Parranda grippi virusining sutemizuvchilar, jumladan, odamlar orasida tarqalishi jamoat sog‘lig‘ini saqlashda jiddiy muammo keltirib chiqaradi. Bu haqda Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) vakillari ma’lum qildi, deya xabar beradi BMT sayti.
JSST H5N1 deb nomlanuvchi parranda grippi virusining o‘lim darajasi juda yuqori ekanini ta’kidladi. Buni shu kungacha infeksiyani yuqtirgan bir necha yuz kishining kasallik tarixi tasdiqlaydi. Shu bilan birga, H5N1 virusining odamdan odamga yuqishi holatlari qayd etilmagan.
“H5N1 gripp infeksiyasi bo‘lib, avval parrandalar va o‘rdaklar orasida paydo bo‘lgan. So‘nggi ikki yil ichida u faol tarzda tarqaldi va global zoonoz pandemiyaga aylandi”, — dedi JSST bosh olimi Jeremi Farrar Jenevada bo‘lib o‘tgan brifingda. “Juda tashvishli tomoni shundaki, bu virus o‘rdak va tovuqlarga, endi esa sutemizuvchilarga yuqish orqali rivojlanib, odamlarga yuqish qobiliyatiga ega bo‘lmoqda. Keyin esa u odamdan odamga yuqishi mumkin, bu juda xavfli”.
2020-yilda boshlangan H5N1 epidemiyasi o‘n millionlab parrandalarning nobud bo‘lishiga olib keldi. O‘tgan oyda sigir va echkilar H5N1 bilan kasallangan turlar ro‘yxatiga kiritildi. Ilgari ular ushbu turdagi grippga moyil emas deb hisoblangan.
Aprel oyida fermada sigirlar bilan ishlagan Texas fuqarosiga parranda grippi virusi tashxisi qo‘yilgan edi. Bu inson H5N1 virusini kasallangan qoramollar bilan aloqaga kirishish oqibatida yuqtirib olgan birinchi holat hisoblanadi. AQSh rasmiylariga ko‘ra, oltita shtatdagi 16 ta chorva mollari yovvoyi qushlar bilan kontaktdan keyin virusni yuqtirib olgan.
JSST hali infeksiyaning tarqalishiga nima yordam berayotganini bilmaydi. “Balki sigir sog‘ish mashinalari aybdordir. Yoki ular yashaydigan muhit. Yoki virus butun mamlakat bo‘ylab transport tizimi tufayli tarqalmoqda”, — dedi Farrar.
U virusga qarshi vaksinani ishlab chiqish hali “zarur bo‘lgan” bosqichda emasligi haqida ogohlantirdi hamda butun dunyo bo‘ylab mintaqaviy va mamlakat sog‘liqni saqlash idoralari H5N1 tashxisini qo‘yish imkoniyatiga ega emasligini ta’kidladi.
JSST ma’lumotlariga ko‘ra, 2003-yildan 2024-yilgacha 23 mamlakatda H5N1 ortidan kelib chiqqan 889 ta kasallik va 463 ta o‘lim holati qayd etilgan, bunda o‘lim darajasi 52 foizni tashkil qilgan.

Глобальное распространение вируса птичьего гриппа среди млекопитающих, включая людей, представляет собой серьёзную проблему для общественного здравоохранения. Об этом заявили представители Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), сообщается на сайте ООН.
В ВОЗ отметили, что вирус птичьего гриппа, известный как H5N1, имеет чрезвычайно высокий уровень смертности. Об этом свидетельствуют истории болезни нескольких сотен человек, заразившихся инфекцией на сегодняшний день. В то же время пока не зарегистрировано ни одного случая передачи вируса H5N1 от человека к человеку.
«H5M1 — это гриппозная инфекция, возникшая преимущественно среди домашней птицы и уток. Она активно распространялась в течение последних двух лет и превратилась в глобальную зоонозную пандемию, — заявил главный научный сотрудник ВОЗ Джереми Фаррар на брифинге в Женеве. — Большую озабоченность вызывает тот факт, что, заражая уток и кур, а теперь все чаще и млекопитающих, этот вирус эволюционирует и приобретает способность заражать людей. Затем, что очень опасно, он может обрести возможность передаваться от человека к человеку».
Вспышка H5N1, которая началась в 2020 году, привела к гибели десятков миллионов домашней птицы. В прошлом месяце к списку видов, заражённых H5N1, добавились коровы и козы. Ранее они считались не восприимчивыми к этому типу гриппа.
В апреле в США у жителя Техаса, который работал на ферме с коровами, выявили вирус птичьего гриппа. Это первый случай заражения человека H5N1, полученным при контакте с инфицированным крупным рогатым скотом. По данным американских властей, вирусом заразились 16 стад скота в шести штатах, предположительно, после контакта с дикими птицами.
В ВОЗ пока не знают, что способствует распространению инфекции. «Возможно, всему виной аппараты для доения коров. Или окружающая среда, в которой они живут. Или вирус распространяется по стране благодаря транспортной системе», — отметил Фаррар.
Он предупредил, что разработка вакцины от вируса пока не на той стадии, «которая необходима» и отметил, что региональные и страновые органы здравоохранения во всем мире не располагают возможностями для диагностики H5N1.
По данным ВОЗ, с 2003 по 2024 год в 23 странах зарегистрировали 889 случаев заболевания и 463 случая смерти, вызванных H5N1, уровень летальности составил 52%.