Jinoyat ishlari bo‘yicha Toshkent shahri Mirzo Ulug‘bek tumani sudida 11-yanvar kuni Telegram messenjerida “Hello Tashkent, Salam Tashkent” nomli kanal va guruhlar yaratgan bir guruh shaxslarga nisbatan jinoyat ishini ko‘rib chiqish bo‘yicha sud jarayoni yakunlandi, deb xabar bermoqda Oliy sud matbuot kotibi Aziz Abidov.
Ular 2023-yil may oyida hibsga olingandi. Huquq-tartibot idoralari xabar berganidek, Telegram`dagi guruhlarda ayollarning intim suratlari va videolari e’lon qilingan, ularni o‘chirish uchun guruh a’zolari 100 ming so‘mdan 500 ming so‘mgacha pul talab qilgan.
Ular Jinoyat kodeksining quyidagi moddalari bilan ayblandi:
• 130-modda 2-qismi “b” bandi (Bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib sodir etilgan pornografik mahsulotlarni tarqatish);
• 139-modda 3-qismi “a, g” bandlari (Og‘ir yoki o‘ta og‘ir jinoyat sodir etishda ayblab, g‘arazgo‘ylik yoki boshqa past niyatlarda tuhmat qilish);
• 140-modda 2-qismi (Nashr qilish yoki boshqacha usulda ko‘paytirilgan tarzda, shu jumladan OAV, telekommunikatsiya tarmoqlarida yoki Internet jahon axborot tarmog‘ida joylashtirish orqali haqorat qilish);
• 141−3-modda 2-qismi “b, v” bandlari (Bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib, o‘n sakkiz yoshga to‘lmaganligi aybdorga ayon bo‘lgan shaxsga nisbatan sodir etilgan shaxsning sha’nini va qadr-qimmatini kamsituvchi hamda inson hayotining sir tutiladigan tomonlarini aks ettiruvchi ma’lumotlarni oshkor qilish)
• 165-moddasi 2-qismi “a, v” bandlari (Takroran yoki xavfli retsidivist tomonidan, bir guruh shaxslar tomonidan oldindan til biriktirib sodir etilgan tovlamachilik).
Sudya J.Saidov ishni Jinoyat-protsessual kodeksining 19-moddasiga (Sudda jinoyat ishlarining oshkora ko‘rilishi) asosan yopiq majlisda ko‘rib chiqdi. Oliy sud saytidagi ma’lumotlarga ko‘ra, 62 kishi jabrlanuvchi va da’vogar bo‘lgan, ulardan 55 nafari ayol.
Ish bo‘yicha 3 nafar erkak — Sh. I, B.S. va V.X.lar ayblanuvchi bo‘ldi (aslida esa dastlab 6−7 kishi hibsga olingandi). Ularga 3 yildan 7 yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi tayinlandi.
Raqamli texnologiyalar vazirligiga Telegram`dagi tegishli akkaunt va guruhlarni bloklash topshirildi.

Мирзо-Улугбекский районный суд по уголовным делам Ташкента 11 января завершил рассмотрение уголовного дела в отношении группы людей, которая создала в мессенджере Telegram-каналы и группы под названием «Hello Tashkent, Salam Tashkent», сообщил пресс-секретарь Верховного суда Азиз Абидов.
Их задержали в мае 2023 года. Как сообщали правоохранительные органы, в Telegram-группах публиковались интимные фотографии и видео женщин, за удаление которых члены группы требовали от 100 тысяч до 500 тысяч сумов.
Обвинения были предъявлены по следующим статьям Уголовного кодекса:
- по пункту «б» части 2 статьи 130 (распространение порнографической продукции по предварительному сговору группой лиц);
- пунктам «а, г» части 3 статьи 139 (клевета, соединённая с обвинением в совершении тяжкого или особо тяжкого преступления; из корыстных или иных низменных побуждений);
- части 2 статьи 140 (оскорбление в печатном или иным способом размноженном виде, в том числе размещённое в СМИ, сети или интернете);
- пунктам «б, в» части 2 статьи 141−3 (разглашение сведений, ущемляющих честь и достоинство личности и отражающих интимные стороны жизни человека, по предварительному сговору группой лиц; в отношении лица, заведомо для виновного не достигшего 18 лет);
- пунктам «а, в» части 2 статьи 165 (вымогательств повторно или опасным рецидивистом; в крупном размере).
Судья Ж. Саидов рассмотрел дело в закрытом заседании на основании статьи 19 Уголовно-процессуального кодекса. Согласно информации на сайте Верховного суда, пострадавшими и истцами выступили 62 человека, включая 55 женщин.
Подсудимыми по делу проходили трое мужчин — Ш. И, Б. С. и В. Х (хотя изначально были задержаны 6−7 человек). Они получили наказания в виде лишения свободы на срок от 3 до 7 лет.
Министерству цифровых технологий предписано заблокировать соответствующие аккаунты и группы в Telegram.