26-fevral kuni BMT Bosh Assambleyasi “2027-yil — Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili” rezolyutsiyasini bir ovozdan ma’qulladi. Hujjat O‘zbekiston tomonidan ilgari surilgan bo‘lib, unga 80 dan ortiq mamlakat hammualliflik qilgan, deya xabar qildi prezident matbuot xizmati.
BMT veb-saytida Maldiv orollari ham tashabbuskor ekani haqida xabar berilgan.
Hujjatning bosh maqsadi Shavkat Mirziyoyevning 2023-yil oktabrida Samarqandda bo‘lib o‘tgan BMTning Jahon sayyohlik tashkiloti Bosh Assambleyasi sessiyasida turizm sohasining yangi muammolar va zamonaviy xatarlar oldida barqarorligi va moslashuvchanligi borasida bildirilgan fikrlariga asoslangan, deyiladi xabarda.
Rezolyutsiyada turizmning turli sivilizatsiyalar boy madaniy merosini asrashda, tinchlik va bag‘rikenglikni mustahkamlashda, xalqlarning qadriyatlarini hurmat qilishda muhim o‘rin tutishi to‘g‘risidagi tamoyillar mustahkamlangan.
Ekologiya, bioxilma-xillikni asrash va atmosferaning ifloslanishini kamaytirish yo‘lida “yashil” turizmni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratilgan.
Rezolyutsiya 2027-yilni Xalqaro barqaror va yashovchan turizm yili deb e’lon qilishni qaror qiladi hamda BMTning Jahon sayyohlik tashkilotini hukumatlar, BMT tizimidagi tuzilmalar, mintaqaviy tashkilotlar bilan birgalikda yilni muvaffaqiyatli o‘tkazish uchun kompleks choralar ko‘rishga chaqiradi.
Hujjatda barqaror turizmni, jumladan, Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish, iqtisodiy o‘sish, to‘liq bandlikni ta’minlash, qishloq hududlarini rivojlantirish va qishloq aholisining yashash sharoitlarini yaxshilashga xizmat qiluvchi ekoturizmni rivojlantirish muhimligi ta’kidlanadi.
Rezolyutsiya barcha manfaatdor tomonlarga barqaror va yashovchan turizmni kambag‘allikni bartaraf etish, ayollar, yoshlar, keksalar va nogironlarning ishtirokini rag‘batlantirish, iqtisodiy imkoniyatlarni kengaytirish hamda munosib ish joylari va daromad manbalarini yaratishning muhim vositasi sifatida faol ilgari surishni tavsiya etadi.
BMT bosh kotibi Antoniu Guterrishning aytishicha, turizm jahon iqtisodiyotining eng yirik tarmoqlaridan biri sifatida madaniyatlarni yaqinlashtirish, yangi imkoniyatlar yaratish va barqaror rivojlanishga ko‘maklashish uchun ulkan salohiyatga ega.
Koronavirus pandemiyasidan turizm sanoati eng ko‘p zarar ko‘rgan bo‘lsa-da, soha juda tez tiklanmoqda. UNWTO ma’lumotlariga ko‘ra, xalqaro turizm sanoatining aylanmasi 2023-yil oxiriga kelib pandemiyadan oldingi darajaning 88 foizini tashkil etgan.

Генеральная ассамблея ООН 26 февраля единогласно одобрила резолюцию «2027 год — Международный год устойчивого и жизнестойкого туризма». Документ был инициирован Узбекистаном, его соавторами выступили более 80 стран, сообщила пресс-служба президента Узбекистана.
На сайте ООН сообщается, что инициатором также являются Мальдивы.
Главная цель документа основывается на выдвинутом президентом Шавкатом Мирзиёевым на Самаркандской сессии Генеральной ассамблеи Всемирной туристской организации (ЮНВТО) в октябре 2023 года тезисе об устойчивости и гибкости сферы туризма к новым проблемам и вызовам современности, говорится в сообщении.
В резолюции закреплены принципы о важной роли туризма в сохранении богатого культурного наследия различных цивилизаций, укреплении мира и толерантности, уважении ценностей народов.
Особое внимание уделено развитию «зелёного» туризма для сохранения экологии, биоразнообразия и сокращения загрязнения атмосферы.
Документ постановляет объявить 2027 год Международным годом устойчивого и жизнестойкого туризма и призывает ЮНВТО совместно с правительствами, структурами системы ООН и региональными организациями принять комплексные меры по его успешному проведению.
В резолюции подчёркивается важность развития устойчивого туризма, включая экотуризм, который может способствовать достижению Целей устойчивого развития, экономическому росту, обеспечению полной занятости, а также развитию сельских районов и улучшению условий жизни сельского населения.
Резолюция рекомендует всем заинтересованным сторонам активно продвигать устойчивый и жизнестойкий туризм в качестве важного инструмента искоренения бедности, поощрения участия женщин, молодёжи, пожилых людей и людей с инвалидностью, расширения экономических возможностей и создания достойных рабочих мест и источников дохода.
Генеральный секретарь ООН Антонио Гутерриш заявил, что туризм как один из крупнейших секторов глобальной экономики обладает огромным потенциалом для сближения культур, создания новых возможностей и содействия устойчивому развитию.
Несмотря на то, что индустрия туризма более всего пострадала от пандемии коронавируса, этот сектор восстанавливается очень быстро. По данным ЮНВТО, оборот индустрии международного туризма к концу 2023 года достиг 88% от допандемийного уровня.
Сообщается, что в консультациях по согласованию текста документа участвовали эксперты России, КНР, США, Турции, Германии, Великобритании, делегации ЕС, Японии, Республики Корея, Египта, Бразилии и Аргентины.