Ikkinchi bor e’lon qilinayotgan Ochiqlik indeksi 84 ta baholash mezonidan tarkib topgan 8 ta indikator asosida shakllantirilgan. Unda samaradorlik ko‘rsatkichlari 71 balldan 100 ballgacha to‘plaganlar — “yashil”, 55 balldan 71 ballgacha bo‘lganlar — “sariq” va 55 balldan past ko‘rsatkich qayd etganlar — “qizil” toifalarga kiritilgan
2023-yili 103 ta (2022-yilda — 86) respublika ijro etuvchi hokimiyat organlari — vazirlik, qo‘mita, agentlik, inspeksiyalar va mahalliy davlat hokimiyati organlarining faoliyati baholangan. Yakuniy natijalar index.anticorruption.uz platformasida e’lon qilingan (baholash mezonlari bilan u yerda ham tanishish mumkin).
Baholash natijalariga ko‘ra, 31 ta davlat organi “yashil” (71−100 ball), 43 tasi “sariq” (55−71 ball) va 29 tasi “qizil” (55 balldan past) samaradorlik ko‘rsatkichlarini qayd etgan.
Ochiqlik indeksi bo‘yicha prezident huzuridagi Statistika agentligi eng yuqori ballga (88,3 ball) ega bo‘ldi. Undan keyingi o‘rinlarni “Olmaliq kon-metallurgiya kombinati” (86,8 ball), Markaziy bank (86,4), Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish qo‘mitasi (86,2 ball) hamda “Navoiy kon-metallurgiya kombinati” (84,7 ball) egalladi.
Indeks bo‘yicha eng past ballni Andijon viloyati hokimligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi, Kinematografiya agentligi, Tog‘-kon, geologiya va sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyasi va “O‘zmaxsusmontajqurilish” kompaniyasi to‘pladi.
Vazirliklar orasida indeksni Raqamli texnologiyalar, Tog‘-kon sanoati va geologiya hamda Suv xo‘jaligi vazirliklari boshqarmoqda. Yuqori o‘rindagi qo‘mitalar orasida Raqobatni rivojlantirish va iste’molchilar huquqlarini himoya qilish, Soliq va Bojxona qo‘mitalari bor. Yaxshi natija ko‘rsatgan hokimliklar orasida Xorazm, Navoiy va Toshkent viloyatlari (Toshkent shahar hokimligi yettinchi o‘rinda) turibdi. Eng ochiq agentliklar sifatida Statistika, Innovatsion rivojlanish va “O‘zarxiv” agentliklari, eng ochiq aksiyadorlik jamiyatlari esa OKMK, NKMK va Xalq bank bo‘ldi.
Eng yopiq vazirliklar sifatida Tashqi ishlar, Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik hamda Sport vazirliklari, qo‘mitalar va inspeksiyalar bo‘yicha Transport nazorati, Elektr energiyasi, neft mahsulotlari va gazdan foydalanishni nazorat qilish hamda Tog‘-kon, geologiya va sanoat xavfsizligini nazorat qilish inspeksiyalari ko‘rildi. Hokimliklar orasida eng yopiqlari Surxondaryo va Andijon viloyatlari hokimliklari, agentlikлар orasida Maktabgacha ta’lim, Madaniy meros va Kinematografiya, AJlar orasida “O‘zbektelekom”, “Poytaxt bank” va “O‘zmaxsusmontajqurilish” bo‘ldi.
Tahlillar ko‘rsatishicha, faoliyat samaradorligi “yashil” toifadagi davlat idoralari soni o‘tgan yilga nisbatan 16 taga (13 foizga) ortgan. E’tiborlisi, 2022-yil yakuni bo‘yicha “qizil” toifaga kiritilgan qator davlat idoralarida keskin ijobiy o‘sish kuzatilgan. “O‘zsuvta’minot” — 81 ball (2022-yilda — 47 ball), “Turonbank” — 78 ball (2022-yilda 53 ball), “O‘zbekiston metallurgiya kombinati” — 77 ball (2022-yilda 48 ball), “Hududgazta’minot” — 75 ball (2022-yilda 52 ball) bilan bunga misol bo‘la oladi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi direktori Akmal Burxonov Ochiqlik indeksini baholash bo‘yicha amalga oshirilgan chora-tadbirlar, baholash jarayonlarining raqamlashtirilishi xususida to‘xtalib o‘tdi:
- 2023-yilda ochiq ma’lumotlar sifatida joylashtirilishi kerak bo‘lgan ijtimoiy ahamiyatga molik ma’lumotlar ro‘yxati kengaytirilgan;
- davlat xaridlari to‘g‘risidagi ma’lumotlarning ochiq e’lon qilinishi natijasida agentlik tomonidan o‘tkazilgan o‘rganishlar davomida 138 ta holatda yo‘l qo‘yilgan qonun buzilishlari bartaraf etilib, 110 mlrd so‘mlik davlat xaridlari bekor qilingan;
- bugungi kunda 123 ta davlat organlari va tashkilotlarida korrupsiya holatlari haqida xabar berish imkonini beruvchi 615 dan ortiq aloqa kanallari (qisqa raqamli “ishonch telefoni”, elektron pochta va boshqa elektron manzillar, Telegram bot, platforma yoki boshqa maxsus dasturiy ta’minot) ochiq e’lon qilingan;
- faoliyati ochiqligi o‘rganilgan 103 ta davlat idorasining 75 foizi 2023-yilda o‘z faoliyatiga oid hisobotlarni ochiq e’lon qilib, jamoatchilik ishtirokida muhokama qilgan.
Baholash natijalariga ko‘ra agentlik quyidagilarni rejalashtirmoqda:
- “yashil” toifadagi davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlash sohasidagi ijobiy tajribasi ommalashtiriladi;
- “sariq” toifadagi davlat organlari va tashkilotlarining ochiqlikni ta’minlash sohasidagi faoliyatini yanada yaxshilash bo‘yicha tavsiyalar ishlab chiqilib, ularni amalga oshirishga amaliy ko‘maklashiladi;
- “qizil” toifada baholanganlariga qonunchilikda belgilangan tartibda intizomiy jazo chorasini qo‘llash yuzasidan taklif kiritish, ochiqlikni ta’minlashda yo‘l qo‘yilayotgan tizimli kamchiliklarni o‘rganish, bartaraf etish hamda ularning ushbu yo‘nalishdagi faoliyatini yaxshilash bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini ishlab chiqiladi.
Vazirlar Mahkamasi rayosati va Oliy Majlis Senati majlislarida ushbu toifada baholangan davlat organlari va tashkilotlari rahbarlarining ochiqlik sohasida yo‘l qo‘ygan kamchiliklari va ularni bartaraf etish bo‘yicha rejalashtirgan chora-tadbirlari yuzasidan axboroti eshitiladi.

Агентство по противодействию коррупции 1 апреля объявило результаты Индекса открытости за 2023 год, сообщили «Газете.uz» в ведомстве.
Индекс открытости публикуется во второй раз. Показатели эффективности разделяются на категории: в «зелёную» входят организации, набравшие от 71 до 100 баллов, в «жёлтую» подпадают организации, набравшие от 55 до 71 балла, а те, кто набрал менее 55 баллов, включаются в «красную» категорию.
В прошлом году оценивалась деятельность 103 (в 2022 году — 86) республиканских органов исполнительной власти — министерств, комитетов, агентств, инспекций и местных органов государственной власти. Окончательные результаты обнародованы на платформе index.anticorruption.uz (там же можно ознакомиться с критериями оценки).
По итогам оценки открытости за 2023 год, 31 государственный орган расположился в «зелёной» зоне (71−100 баллов), 43 организации — в «жёлтой» (55−71 баллы) и 29 ведомств с показателями эффективности ниже 55 баллов оказались в «красной» зоне.
Самый высокий результат по Индексу открытости у Агентства статистики при президенте (88 баллов). За ним следуют Алмалыкский горно-металлургический комбинат (86 баллов), Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей (86 баллов), Навоийский горно-металлургический комбинат (84 балла) и хокимият Хорезмской области (84 балла).
Наиболее низкие баллы в индексе набрали «Узбектелеком», Инспекция по контролю за использованием электроэнергии, нефтепродуктов и газа, а также «Пойтахт банк».
Среди министерств индекс возглавляют Министерство цифровых технологий, Министерство горнодобывающей промышленности и геологии, а также Министерство водного хозяйства. Среди комитетов на верхних позициях Комитет по развитию конкуренции и защите прав потребителей, Налоговый и Таможенный комитеты. Среди хокимиятов в топе — администрации Хорезмской, Навоийской и Ташкентской областей (хокимият Ташкента — на седьмом месте). Наиболее открытыми агентствами стали Агентство статистики, Агентство инновационного развития и агентство «Узархив», а самые открытые акционерные общества — АГМК, НГМК и «Народный банк».
Самые закрытые министерства — МИД, Министерство занятости и сокращения бедности, а также Минспорта, комитеты и инспекции — Инспекция по контролю горно-добывающей, геологической и промышленной безопасности, Инспекция по контролю за использованием электроэнергии, нефтепродуктов и газа, Инспекция по контролю транспорта. Среди хокимиятов наиболее закрытые — администрации Сурхандарьинской и Андижанской областей, среди агентств — дошкольного образования, культурного наследия и кинематографии, среди АО — «Узбектелеком», «Пойтахт-банк» и «Узмахсусмонтажкурилиш».
Количество государственных органов в «зелёной» категории увеличилось на 16 (на 13%) по сравнению с прошлым годом. Примечательно, что организации, вошедшие в «красную» категорию по итогам 2022 года, продемонстрировали резкий положительный рост. Пример этому результаты следующих организаций: «Узсувтаъминот» — 81 балл (в 2022 году — 47 баллов), «Туронбанк» — 78 баллов (в 2022 году — 53 балла), «Узбекский металлургический комбинат» — 77 баллов (в 2022 году — 48 баллов), «Худудгазтаъминот» — 75 баллов (в 2022 году — 52 балла).
Директор Агентства по противодействию коррупции Акмаль Бурханов отметил положительные результаты, достигнутые в обеспечении открытости в Узбекистане и цифровизации процессов оценки:
• в 2023 году был расширен Перечень социально значимых сведений, подлежащих размещению в качестве открытых данных;
• в результате обнародования информации о государственных закупках в ходе изучений, проведённых Агентством по противодействию коррупции, устранено 138 нарушений законодательства, отменены государственные закупки на сумму 110 млрд сумов;
• на сегодня 123 государственных органа и организации публично объявили о запуске более чем 615 каналов связи, позволяющих сообщать о коррупционных нарушениях (короткие номера телефонов горячей линии, электронные почты и других электронные адреса, Telegram-боты и другое)
• 75% из 103 государственных органов, деятельность которых изучалась, открыто опубликовали отчёты о своей деятельности в 2023 году и обсудили их с общественностью.
Антикоррупционное агентство по итогам оценки планирует:
• популяризировать положительный опыт в сфере обеспечения открытости государственных органов и организаций, вошедших в «зелёную» категорию;
• разработать рекомендации по совершенствованию деятельности государственных органов и организаций в сфере обеспечения открытости, вошедших в «жёлтую» категорию, им будет оказана практическая поддержка в их реализации;
• внести предложение о применении дисциплинарного взыскания к ответственным лицам, чьи организации попали в «красную» категорию, а также по устранению системных недостатков в обеспечении открытости.
Информация руководителей государственных органов и организаций, вошедших в «красную» категорию, будет заслушана на заседаниях президиума Кабинета министров и Сената Олий Мажлиса. Они отчитаются о допущенных недостатках в сфере обеспечения открытости и запланированных мерах по их устранению.