Shavkat Mirziyoyev 23-mart kuni Rossiya prezidenti Vladimir Putin bilan telefon orqali muloqot qildi. Bu haqda O‘zbekiston prezidenti matbuot xizmati xabar berdi.
Shavkat Mirziyoyev Moskva viloyatidagi “Krokus Siti Holl” konsert zalida sodir etilgan terakt oqibatida ko‘plab qurbonlar bo‘lgani munosabati bilan Rossiya prezidenti va xalqiga chuqur hamdardlik bildirdi, deyiladi xabarda.
Prezident O‘zbekiston xalqi nomidan halok bo‘lganlarning oila a’zolariga bardamlik so‘zlarini yetkazdi, jabrlanganlarning tezroq sog‘ayib ketishini tiladi. U begunoh odamlarga qarshi sodir etilgan bu jinoyatni keskin qoralashini ta’kidladi.
Rossiya prezidenti O‘zbekiston prezidentiga qo‘llab-quvvatlagan so‘zlari va zarur yordam ko‘rsatishga tayyorligi uchun minnatdorlik bildirdi.
Davlat rahbarlari ikki davlat xavfsizligi va barqaror rivojlanishiga tahdidga qarshi kurashish bo‘yicha ikki tomonlama hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha kelishib oldi, deyiladi xabarda.

23 марта президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев провёл телефонный разговор с президентом России Владимиром Путиным. Об этом сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
Шавкат Мирзиёев выразил глубокие соболезнования президенту и народу России в связи с многочисленными человеческими жертвами в результате теракта в концертном зале «Крокус сити холл» в Московской области, говорится в сообщении.
От имени народа Узбекистана президент передал слова поддержки семьям погибших и пожелания скорейшего выздоровления всем пострадавшим. Он подчеркнул решительное осуждение этого преступления против невинных людей.
Президент России поблагодарил президента Узбекистана за слова поддержки и готовность оказать необходимое содействие.
Главы государств достигли договорённости об активизации двустороннего сотрудничества по борьбе с угрозой безопасности и устойчивого развития двух стран, отмечается в сообщении.