23-yanvar kuni Pekindagi Xitoy milliy san’at va hunarmandchilik muzeyi — Xitoy nomoddiy madaniy merosi muzeyida O‘zbekiston tasviriy va xalq amaliy san’ati ko‘rgazmasi ochildi. Bu haqda “Gazeta.uz”ga O‘zbekiston Badiiy akademiyasi ma’lum qildi. Aynan shu kuni Shavkat Mirziyoyev davlat tashrifi bilan Xitoyga yetib borgandi.
Ko‘rgazmaning ochilish marosimida ikki mamlakat madaniyat vazirlari, badiiy akademiyalar rahbarlari, madaniyat va san’at sohasi vakillari ishtirok etdi.
Ko‘rgazmada O‘zbekistonning zamonaviy rassomlari: Akmal Nur, Shaxnoz Abdullayeva, Fayzullo Axmadaliyev, Ibragim Valixo‘jayev, Xurshid Ziyaxonov, Baxtiyar Maxkamov, Mirvohid Mirsaidov, Timur Rahmetov, Umid Rajabov, Tatyana Fadeyeva, G‘anisher Xaydarova, Alisher Xamdamovning rassomlik asarlari namoyish etilmoqda.
“Ko‘rgazmaga qo‘yilgan so‘nggi o‘n yillikda yaratilgan 50 ta kartina o‘zbek rassomlarining keng ko‘lamli ijodiy intilishlarini, zamonaviy tasviriy san’atda ro‘y berayotgan muttasil yangilanib borayotgan ijodiy jarayonni aks ettiradi”, — deyiladi xabarda.
Xalq amaliy san’ati bo‘limida zamonaviy o‘zbek hunarmandlarining buyumlari namoyish etilgan. Toshkentlik hunarmandlarning yog‘och o‘ymakorligi namunalari va rasmlari, kashtachilik mahsulotlari, xususan, Toshkent, Samarqand va Buxoro hunarmandlarinin so‘zanalari, Marg‘ilondan qo‘lda to‘qilgan abr matolari, Rishton va G‘ijduvonning naqshinkor buyumlar va miniatyuralari, kulolchilik buyumlari shular jumlasidandir.
Ko‘rgazma 28-yanvarga qadar davom etadi.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi.Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi.
Madaniyat va san’atni rivojlantirish jamg‘armasi raisining birinchi o‘rinbosari Elmurod Najimov Pekin shahrida Xitoy xalqaro madaniy muloqot markazi hamda Xitoy milliy san’at va hunarmandchilik muzeyi rahbarlari bilan uchrashuvlar o‘tkazdi. Muzokaralar yakunida hamkorlik memorandumlari imzolandi.
Ular eksponatlar almashinuvi, ko‘rgazmalar birgalikda o‘tkazishda bo‘yicha hamkorlik qilish, muzey xodimlari o‘rtasida tajriba almashish, ilmiy va o‘quv materiallari sohasida, shuningdek, ko‘rgazma va nashriyot sohasida hamkorlik qilishni nazarda tutadi.

23 января в Национальном музее китайского искусства и ремёсел — Музее нематериального культурного наследия Китая в Пекине открылась выставка изобразительного и народно-прикладного искусства Узбекистана. Об этом «Газете.uz» сообщили в Академии художеств Узбекистана. В этот день начался государственный визит в Китай президента Шавката Мирзиёева.
В церемонии открытия выставки приняли участие министры культуры, руководители академий художеств двух стран, представители сферы культуры и искусства.
В экспозиции представлены произведения живописи современных художников Узбекистана: Акмаля Нура, Шахноз Aбдуллаевой, Файзулло Ахмадалиева, Ибрагима Валиходжаева, Хуршида Зияханова, Бахтияра Махкамова, Мирвохида Мирсаидова, Тимура Рахметова, Умида Ражабова, Татьяны Фадеевой, Ганишера Хайдарова, Алишера Хамдамова.
«Выставленные 50 картин, созданные за последнее десятилетие, отражают широкий диапазон творческих устремлений узбекских художников, постоянно обновляющийся творческий процесс, который происходит в современном изобразительном искусстве», — говорится в сообщении.
Раздел народно-прикладного искусства представлен изделиями современных узбекских мастеров-ремесленников. Среди них изделия резьбы и росписи по дереву от мастеров из Ташкента, вышивки — сюзане от мастериц из Ташкента, Самарканда и Бухары, а также абровые ткани ручного ткачества из Маргилана, изделия чеканки и миниатюры, керамика Риштана и Гиждувана.
Выставка будет проходить до 28 января.
Фонд развития культуры и искусства.Фонд развития культуры и искусства.
Первый заместитель председателя Фонда развития культуры и искусства Эльмурод Нажимов провёл в Пекине встречи с руководителями Китайского международного культурного коммуникационного центра и Национального музея искусств и ремёсел Китая. По итогам переговоров были подписаны меморандумы о сотрудничестве.
Они предполагают обмен экспонатами, сотрудничество и совместную организацию выставок, обмен опытом музейных сотрудников, сотрудничество в области научных и образовательных материалов, а также сотрудничество в выставочной и издательской сферах.