Toshkent shahridagi ikkita qurilish tashkiloti uy-joy qurib berishni va’da qilib, fuqarolarning qariyb 27 milliard so‘m pul mablag‘larini o‘zlashtirdi. Bu haqda “O‘zbekiston 24” telekanali xabar berdi.
Bosh prokuratura huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamenti yanvar oyida Arkenstone va VescoCottage shirkatlari mansabdor shaxslarini qo‘lga oldi.
Departament boshlig‘i o‘rinbosari Jo‘rabek Boliyevning aytishicha, quruvchilar Olmazor, Yunusobod va Yashnobod tumanlarida kottejlar qurish to‘g‘risida internetda e’lonlar joylashtirgan. Mijozlarga 125 million so‘m (MBning 21-fevraldagi kursi bo‘yicha 10 ming dollar) boshlang‘ich to‘lovni to‘lab, kottejlarni 20 yilga bo‘lib-bo‘lib to‘lashga sotib olishni taklif qilgan. 2022−2023-yillarda kompaniyalar fuqarolardan qariyb 27 milliard so‘m (2,164 million dollardan ortiq) o‘zlashtirgan. E’tiborlisi, korxonalarda uy-joy qurish uchun yer uchastkalari bo‘lmagan.
Jo‘rabek Boliyevga ko‘ra, tadbirkor Farrux Maxamatov (2022-yilning 4-aprelida Arkenstone, 2023-yilning 15-mayida VescoCottage kompaniyalarini ta’sis etgan) o‘zi va onasiga tegishli plastik kartalar orqali pul konvertatsiyasini amalga oshirib, 1,4 million dollarni xorijdagi birjaga o‘tkazgan.
Mazkur holat yuzasidan Jinoyat kodeksining 168-moddasi (Firibgarlik) va 243-moddasi (Jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirish) bilan jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan.
Tergovga qadar o‘tkazilgan tekshiruv davomida departament tomonidan tadbirkorning hisob raqamlaridagi kriptoaktivlar ko‘rinishidagi 222 ming dollar, shuningdek, onasining elektron hamyonida bo‘lgan 403 ming dollar (jami 625 ming dollar) O‘zbekistonga qaytarilgan.
Bundan tashqari, 7,8 milliard so‘m (624,2 ming dollar), shuningdek, ular bilan bog‘liq bo‘lgan korxonalarning hisobvaraqlaridagi 823 million so‘m pul mablag‘larining harakati to‘xtatib qo‘yilgan.

Две строительные компании в Ташкенте присвоили деньги граждан почти на 27 млрд сумов, обещая построить им жильё. Об этом сообщил телеканал «Узбекистан 24».
Департамент по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Узбекистана в январе задержал должностных лиц компаний Arkenstone и VescoCottage.
Заместитель начальника отдела департамента Журабек Болиев сообщил, что застройщики размещали в сети рекламу о строительстве коттеджей в Алмазарском, Юнусабадском и Яшнабадском районах и предлагали клиентам купить их в рассрочку на 20 лет при оплате первоначального взноса на 125 млн сумов (10 тысяч долларов по курсу ЦБ на 21 февраля). В 2022—2023 годах компании собрали у граждан почти 27 млрд сумов (свыше 2,164 млн долларов). При этом у компаний не было земельных участков для строительства жилья.
По его словам, предприниматель Фаррух Махаматов (учредивший Arkenstone 4 апреля 2022 года и VescoCottage 15 мая 2023 года) через пластиковые карты, принадлежащие ему и его матери, конвертировал деньги и перевёл 1,4 млн долларов на валютную биржу за границей.
По данному факту возбуждено уголовное дело по статьям 168 (мошенничество) и 243 (легализация доходов, полученных от преступной деятельности) Уголовного кодекса Узбекистана.
Департамент в ходе доследственной проверки вернул в Узбекистан 222 тысячи долларов в виде криптоактивов, которые находились на счетах предпринимателя, а также ещё 403 тысячи долларов, которые находились на электронном кошельке его матери (суммарно возвращено 625 тысяч долларов).
Ведомство дополнительно заморозило движение 7,8 млрд сумов (624,2 тысячи долларов), а также 823 млн сумов на счетах связанных с ними фирм.