Shavkat Mirziyoyev 18-mart kuni O‘simliklar karantini va himoyasi agentligida bo‘lib, agentlikning bugungi kundagi faoliyati va rejalari bilan tanishdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Loyihalardan biri “Agroko‘makchi” mobil ilovasi bo‘lib, unda o‘simliklar himoyasi, bu sohadagi xizmatlar, foydali ma’lumotlar, eksport bo‘yicha maslahatlar bilan tanishish mumkin.
Yana bir loyiha Asiaexport.se platformasi bo‘lib, u eksportchilar bilan chet eldagi xaridorlarni o‘zaro bog‘laydi. Unda nafaqat meva-sabzavotlar va quritilgan mevalar, balki sharbatlar, uy-ro‘zg‘or buyumlari, qandolatchilik, to‘qimachilik, charmdo‘zlik va farmatsevtika mahsulotlari kabi keng turdagi tovarlarlar haqida ma’lumotlar joylashtiriladi.
o‘simliklar karantini va himoyasi agentligi, qishloq xo‘jaligi
Shuningdek, agentlikning xalqaro ePhyto solution innovatsion tizimi doirasidagi hamkorligi haqida ham axborot berildi. Bu tizim orqali 119 ta mamlakat bilan fitosanitar sertifikatlar elektron shaklda almashilmoqda. Joriy yilda yana 8 ta davlatga 25 turdagi mahsulot bo‘yicha fitosanitar ruxsatnoma olinadi.
Mazkur qarorlar natijasida joriy yilda qishloq xo‘jaligi mahsulotlari eksportini qariyb 2 milliard dollardan 3,5 milliard dollarga oshirish ko‘zda tutilmoqda.
Davlat rahbari buning uchun eksportbop mahsulotlar ishlab chiqarishni kengaytirish, fermer va dehqonlarning bilimini oshirish zarurligini ta’kidladi.
“Bu sohada huquqiy zamin bor, ko‘p davlatlar bilan kelishuvlarga erishganmiz. Lekin eksportchilar mahsulotini qiyinchilik bilan sotyapti. Shuning uchun eksportchilar bilan doimiy muloqot maydonini tashkil etish kerak. Hokimlar hududda yetishtirilayotgan mahsulotlar, elchilar tashqi bozordagi talab va narxlar bilan eksportchilarni tanishtirib borishi zarur”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
Prezident meva-sabzavot mahsulotlarini xalqaro talablarga javob beradigan, zamonaviy dizaynga ega holatda qadoqlash masalasiga e’tibor qaratdi.
“O‘shanda sifat bo‘ladi, milliy brend yaratiladi, qo‘shilgan qiymat ham baland bo‘ladi. Shuning uchun eksportchilarga to‘g‘ri, tartibli va chiroyli qadoqlashni o‘rgatish kerak”, — dedi u.
Prezident muddati o‘tgan va sifatsiz mahsulotlar eksportga kirib kelishining oldini olish bo‘yicha tizimli ishlar muhimligini ta’kidladi.
“Bu borada ham klaster tizimi bo‘lishi kerak. Ta’limdan boshlab, mahsulotlarni ekish, o‘g‘itlash, terib olib, saralashgacha bo‘lgan hamma bosqichlarni o‘zaro muvofiq va yuqori sifatda yo‘lga qo‘yish zarur” — dedi davlat rahbari.
Vazirlar Mahkamasiga ushbu tizimni takomillashtirish va eksportni tizimli ravishda tashkil etish bo‘yicha uch yillik dastur ishlab chiqish topshirildi. Shavkat Mirziyoyev xalqaro hamkorlikni kengaytirish orqali eksport hajmlarini nisbatan qimmat bozorlarga yo‘naltirish muhimligini ta’kidladi.
Davlat rahbari agentlikning zamonaviy laboratoriyasi bilan ham tanishib, uning ilmiy salohiyatini oshirish, jahon ilm-fan yutuqlarini o‘zlashtirish va tegishli idoralarga tezkorlik bilan joriy etish bo‘yicha ko‘rsatmalar berdi.
Shu yerda agrokimyo tizimida qo‘llanayotgan texnika va uskunalar ham namoyish etildi.
Zararli hasharotlarga qarshi kurashish uchun xorijdan yuqori samarali entomofaglar olib kelingan. Tajribali mutaxassislar ishtirokida har bir mahsulotni yetishtirish, saqlash, qadoqlash va yetkazib berish bo‘yicha ko‘llanmalar ishlab chiqilgan. 10 ta ko‘chma laboratoriya tashkil etilgan.
Joriy yilda hududlarda yana 10 ta ko‘chma laboratoriya tashkil etish rejalashtirilgan. 6 ming bog‘, 3 mingdan ortiq tokzor va dalalar, 344 ta qadoqlash korxonasi xalqaro fitosanitariya talablariga muvofiqlashtirilishi kerak. Pestitsidlar muomalasidagi barcha jarayonlarni raqamlashtirish, sifatsiz pestitsidlarning olib kirilishi va noqonuniy savdosiga chek qo‘yish bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.
Prezident soha mutaxassislarining malakasini oshirish, agentlik xizmatlari har bir fermer va tomorqa egasiga yetib borishini ta’minlash bo‘yicha topshiriqlar berdi.

Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев 18 марта посетил Агентство по карантину и защите растений, где ознакомился с текущей работой и планами ведомства, сообщила пресс-служба главы государства.
Один из проектов — мобильное приложение «Агрокумакчи», в котором можно получить полезную информацию о защите растений, услуги в этой сфере, советы по экспорту.
Ещё один проект — платформа Asiaexport.se, который должен связать местных экспортёров с иностранными покупателями. Она будет содержать информацию не только о плодоовощной продукции и сухофруктах, но и о соках, товарах для дома, кондитерских изделиях, текстиле, продукции кожевенной и фармацевтической отрасли.
агентство по карантину и защите растений, сельское хозяйство
Также представлена информация о сотрудничестве агентства в рамках международной системы ePhyto solution, через которую происходит обмен фитосанитарными сертификатами в электронном виде с 119 странами. В этом году планируется получить фитосанитарное разрешение на экспорт 24 видов продукции ещё в восемь стран.
В результате указанных решений в этом году планируется довести экспорт сельскохозяйственной продукции с почти 2 млрд до 3,5 млрд долларов.
Глава государства подчеркнул, что для этого необходимо расширить производство экспортоориентированной продукции и повысить информированности фермеров и дехкан.
«В этой сфере есть правовая база, мы достигли соглашений со многими странами. Но экспортёры продают свою продукцию с трудом. Поэтому необходимо создать постоянную площадку для диалога с экспортёрами. Хокимам необходимо знакомить экспортёров с продукцией, выращиваемой в регионе, а послы — с динамикой спроса и цен на внешних рынках», — сказал Шавкат Мирзиёев.
Президент остановился на упаковке фруктов и овощей, которая должна соответствовать международным стандартам и иметь современный дизайн.
«Тогда будут качество, национальный бренд и добавленная стоимость будет высокой. Поэтому необходимо научить экспортёров правильно, аккуратно и красиво упаковывать товары, — отметил он.
Президент подчеркнул важность системной работы для предотвращения попадания просроченной и некачественной продукции в экспортные поставки.
«В этой области также должна быть кластерная система. Необходимо на всех этапах, начиная от обучения и заканчивая посадкой культур, удобрением, сбором урожая и сортировкой, обеспечить взаимосогласованность и высокое качество». — сказал он.
Кабинету Министров поручено разработать трёхлетнюю программу для совершенствования этой системы и планомерной организации экспорта. Шавкат Мирзиёев подчеркнул важность расширения международного сотрудничества для ориентации экспорта в относительно дорогие рынки.
Глава государства также ознакомился с современной лабораторией агентства и дал указания по повышению её научного потенциала, освоению мировых научных достижений и быстрому внедрению их в соответствующие ведомства.
Здесь же были продемонстрированы техника и оборудование, используемые в агрохимической системе.
Отмечалось, что из-за рубежа завезены высокоэффективные энтомофаги для борьбы с вредными насекомыми. С участием опытных экспертов разработаны руководства по выращиванию, хранению, упаковке и доставке каждого продукта. Создано 10 мобильных лабораторий.
В этом году в регионах планируется организовать ещё 10 мобильных лабораторий. 6000 садов, более 3000 виноградников и полей, 344 упаковочных предприятия должны быть приведены в соответствие с международными фитосанитарными требованиями. Все процессы, связанные с обращением пестицидов, поручено оцифровать и положить конец ввозу и нелегальной торговле некачественными пестицидами.
Президент дал указания по повышению квалификации специалистов сферы и обеспечению доступности услуг агентства каждому фермеру и владельцу приусадебного участка.