваемых в аренду гособъектов влечёт наложение штрафа на должностных лиц от 5 до 10 базовых расчётных величин (от 1,7 млн до 3,4 млн сумов).
То же правонарушение, совершенное повторно в течение года после применения административного взыскания, влечёт наложение штрафа на должностных лиц от 10 до 15 БРВ (от 3,4 млн до 5,1 млн сумов).