Farg‘ona viloyatidan fuqaro O.P. bir guruh mahalla fuqarolari nomidan Inson huquqlari bo‘yicha vakilga avtohalokat xavfi yuqori bo‘lgan chorrahalarga svetofor o‘rnatishga yordam berishni so‘rab murojaat qildi. Bu haqda ombudsman matbuot xizmati xabar berdi.
Arizachi Marg‘ilon shahridagi “Xo‘ja porso” mahalla fuqarolar yig‘ini binosi, 4-oilaviy poliklinika va 10-maktab yo‘l yoqasiga yaqin joylashganini ta’kidlagan. Hududning 7 mingdan ortiq aholisi, jumladan, bolalar chorrahani kesib o‘tishga majbur bo‘lgan.
Murojaatni ombudsman o‘z nazoratiga olgach, uning Farg‘ona viloyatidagi vakili Marg‘ilon hokimligi bilan birgalikda holatni ko‘rib chiqdi.
“Haqiqatdan ham, mazkur chorrahada avtomobillar oqimi juda yuqori hamda poliklinika va maktab yo‘l yoqasiga yaqin joylashgani sababli hududdagi aholi yo‘l kesishmasidan o‘tishda ko‘plab qiyinchiliklarga duch kelayotgani aniqlandi”, — deyiladi xabarda.
Ombudsmanning “tegishli tashkilotlar”ga murojaatidan so‘ng Marg‘ilon shahrining Alisher Navoiy ko‘chasidagi chorrahaga svetofor o‘rnatildi.
Ombudsman idorasi xabarida ta’kidlanishicha, prezidentning 2022-yil 4-apreldagi qaroriga muvofiq, svetofor qurilmasi o‘rnatilishi rejalashtirlayotgan chorraha yoki yo‘l uchastkasi shaharsozlik normalari va qoidalariga mosligi nuqtai nazaridan o‘rganiladi, shuningdek, ushbu joydan o‘tadigan piyodalar va transport vositalarining harakat jadalligi hisoblanadi. Mazkur joy amaldagi normativ-huquqiy hujjatlar talablariga javob bersa, svetofor qurilmasini o‘rnatish bo‘yicha ijobiy xulosa qilinadi.

Гражданин О. П. из Ферганской области от имени группы жителей махалли обратился к уполномоченному по правам человека с просьбой помочь в установке светофора на перекрёстке с повышенным риском аварий. Об этом сообщила пресс-служба омбудсмана.
Заявитель отметил, что здание схода граждан махалли «Ходжа порсо» в Маргилане, семейная поликлиника №4 и школа №10 расположены недалеко от дороги. Таким образом, более 7000 жителей в этом районе, включая детей, вынуждены пересекать перекресток.
Омбудсман взял обращение на контроль, им занимался его региональный представитель в Ферганской области совместно с хокимиятом Маргилана.
«Действительно, как оказалось, на этом перекрёстке наблюдается высокий автомобильный трафик, жители района сталкиваются с многочисленными трудностями при переходе перекрёстка», — отмечается в сообщении.
Светофор на перекрёстке на улице Алишера Навои в Маргилане установили после обращения омбудсмана к «соответствующим организациям».
В сообщении офиса омбудсмана отмечается, что в соответствии с постановлением президента Узбекистана от 4 апреля 2022 года перекрёсток или участок дороги, на котором планируется установить светофор, исследуется с точки зрения соответствия градостроительным нормам и правилам, а также интенсивности движения пешеходов и транспорта. Положительное заключение по установке светофора выдаётся, если место соответствует требованиям нормативно-правовых актов.