Fransiyaning Beze shahri tengsizlikni kamaytirish va o‘quvchilarning xulq-atvoriga ta’sirini aniqlash maqsadida hukumat tajribasi doirasida maktab formasidan foydalanishni qayta joriy etdi, deb yozmoqda The Guardian. Bu 1968-yilda Fransiyada majburiy maktab formasi bekor qilinganidan beri birinchi bunday tajriba hisoblanadi.
Tajribada shahardagi to‘rtta maktabda 700 nafar o‘quvchi qatnashmoqda. Har bir o‘quvchiga 200 yevrolik forma taqdim etildi, bu pul shahar va mahalliy ta’lim idoralari budjetidan qoplandi.
Agar tajriba muvaffaqiyatli deb topilsa, u holda 2026-yilga kelib barcha fransuz maktablarida yagona maktab formasi joriy etilishi mumkin. Bu tartibni joriy etish Fransiya prezidenti Emmanuel Makron tomonidan qo‘llab-quvvatlanmoqda. Uning so‘zlariga ko‘ra, bu “oilalar o‘rtasidagi tengsizlikni yo‘q qiladi va, shu bilan birga, hurmat uchun sharoit yaratadi”.
Bugungi kunga qadar mamlakatning turli shaharlaridagi 92 ta maktab tajribada ishtirok etishga rozilik bildirgan. Ota-onalar va o‘quvchilarning forma kiyishdan bosh tortgani haqidagi shikoyatlaridan so‘ng bir qancha maktablar o‘z roziligini qaytarib oldi.
Tajribani tanqid qilayotganlar, jumladan, ko‘plab ota-onalar hukumat pulni xalq ta’limining boshqa sohalariga sarflagani ma’qulroq, deb hisoblaydi. Ularning fikriga ko‘ra, tengsizlik shunda ham poyabzal, sumka va mobil telefonlar kabi narsalarda aks etaverishi mumkin.

Во французском городе Безье вернули ношение школьной формы в рамках правительственного эксперимента, призванного выяснить, может ли она уменьшить неравенство и улучшить поведение школьников, сообщает The Guardian. Это первый такой опыт, после того как обязательную школьную форму во Франции отменили в 1968 году.
В эксперименте принимают участие 700 учеников в четырёх школах города. Каждому учащемуся выдали форму стоимостью 200 евро, которые были оплачены из бюджета городских и местных органов образования.
Если эксперимент признают удачным, то к 2026 году единую школьную форму могут ввести во всех французских школах. Введение формы поддерживает президент Франции Эммануэль Макрон. По его словам, она «стирает неравенство между семьями и в то же время создаёт условия для уважения».
На сегодня участвовать в эксперименте согласились 92 школы в разных городах страны. Несколько учебных заведений отозвали своё согласие после жалоб родителей и отказа учеников носить форму.
Критики эксперимента, включая многих родителей, считают, что правительству лучше потратить средства на другие области гособразования. По их мнению, неравенство все ещё может проявляться в таких предметах, как обувь, рюкзаки и мобильные телефоны.