Investitsiyalar texnologik startaplarni qo‘llab-quvvatlash va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirishni rag‘batlantirishga yo‘naltiriladi.
Sturgeon Emerging Opportunities fintex, kompaniyalar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlik uchun biznes platformalar (business-to-business), agrotexnologiyalar, sog‘liqni saqlash va ta’lim kabi sohalarda startap loyihalarini qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan.
“Jamg‘arma yangi boshlayotgan tadbirkorlarga o‘z bizneslarini kengaytirish, faoliyat samaradorligini oshirish va uzoq muddatli ish bilan ta’minlash imkoniyatlarini yaratishga yordam beradi”, — deyiladi xabarda.
Fond asosan Markaziy Osiyodagi loyihalarga investitsiya kiritishdan tashqari, Misr va Pokiston kabi boshqa rivojlanayotgan bozorlarda ham ishlash niyatida. Sturgeon Capital hisob-kitoblariga ko‘ra, bu mamlakatlardagi IT-startaplar bozori 2030-yilga borib yiliga 300 million dollarga yaqin raqamli daromad keltirishi mumkin. Biroq bu mamlakatlardagi startaplar hozirda o‘z mahsulotlari va xizmatlarini ishga tushirish va kengaytirish uchun kapital to‘plashda qiynalmoqda, deyiladi xabarda.
Sturgeon kompaniyasiga investitsiyalar IFC`ning “Startaplar katalizatori” dasturining bir qismi bo‘lib, u rivojlanayotgan bozorlardagi inkubatorlar, akseleratorlar va fondlarga investitsiyalar kiritish yo‘li bilan past baholangan venchur kapital ekotizimlaridagi moliyaviy muammolarni hal qilishga qaratilgan. Dastur yuqori riskli bozorlarni, jumladan, dunyoning eng qashshoq va zaif mamlakatlarini qamrab oladi. 2016-yilda ishga tushirilgandan buyon dastur 21 fondga investitsiya kiritish orqali 24 mamlakatda 2800 dan ortiq tadbirkorni, jumladan, 700 nafar ayolni qo‘llab-quvvatladi.

Международная финансовая корпорация (International Finance Corporation) инвестирует до 5 млн долларов в Sturgeon Emerging Opportunities, новый венчурный фонд, управляемый фондом Sturgeon Capital, крупным инвестором венчурного капитала на развивающихся рынках, сообщили «Газете.uz» в пресс-службе IFC.
Инвестиции будут направлены на поддержку технологических стартапов и стимулирование развития цифровой экономики.
Sturgeon Emerging Opportunities сосредоточится на поддержке стартап проектов в таких областях, как финтех, бизнес-платформы для взаимодействия между компаниями (business-to-business), агротехнологии, здравоохранение и образование.
«Фонд поможет начинающим предпринимателям в расширении бизнеса, улучшении операционной эффективности и создании возможностей занятости в долгосрочной перспективе», — говорится в сообщении.
Помимо инвестиций, направленных преимущественно на проекты в Центральной Азии, фонд также намерен работать на других развивающихся рынках, таких как Египет и Пакистан. По оценкам Sturgeon Capital, рынок IT-стартапов в этих странах к 2030 году может сгенерировать почти 300 млн долларов ежегодного цифрового дохода. Однако в настоящее время стартапы в этих странах испытывают трудности в привлечении капитала для запуска и масштабирования своих продуктов и услуг, отмечается в сообщении.
Инвестиции в Sturgeon являются частью программы IFC «Катализатор стартапов», которая нацелена на решение финансовых проблем в недооценённых экосистемах венчурного капитала путём вложений в инкубаторы, акселераторы и фонды на развивающихся рынках. Программа охватывает высокорисковые рынки, включая некоторые из самых бедных и уязвимых стран мира. С момента запуска в 2016 году программа поддержала более 2800 предпринимателей, включая 700 женщин, в 24 странах путём инвестирования в 21 фондов.