O‘zbekiston va Qozog‘iston prezidentlari 5-aprel kuni Xivada bo‘lib o‘tgan muzokaralarda Markaziy Osiyo mintaqasida barqarorlik va xavfsizlikni ta’minlash masalalariga alohida e’tibor qaratdi, deb xabar qildi Oqo‘rda matbuot xizmati.
Prezidentlar Markaziy Osiyo rahbarlarining navbatdagi oltinchi Maslahat uchrashuviga tayyorgarlikning borishi, shuningdek, C5+ formatidagi o‘zaro hamkorlik istiqbollarini muhokama qildi. Eslatib o‘tamiz, Markaziy Osiyo beshligining so‘nggi sammiti 2023-yil sentabrida Dushanbe shahrida bo‘lib o‘tgan edi.
️Mintaqadagi hamkorlikni mustahkamlash kontekstida ikki davlat rahbarlari O‘zbekiston va Qozog‘iston temiryo‘l ma’muriyatlari o‘rtasida qo‘shma korxona tashkil etish, Xitoy-Qozog‘iston-O‘zbekiston yo‘nalishi bo‘yicha yuk tashishni tashkil etish uchun Qozog‘iston-Xitoy chegarasi va O‘zbekistonda o‘zaro manfaatli asosda yuk terminallarini taqdim etish tashabbuslarini olqishladi.
️Loyiha o‘zaro tovar ayirboshlash hajmini ko‘paytirish, tashilayotgan yuklar hajmini oshirish, shuningdek, janubiy yo‘nalishda yuk tashish hajmini o‘stirish uchun qulay shart-sharoitlar yaratishga xizmat qilishi kutilmoqda.

During talks in Khiva, the presidents of Uzbekistan and Kazakhstan emphasized the importance of ensuring stability and security in the Central Asian region, as reported by Akorda’s press service.
They also discussed preparations for the upcoming sixth Consultative Meeting of Heads of State of Central Asia, along with prospects for cooperation in the C5+ formats. The previous summit of the Central Asian Five was held in September 2023 in Dushanbe.
Furthermore, in the context of regional integration, the leaders welcomed initiatives to establish a joint venture between the railway administrations of Uzbekistan and Kazakhstan. This venture aims to enhance cargo transportation along the China-Kazakhstan-Uzbekistan route by providing cargo terminals on the Kazakh-Chinese border and in Uzbekistan.
It is anticipated to enhance bilateral trade, increase cargo transportation volume, and improve conditions for southbound freight traffic.
Additionally, the joint venture will be involved in developing the trans-Afghan railway, the report noted.