Qayd etilishicha, 2023-yil 5-dekabr kuni fuqaro Sh. I. o‘zining 4 nafar tanishi bilan tumanning Mash’al mahallasidagi “Ma’rufxon hosil baraka” fermer xo‘jaligiga qarashli dala maydoniga borib, motorli arra va boshqa ish qurollari yordamida 5 tup sharq chinori daraxtini tag qismidan kesib olgan. Ko‘p yillik daraxtlarga yetkazilgan zarar miqdori 247 million 180 ming so‘m bo‘lgan.
Ular daraxtlarni bo‘laklarga bo‘lgan va KamAZ yuk mashinasiga joylab, Toshkent shahrida xalq tilida “Taxta bozori” deya ataluvchi bozorda sotish uchun olib ketayotganida ichki ishlar xodimlari tomonidan to‘xtatilgan.
Boshqarmaning “Gazeta.uz”ga aniqlik kiritishicha, 2-may kuni jinoyat ishlari bo‘yicha O‘rta Chirchik tumani sudi hukmi bilan ular Jinoyat kodeksining 198-moddasi (Ekinzorlarni, o‘rmonlarni, daraxtlarni yoki boshqa o‘simliklarni shikastlantirish yoxud nobud qilish) 2-qismida nazarda tutilgan jinoyatni sodir etgan deb topilgan.
Fuqaro Sh. I.ga 2 yil, qolgan sheriklarining bir nafariga 2 yil, uch nafariga esa 1 yildan ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlangan.

Суд вынес приговор в отношении граждан, срубивших 5 чинар в Уртачирчикском районе Ташкентской области, сообщила пресс-служба областного Управления экологии.
По данным управления, 5 декабря 2023 года гражданин Ш. И. cо своими четырьмя знакомыми срубил пять чинар с помощью бензопилы и других рабочих инструментов. Деревья находились на поле фермерского хозяйства «Маъруфхон ҳосил барака».
Сумма ущерба многолетним деревьям оценена в 247,18 млн сумов.
Их задержали сотрудники внутренних дел, когда они разрезали деревья на куски, погрузили их в грузовик КамАЗ и пытались продать на рынке в Ташкенте, известном как «Тахта бозори».
Как уточнили «Газете.uz» в Управлении экологии, 2 мая Уртачирчикский районный суд по уголовным дела признал их виновными по части 2 статьи 198 Уголовного кодекса (незаконная порубка леса, деревьев или других растений, причинившая крупный ущерб / наказывается штрафом от 100 до 150 БРВ или обязательными общественными работами от 240 до 300 часов или исправительными работами от 1 года до 2 лет или ограничением свободы от 1 года до 3 лет либо лишением свободы до 3 лет) и приговорил Ш. И. и одного из его знакомых к 2 годам лишения свободы, а оставшихся трёх граждан — к 1 году лишения свободы.