5-mart kuni Qo‘qon (Farg‘ona viloyati), Zarafshon (Navoiy), Termiz (Surxondaryo), Yangibozor (Xorazm) va Bo‘ston (Qoraqalpog‘iston Respublikasi) shaharlarida “Bolalar va yoshlarga do‘stona mahalliy boshqaruv” (BYDMB) tashabbusi asosida loyiha natijalari taqdimoti bo‘lib o‘tdi.
Shveysariya taraqqiyot va hamkorlik agentligi, Shveysariyaning O‘zbekistondagi elchixonasi tomonidan moliyalashtirilgan va YUNICYeF tomonidan qo‘llab-quvvatlangan ushbu innovatsion tashabbus Farg‘ona, Navoiy, Surxondaryo, Xorazm viloyatlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasida “Yuksalish” harakati va Yoshlar ishlari agentligi bilan hamkorlikda sinovdan o‘tkazildi va amalga oshirildi.
Bu tashabbus mahalliy hokimiyat organlarining bolalar va yoshlar manfaatlarini izchil ta’minlovchi qarorlar qabul qilishini ta’minlashga qaratilgan. Hokimiyat vakillari, qizlar va o‘g‘il bolalar, yosh ayollar va erkaklar bolalar va yoshlar huquqlari hurmat qilinadigan sog‘lom, g‘amxo‘r, xavfsiz, o‘rganish imkoniyatlari bo‘lgan, rag‘batlantiradigan, kamsitishlardan holi va inklyuziv muhitlarni yaratish uchun birgalikda harakat qildi.
“O‘zbekistonda yosh avlodning qonuniy huquq va manfaatlarini ta’minlash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri sifatida belgilangan. Respublikaning 5 ta shahri ushbu Tashabbus doirasida bolalar va yoshlarning farovonligi bilan bog‘liq qarorlar qabul qilish jarayonlarida ularning bevosita ishtirok etishiga tizimli yondashishdi. Mahalliy hokimliklar va yoshlar o‘rtasidagi hamkorlikning samarali mexanizmi paydo bo‘ldi. Bu mexanizmni kelgusida boshqa shaharlarda ham qo‘llash mumkin”, — dedi “Yuksalish” harakati raisi Bobur Bekmurodov.
bolalar va yoshlar, юнисеф
2022−2023-yillar davomida mahalliy hokimiyat organlari bolalar va yoshlarning, ayniqsa, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarining ehtiyojlarini qondirishga yo‘naltirilgan dasturlarni rejalashtirishda milliy va xalqaro ekspertlardan texnik yordam oldi. Shaharlarda Yoshlar maslahat kengashlari tashkil etilgan bo‘lib, ular 10000 dan ortiq bolalar va yoshlar bilan onlayn platformalar va yuzma-yuz uchrashuvlar orqali mahalliy davlat hokimiyati organlari bilan maslahatlashuvlar o‘tkazishga ko‘maklashdilar.
Yoshlarning shaxsiy muammolarini hal etishdan ko‘ra, shaharlardagi barcha bolalar va yoshlarni qamrab oluvchi ijtimoiy muammolarni muhokama qilish maqsadida “Hokim va yoshlar” uchrashuvlarining muqobil formati qo‘llanildi.
Yakuniy tadbir o‘tgan ikki yil davomida erishilgan yutuqlar, ilg‘or tajribalarni taqdim etish va saboqlarni muhokama qilish uchun platforma bo‘ldi. Shu tariqa, viloyatlardagi hokimiyat vakillari va yoshlar yo‘l harakati xavfsizligini ta’minlash, yoshlarni ekologik muammolarni hal etish va kelajakning IT-kasblariga jalb qilish bo‘yicha o‘z tajribalari bilan o‘rtoqlashdilar. Nogironligi bo‘lgan bolalarning kelgusida bandligini ta’minlash uchun zarur bo‘lgan ko‘nikmalarni egallash imkoniyatlarini kengaytirish, qiz va o‘g‘il bolalarning bo‘sh vaqtini mazmunli o‘tkazishi uchun sharoit yaratishga qaratilgan chora-tadbirlarda to‘g‘risida so‘z yuritildi.
“Ushbu tashabbus ajoyib natijalar berdi. Masalan, ekologiyani saqlash, bolalarning dam olishi va ta’lim olishi uchun sharoitlarni yaxshilash chora-tadbirlariga yoshlar hissa qo‘shdilar. Ular nogironligi bo‘lgan yoshlarning ijtimoiy xizmatlardan foydalanish va sharoitlarni yaxshilash masalalarini ilgari surdilar.Tashabbusning asosiy yutug‘i shundaki, mahalliy hukumat bolalar va yoshlarning fikrlarini e’tiborga oldi va ular bilan hamkorlikda o‘z shaharlarida yoshlarning ehtiyojlarini qondirish uchun o‘zgarishlarni amalga oshirdi”, — dedi YUNICYeFning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari vazifasini bajaruvchi Joffri Ijumba.

В пяти городах Узбекистана реализована пилотная инициатива «Местное управление, дружественное к детям и молодёжи» (МУДДМ). Это Коканд (Ферганская область), Зарафшан (Навоийская), Термез (Сурхандарьинская), Янгибазар (Янгибазарский район Хорезмской области) и Бустан (Элликкалинский район Каракалпакстана). Результаты проекта были представлены в Ташкенте 5 марта.
Новаторская инициатива, финансируемая Швейцарским агентством развития и сотрудничества и посольством Швейцарии и поддержанная Детским фондом ООН (ЮНИСЕФ), была реализована в сотрудничестве с Общенациональным движением «Юксалиш» и Агентством по делам молодежи.
Проект, реализованный в 2022—2023 годах, был направлен на то, чтобы местные органы власти принимали решения, последовательно продвигая интересы детей и молодёжи. «Официальные лица, девочки и мальчики, молодые женщины и мужчины объединили свои усилия для создания здоровой, заботливой, безопасной, обучающей, стимулирующей, недискриминационной и инклюзивной среды в сообществах, где соблюдаются права детей и молодёжи», — говорится в сообщении офиса ЮНИСЕФ в Узбекистане.
«Обеспечение законных прав и интересов молодого поколения в Узбекистане определено как одно из приоритетных направлений государственной политики», — сказал председатель движения «Юксалиш» Бобур Бекмуродов. «В будущем этот опыт можно использовать и в других городах», — отметил он.
Местные органы власти пяти городов получили техническую поддержку от национальных и международных экспертов в области планирования программ, ориентированных на результат, и отвечающих потребностям детей и молодёжи, особенно наиболее уязвимых групп. В городах были созданы молодёжные консультативные советы, которые выступали посредниками в консультациях местных органов власти с более чем 10 тысячами детей и представителей молодёжи через онлайн-платформы и личные встречи.
Был смоделирован альтернативный формат встреч «Хоким ва ёшлар» («Хоким и молодёжь») с целью обсуждения социальных проблем, затрагивающих всех детей и молодёжь в этих городах, а не решения индивидуальных проблем молодых людей.
На встрече в Ташкенте представители органов власти и молодёжи поделились опытом повышения безопасности дорожного движения, вовлечения молодёжи в экологические вопросы и IT-профессии будущего. Они привели примеры действий, направленных на расширение возможностей детей с инвалидностью для получения навыков, необходимых для дальнейшего трудоустройства, и создания условий для досуга девушек и парней.
«Эта инициатива дала отличные результаты. Например, молодые люди внесли свой вклад в мероприятия по улучшению экологии, условий для отдыха и образования детей. Они продвигали вопросы доступа и улучшения условий для молодых людей с инвалидностью», — сказал и. о. главы представительства ЮНИСЕФ Джоффри Ижумба.
«Главное достижение инициативы заключается в том, что местное правительство услышало голоса детей и молодёжи и, работая вместе с ними, реализовали изменения в своих городах, удовлетворяя потребности молодёжи», — добавил он.
«Этот важный пилотный проект подтвердил потенциал для более широкого вовлечения девушек, женщин и мужчин на местном уровне. Это позволило реализовать инновационные инициативы, продвигаемые молодёжью, и продемонстрировало путь к более инклюзивному управлению на местном уровне, как это предусмотрено новой Конституцией Узбекистана», — сказала руководитель отдела сотрудничества посольства Швейцарии Рахель Бёшь.