O‘zbekiston va Qozog‘iston prezidentlari 5-aprel kuni Xivada bo‘lib o‘tgan muzokaralarda Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratdi, deb xabar qildi Oqo‘rda matbuot xizmati.
Prezidentlar Markaziy Osiyo rahbarlarining navbatdagi oltinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlikning borishi, shuningdek, C5+ formatidagi o‘zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi. Eslatib o‘tamiz, Markaziy Osiyo beshligining so‘nggi sammiti 2023-yil sentabrida Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan edi.
️Mintaqadagi hamkorlikni mustahkamlash kontekstida ikki davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qozog‘iston temiryo‘l ma’muriyatlari o‘rtasida qo‘shma korxona tashkil etish, Xitoy-Qozog‘iston-O‘zbekiston yo‘nalishi bo‘yicha yuk tashishni tashkil etish uchun Qozog‘iston-Xitoy chegarasi va O‘zbekistonda o‘zaro manfaatli asosda yuk terminallarini taqdim etish tashabbuslarini olqishladi.
️Loyiha o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirish, tashilayotgan yuklar hajmini oshirish, shuningdek, janubiy yo‘nalishda yuk tashish hajmini o‘stirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda.

В ходе переговоров в Хиве президенты Узбекистана и Казахстана уделили особое внимание вопросам обеспечения стабильности и безопасности в Центральноазиатском регионе, сообщила пресс-служба Акорды.
В этом ключе президенты обсудили ход подготовки к очередной шестой Консультативной встрече глав государств Центральной Азии, а также перспективы взаимодействия в форматах С5+. Напомним, предыдущий саммит центральноазиатской пятёрки состоялся в сентябре 2023 года в Душанбе.
️В контексте укрепления взаимодействия в регионе лидеры двух стран приветствовали инициативы создания Совместного предприятия между железнодорожными администрациями Узбекистана и Казахстана, предоставления на взаимовыгодной основе грузовых терминалов на казахско-китайской границе и в Узбекистане для организации грузоперевозок по маршруту Китай-Казахстан-Узбекистан.
️Проект, как ожидается, будет способствовать наращиванию двусторонней торговли, увеличению объёмов транспортировки товаров, а также создаст благоприятные условия для наращивания грузоперевозок в южном направлении.
️Совместное предприятие будет задействовано в развитии Трансафганского маршрута, отмечается в сообщении.