Davlat rahbari matbuot xizmati xabariga ko‘ra, yig‘ilishda xavfsizlikka nisbatan zamonaviy xatar va tahdidlarga qarshi kurashishda amaliy hamkorlikni yanada kengaytirish va birgalikdagi sa’y-harakatlarni muvofiqlashtirish masalalari ko‘rib chiqildi.
Shavkat Mirziyoyev huquqni muhofaza qilish sohasida samarali idoralararo hamkorlik uchun mavjud salohiyat va imkoniyatlarni qayd etdi.
Ustuvor yo‘nalishlar sifatida jamoat xavfsizligining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha tajriba almashish va qo‘shma tadbirlar o‘tkazish, zamonaviy axborot texnologiyalari va innovatsion usullarni joriy qilish, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, malakali mutaxassislarni tayyorlash va boshqalar ko‘rsatib o‘tildi.
Tomonlar mintaqaviy hamkorlik masalalari yuzasidan ham fikr almashdi.
Foto: Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati.Foto: Ichki ishlar vazirligi matbuot xizmati.
Shu kuni Van Syaoxun va Ichki ishlar vaziri Po‘lat Bobojonov o‘rtasida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Vazirlar terrorizm va ekstremizm, giyohvand moddalarning noqonuniy savdosi hamda boshqa turdagi transmilliy jinoyatlarga qarshi kurashishda hamkorlikni kuchaytirish masalalarini gaplashdi.
Kiberjinoyatlarga qarshi kurashish va raqamli kriminalistika yo‘nalishida ichki ishlar organlari xodimlari uchun maxsus o‘quv kurslarini tashkil etish, IIV tarkibida yangi tashkil etilgan Kriminologiya tadqiqot instituti bilan Xitoy Jamoat xavfsizligi vazirligining 4 ta ilmiy tadqiqot markazlari o‘rtasida o‘zaro hamkorlikni yo‘lga qo‘yish kabi muhim masalalar muhokama qilindi.
IIV matbuot xizmati xabarida ta’kidlanishicha, xalqaro terrorizm, ekstremizm va transmilliy jinoyatlarga qarshi kurashish hamda jamoat xavfsizligini ta’minlash bo‘yicha tizimli hamkorlik yangi bosqichga ko‘tarilgan. “Bu jarayonda vazirliklar o‘rtasida axborot va o‘zaro tajriba almashish, kadrlar malakasini oshirish hamda ikki tomonlama tashriflar jadal amalga oshirilayotgani e’tirof etildi”, — deyiladi xabarda.
Uchrashuv yakunida ikki vazirlik o‘rtasida 2024−2025-yillarga mo‘ljallangan o‘zaro hamkorlik to‘g‘risidagi dastur imzolandi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 1 апреля принял члена Государственного совета КНР, министра общественной безопасности Вана Сяохуна, находящегося с официальным визитом в стране.
Как сообщила пресс-служба президента, на встрече были рассмотрены вопросы расширения практического сотрудничества и координации совместных усилий в борьбе с современными вызовами и угрозами безопасности.
Шавкат Мирзиёев отметил потенциал и возможности для плодотворного межведомственного взаимодействия в правоохранительной сфере.
В качестве приоритетных направлений названы обмен опытом и проведение совместных мероприятий по основным направлениям общественной безопасности, внедрение современных информационных технологий и инновационных методов работы, борьба с киберпреступностью, подготовка квалифицированных специалистов и другие.
Стороны также обсудили вопросы регионального взаимодействия.
В этот же день прошли переговоры Вана Сяохуна с министра внутренних дел Узбекистана Пулатом Бобожоновым.
Министры обсудили вопросы укрепления сотрудничества в борьбе с терроризмом и экстремизмом, незаконным оборотом наркотиков и другими видами транснациональной организованной преступности.
Рассмотрены организация специальных курсов обучения сотрудников органов внутренних дел в области борьбы с киберпреступностью и цифровой криминалистики, а также установление сотрудничества между Исследовательским институтом криминологии при МВД и четырьмя научно-исследовательскими центрами Министерства общественной безопасности КНР.
В сообщении пресс-службы МВД говорится, что в последние годы системное сотрудничестве в борьбе с международным терроризмом, экстремизмом и транснациональной преступностью и обеспечении общественной безопасности вышло на новый уровень. «Интенсивно осуществляются обмен информацией и взаимным опытом между министерствами, повышение квалификации кадров, двусторонние визиты», — отмечается в сообщении.
По итогам встречи между двумя министерствами двух стран была подписана программа сотрудничества на 2024−2025 годы.