Shavkat Mirziyoyev va Belarus prezidenti Aleksandr Lukashenko tor doirada hamda ikki mamlakat rasmiy delegatsiyalari ishtirokida muzokara o‘tkazdi, deb xabar qildi davlat rahbari matbuot xizmati.
Uchrashuvda ushbu tashrifga tayyorgarlik doirasida qator tadbirlar, jumladan, hukumatlararo komissiya yig‘ilishi, hududlar, rektorlar, tibbiyot xodimlari forumlari muvaffaqiyatli o‘tkazilgani ta’kidlandi.
Hukumat rahbarlari, parlamentlar, vazirlik va hududlar darajasidagi faol aloqalarni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
александр лукашенко, беларусь
Tomonlar xalqaro tuzilmalar, jumladan, BMT, MDH, SHHT doirasidagi siyosiy muloqot va o‘zaro qo‘llab-quvvatlashni davom ettirishga kelishib oldi.
Prezidentlar savdo-iqtisodiy hamkorlikning ijobiy sur’atini qayd etdi — o‘tgan yil yakunlariga ko‘ra tovar ayirboshlash hajmi 15 foizga oshdi va 2023-yil yakuniga ko‘ra 620,1 million dollardan ortiqni tashkil etdi. Hukumatlar oldiga yaqin yillarda bu ko‘rsatkichni 1 milliard dollardan ziyodga yetkazish vazifasi qo‘yildi.
Shu maqsadlarda qo‘shma tashqi savdo kompaniyasini tashkil etish, eksport-import yetkazib berishni qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari va tovarlarni sertifikatlashtirishning elektron tizimini joriy etish bo‘yicha kelishuvga erishildi.
So‘nggi yillarda qo‘shma korxonalar soni to‘rt barobar oshdi. Davlat rahbarlari kooperatsiyaning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab berdi: qishloq xo‘jaligi, yengil, oziq-ovqat va elektrotexnika sanoati, farmatsevtika, shaharsozlik, kommunikatsiyalar va boshqalar. Barcha yo‘nalishlar bo‘yicha alohida ishchi guruhlarni shakllantirishga kelishib olindi.
Tomonlar yuk tashish uchun o‘zaro qulay shart-sharoitlar yaratish, xalqaro avtomobilda tashuvchilarni tayyorlash, Janubiy Osiyoning katta bozorlariga eltuvchi multimodal koridorlardan samarali foydalanishga kelishib oldi.
Davlat rahbarlari hududlararo almashinuv faollashganini olqishladi. Kuni kecha o‘tgan O‘zbekiston va Belarus hududlari ikkinchi forumining samarali natijalari alohida qayd etildi: uning yakunlari bo‘yicha qiymati 1 milliard dollardan ziyod shartnoma va bitimlar imzolangani qayd etildi.
Tomonlar faol madaniy-gumanitar almashinuvlarni davom ettirishga kelishib oldi. Oliy va professional ta’limi, sog‘liqni saqlash, madaniyat, sport va turizm sohalarida sheriklikni rivojlantirish dasturlari qabul qilinadi.
O‘zbekiston-Belarus sammiti yakunida Ko‘ksaroy qarorgohida birgalikda daraxt ekish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Faxriy mehmonlar xiyobonida Shavkat Mirziyoyev va Aleksandr Lukashenko mamlakatlar va xalqlar o‘rtasidagi do‘stlik va sheriklik munosabatlarini mustahkamlashga intilish ramzi sifatida daraxt ekdi.

Presidents Shavkat Mirziyoyev of Uzbekistan and Aleksandr Lukashenko of Belarus held talks, both in a narrow format and with the participation of members of their official delegations, as reported by the press service of the president of Uzbekistan.
The meeting highlighted the successful preparation of various events preceding the visit, including a regular meeting of the intergovernmental commission, regional forums as well as those involving deans, medical workers and others.
Both sides agreed to continue political dialogue and mutual support through international structures, including the UN, CIS (the Commonwealth of Independent States) and SCO (the Shanghai Cooperation Organization).
The presidents noted the positive dynamics of trade and economic cooperation, with the trade turnover witnessing a 15% increase last year, reaching over $620.1 million by the end of 2023. The governments have set a goal to surpass $1 billion in the coming years.
Following such pursuits, an agreement was reached to establish a joint foreign trade company and implement mechanisms to support export-import operations along with introducing an electronic system of goods certification.
In recent years, the number of joint ventures has increased fourfold. The leaders of two states outlined priority cooperation areas, including agriculture, light, food and electrical industries, pharmaceuticals, urban development, communications and others. They agreed to establish separate working groups for each sector.
Both parties agreed to establish conducive conditions for cargo transportation, preparing international road carriers and effectively utilizing multimodal corridors leading to the extensive markets of South Asia.
The leaders appreciated the increased intensity of interregional exchanges, noting the fruitful outcomes of the second Forum of Regions of Uzbekistan and Belarus. The event was held the previous day and led to the signing of contracts and agreements exceeding $1 billion in value.
The parties agreed to keep sustaining active cultural and humanitarian exchanges, planning to adopt programs for partnership development in higher and professional education, healthcare, culture, sports and tourism.