Janubiy Koreya Milliy assambleyasi (parlamenti) itlarni go‘shtini iste’mol qilish maqsadida ko‘paytirish, so‘yish va sotishni taqiqlovchi qonunni qabul qildi, deb xabar bermoqda Yonhap.
208 nafar deputat hujjatni ma’qullab ovoz berdi, ikki nafari betaraf qoldi. Endi uni prezident Yun Sok Yol imzolashi kerak.
Qonun 2027-yilda to‘liq kuchga kirishi kutilmoqda va qoidabuzarlar ikki yilgacha qamoq yoki 30 million von (taxminan 30 ming dollar) miqdorida jarimaga tortilishi mumkin. Hujjatda it go‘shtini bevosita iste’mol qilganlik uchun jazo nazarda tutilmagan, deya qayd etdi AP.
Bugungi kunda Janubiy Koreyada 1150 ga yaqin it fermasi mavjud va ularda yarim millionga yaqin it boqiladi. Fermerlar qonun loyihasiga norozilik bildirdi: ularning hisob-kitoblariga ko‘ra, millionga yaqin odam ishsiz qoladi. Ammo, qonunga ko‘ra, oziq-ovqat uchun itlarni professional ravishda ko‘paytirish bilan shug‘ullanuvchilarga faoliyat sohasini o‘zgartirish uchun subsidiyalar beriladi.
Mamlakatda, shuningdek, 34 ta qassobxona, 219 ta it go‘shtini yetkazib beruvchi ta’minot kompaniyasi va it go‘shtidan tayyorlangan taomlar sotuvchi 1600 ga yaqin restoran mavjud, deya qayd etadi Yonhap.
Qonunni Janubiy Koreyaning birinchi xonimi Kim Kon Xi ochiq qo‘llab-quvvatlab, go‘sht uchun it ko‘paytirishni taqiqlash Yun Sok Yolning saylovoldi va’dalaridan biri ekanini ta’kidladi, deb yozadi agentlik. Ularning uy hayvonlarini yoqtirishi ma’lum: oilaning to‘rtta iti va uchta mushugi bor.
CNN`ning ta’kidlashicha, so‘nggi o‘nyilliklarda Janubiy Koreyada uy hayvonlarini boqish ortgani sababli it go‘shtini iste’mol qilish amaliyoti keskin tanqidga uchramoqda. Hayvonlar huquqlari faollari va xalqaro inson huquqlari guruhlari qonun loyihalarini ilgari surishda katta rol o‘ynadi.
Gallup Korea`ning 2022-yilgi so‘rovida respondentlarning 64 foizi it go‘shtini iste’mol qilishga qarshi chiqqan, bu 2015-yildagi shunga o‘xshash so‘rov natijalariga qaraganda ancha yuqori, deb yozadi CNN. 2005-yildan 2014-yilgacha Seulda it go‘shtini sotuvchi restoranlar soni talabning pasayishi tufayli 40 foizga kamaygan.

Национальное собрание (парламент) Южной Кореи приняло закон, запрещающий разведение, убой и продажу собак с целью употребления их мяса в пищу, сообщает Yonhap.
За одобрение документа проголосовали 208 депутатов, двое воздержались. Теперь его должен подписать президент Юн Сок Ёль.
Закон, как ожидается, полностью вступит в силу в 2027 году, нарушителям будет грозить лишение свободы на срок до двух лет или штраф в размере до 30 млн вон (около 30 тысяч долларов). Наказания за непосредственно употребление в пищу собачьего мяса документ не предусматривает, отмечает AP.
Согласно закону, тем, кто профессионально занимается разведением собак для еды, будут выделены субсидии для смены сферы деятельности. На сегодня в Южной Корее насчитывается около 1150 собачьих ферм, 34 бойни, 219 компаний-поставщиков и около 1600 ресторанов, где подают блюда из собачьего мяса, отмечает Yonhap.
Закон открыто поддержала первая леди Южной Кореи Ким Кон Хи, заявив, что введение запрета на разведение собак на мясо было одним из предвыборных обещаний Юн Сок Ёля, пишет агентство. Супруги — известные любители домашних животных и держат четырёх собак и трёх кошек.
Как отмечает CNN, в последние десятилетия практика употребления в пищу мяса собак подверглась критике в Южной Корее по мере увеличения числа владельцев домашними питомцами. Большую роль в продвижении законопроекты сыграли активисты по защите прав животных и международные правозащитные группы.
В опросе Gallup Korea от 2022 года, 64% респондентов выступили против употребления собачьего мяса, что значительно выше показателей аналогичного опроса 2015 года, пишет CNN. В период с 2005 по 2014 год в Сеуле из-за снижения спроса количество ресторанов, где можно было поесть мясо собаки, упало на 40%.
«Мы считаем, что этот запрет знаменует собой важный поворотный момент в отношении к защите животных в Южной Кореи, — сказал Ли Сан Гён, представитель местного отделения правозащитной группы Humane Society International. — Это является свидетельством решимости нашей общественности и политиков, любящих животных, которые достигли переломного момента, отправив эту устаревшую отрасль в учебники истории».