Ozarbayjonning amaldagi prezidenti Ilhom Aliyev navbatdan tashqari prezidentlik saylovlarida 92,05 foiz ovoz to‘pladi. Bu ma’lumotlarni 8-fevral kuni ertalab mamlakat Markaziy saylov komissiyasi raisi Mazaxir Panaxov saylov byulletenlarining 93,35 foizini ko‘rib chiqish natijalariga ko‘ra e’lon qildi, deya xabar berdi “Azertadj”.
Davlat rahbari lavozimi uchun kurashayotgan qolgan olti nomzod 2,19 foizdan 0,53 foizgacha ovoz oldi.
MSK ma’lumotlariga ko‘ra, saylovda yakuniy davomat 76,73 foizni tashkil etib, ro‘yxatga olingan 4 mln 971 ming 32 nafar saylovchi ishtirok etgan.
Saylov natijalari okrug saylov komissiyalarining bayonnomalari rasmiylashtirilgandan so‘ng 9-fevral kuni e’lon qilinadi. Shundan so‘ng MSK bayonnomani tasdiqlash uchun Konstitutsiyaviy sudga yuboradi, deya aniqlik kiritdi Panaxov.
Ozarbayjon rahbari saytida ma’lumot berilishicha, Aliyevni saylovdagi g‘alabasi bilan O‘zbekiston prezidenti Shavkat Mirziyoyev, Turkiya prezidenti Rajab Toyyib Erdog‘an, Xitoy Xalq Respublikasi Raisi Si Szinpin, Vengriya bosh vaziri Viktor Orban, Qozog‘iston prezidenti Qasim-Jomart Toqayev va boshqa yetakchilar allaqachon tabriklagan.
• 7-fevral kuni Ozarbayjonda muddatidan oldin prezidentlik saylovlari bo‘lib o‘tdi. Mamlakatda navbatdagi prezidentlik saylovlari 2025-yilning aprel oyida bo‘lib o‘tishi kerak edi. Biroq, 2023-yil dekabr oyida Aliyev saylovlarni bir yil oldinga surish haqidagi farmonni imzoladi.
• Aliyev saylovlarni oldinga surish bo‘yicha qarorini uchta sabab bilan izohladi. Birinchidan, uning aytishicha, Tog‘li Qorabog‘ning to‘liq Ozarbayjon nazoratiga o‘tishi bilan saylovlar “bir davrning tugashini” va “yangi davrning boshlanishini” anglatadi. Ikkinchidan, saylovlar birinchi marta butun mamlakat bo‘ylab, jumladan Qorabog‘da ham o‘tkaziladi, deya qayd etdi Aliyev. Uchinchidan, saylovlar uning 20 yillik prezidentlik davri bo‘yicha xulosalar beradi.
• Aliyevning o‘zi oila a’zolari bilan Tog‘li Qorabog‘ning Xankendi shahridagi saylov uchastkasida ovoz berdi.
• Ilhom Aliyev Ozarbayjonni 2003-yilning oktabridan buyon boshqarib kelmoqda, bu uning prezident sifatidagi beshinchi muddati bo‘ladi. Bu lavozimda u otasi Haydar Aliyevdan keyin kelgan.

Действующий президент Азербайджана Ильхам Алиев набирает 92,05% голосов на внеочередных президентских выборах. Такие данные утром 8 февраля озвучил председатель ЦИК страны Мазахир Панахов по итогам обработки 93,35% бюллетеней, передаёт агентство Азертадж.
Остальные шесть кандидатов, претендовавших на пост главы государства, получили от 2,19% до 0,53% голосов.
По данным ЦИК, окончательная явка на выборах составила 76,73%, в них приняли участие 4,971,032 зарегистрированных избирателей.
Итоги выборов будут опубликованы 9 февраля после обработки протоколов окружных избирательных комиссий. После этого ЦИК направит протокол в Конституционный суд для утверждения, уточнил Панахов.
Как сообщается на сайте главы Азербайджана, с победой на выборах Алиева уже поздравили президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев, президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, глава КНР Си Цзинпинь, премьер-министр Венгрии Виктор Орбан, президент Казахстана Касым-Жомарт Токаев и другие лидеры.
- Досрочные президентские выборы прошли в Азербайджане 7 февраля. Плановые президентские выборы в стране должны были пройти в апреле 2025 года. Однако в декабре 2023-го Алиев подписал указ о том, что они переносятся на год вперед.
- Своё решение о переносе выборов Алиев объяснил тремя причинами. Во-первых, по его словам, с переходом Нагорного Карабаха под полный контроль Азербайджана выборы «ознаменуют конец эпохи» и ознаменуют «начало новой эры». Во-вторых, отметил он, выборы впервые пройдут на всей территории страны, включая Карабах. В-третьих, по мнению Алиева, выборы подведут итог 20-летию его президентства.
- Cам Алиев вместе с членами своей семьи проголосовали на избирательном участке в городе Ханкенди в Нагорном Карабахе.
- Ильхам Алиев возглавляет Азербайджан с октября 2003 года, это будет его пятый срок на посту президента. На этой должности он сменил своего отца — Гейдара Алиева.