Namangan viloyati hokimi Shavkatjon Abdurazakov “Navbahor” futbol klubiga viloyat budjetining zaxira jamg‘armasidan 2,5 milliard so‘m ajratdi. U bu haqda 19 va 25 yanvar kunlari farmoyishlar imzolagan.
Hujjatga ko‘ra, viloyatda futbolni rivojlantirish va futbol klubining moliyaviy ahvolini yaxshilash, mavsum oldidan yig‘inlarni yuqori saviyada o‘tkazish uchun mablag‘ ajratilmoqda.
Shu tariqa hokim avvaliga klubning murojaati asosida 500 million so‘m, olti kundan keyin esa yana 2 milliard so‘m ajratdi.
O‘tgan futbol mavsumi yakuniga ko‘ra, “Navbahor” O‘zbekiston Superligasida 47 ochko bilan peshqadam “Paxtakor”dan 6 ochko ortda qolib, uchinchi o‘rinni egalladi.
O‘tgan yilning iyul oyida Toshkent shahri hokimligi “Paxtakor”ga maosh va boshqa to‘lovlarni moliyalashtirish hamda o‘yinlar o‘tkazish uchun 7 milliard so‘m ajratgandi.
Avgust oyida Andijon viloyati hokimi Shuhrat Abdurahmonov xususiy “Andijon” futbol klubiga moliyaviy ko‘mak berishini ma’lum qilgandi. O‘zbekiston chempionatining 17-turida “Olimpik” ustidan qozonilgan g‘alabadan so‘ng futbolchi Rubin Hebayga avtomobil, qolgan futbolchilarga esa iPhone 14 smartfonlarini sovg‘a qilgandi.
Eslatib o‘tamiz, prezidentning 2023-yil 24-martdagi qarori bilan mamlakatning bir qator futbol klublari, jumladan, “Paxtakor”, “Navbahor” va boshqalarni xususiylashtirish ko‘zda tutilgan.

Хоким Наманганской области Шавкатжон Абдуразаков выделил футбольному клубу «Навбахор» 2,5 млрд сумов из резервного фонда областного бюджета. Распоряжения об этом он подписал 19 и 25 января.
Согласно документу, средства направляются на развитие футбола в регионе и восстановление финансового положения футбольного клуба, а также проведение на высоком уровне сборов перед началом сезона.
Хоким сначала выделил 500 млн сумов на основе обращения клуба, а спустя шесть дней — ещё 2 млрд сумов.
Отметим, что Наманганская область считается одной из самых бедных по доходам на душу населения. В 2023 году реальные доходы жителей области сократились на 0,3%.
По итогам прошлого футбольного сезона «Навбахор» занял третье место в Суперлиге Узбекистана с 47 очками, отстав от лидера «Пахтакора» на 6 очков.
В июле прошлого года хокимият Ташкента выделил «Пахтакору» 7 млрд сумов для финансирования зарплат и других платежей, а также на проведение игр.
В августе хоким Андижанской области Шухрат Абдурахманов заявил, что окажет финансовую поддержку частному футбольному клубу «Андижан». После победы над «Олимпиком» в матче 17-го тура чемпионата Узбекистана он подарил футболисту Рубину Хебаю автомобиль, а остальным игрокам — смартфоны iPhone 14.
Напомним, постановлением президента от 24 марта 2023 года предусмотрена приватизация ряда футбольных клубов страны, в том числе «Пахтакора», «Навбахора» и других.