19-fevral kuni Yaponiyaning O‘zbekistondagi elchisi Xatori Takashi va O‘zbekiston iqtisodiyot va moliya vazirining birinchi o‘rinbosari Ilhom Norqulov “Barqaror iqtisodiy va ijtimoiy rivojlanishni qo‘llab-quvvatlash dasturi” doirasida 37 mlrd iyena (taxminan 246,2 mln dollar) miqdorida kredit ajratish bo‘yicha almashuv notalarini imzoladi, deya xabar berdi diplomatik missiya matbuot xizmati “Gazeta.uz”ga.
Bundan tashqari, Ilhom Norqulov va JICA`ning O‘zbekistondagi vakolatxonasi rahbari Bito Yoshibumi ushbu loyiha bo‘yicha kredit kelishuvini imzoladilar. Kredit 10 yillik imtiyozli davr bilan 30 yil muddatga beriladi. Foiz stavkasi yiliga 1,8 foizni tashkil etadi.
Loyihaning maqsadi O‘zbekistonni bozor iqtisodiyotiga o‘tishi bo‘yicha iqtisodiy islohotlarning uzluksiz amalga oshirilishini qo‘llab-quvvatlash, shuningdek, aholining ijtimoiy himoyaga muhtoj qatlamlarini qo‘llab-quvvatlash orqali ijtimoiy integratsiya va barqarorlikni mustahkamlashga hissa qo‘shishdan iborat.
“Loyiha mamlakatning ijtimoiy-iqtisodiy barqarorligi va uning barqaror rivojlanishiga hissa qo‘shishi kutilmoqda”, — deyiladi xabarda.
2022-yil dekabr oyida Tokioda bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo + Yaponiya” muloqoti doirasidagi tashqi ishlar vazirlarining 9-uchrashuvida erkin va ochiq Markaziy Osiyoda barqaror rivojlanishga erishish maqsadida Yaponiya hamkorlik “insonlarga sarmoya kiritish” va “o‘sish sifati”ga ustuvor ahamiyat qaratadigan yangi modelga muvofiq yo‘lga qo‘yilishini va rivojlantirishini e’lon qilgandi. Ushbu loyiha “O‘sish sifati” tushunchasini o‘zida qamrab oladi.

On February 19, Japanese Ambassador to Uzbekistan Takashi Hattori and Uzbekistan’s First Deputy Minister of Economy and Finance Ilkhom Norkulov signed exchange notes to provide a 37 billion yen (about $246.2 million) loan in the framework of the “Program to Support Sustainable Economic and Social Development,” the press service of the diplomatic mission shared with Gazeta.uz.
Additionally, a loan agreement for the project was signed by Ilkhom Norkulov and Bito Yoshibumi, the head of JICA’s representative office in Uzbekistan. The 30-year loan includes a 10-year grace period, with a fixed interest rate of 1.8% annually.
The objective of the project is to support the continuous implementation of economic reforms in Uzbekistan’s transition to a market economy, as well as fostering social inclusion and stability by supporting vulnerable groups.
“The project is expected to contribute to socioeconomic stability and sustainable development of the country,” the statement read.
This initiative aligns with Japan’s commitment to establish cooperative efforts emphasizing “Investment in People” and “Quality of Growth” for sustainable development in a free and open Central Asia, as announced at the 9th Meeting of Foreign Ministers of the “Central Asia + Japan” Dialogue in December 2022. The project reflects the concept of “Quality of Growth.”