• O‘zbekiston fuqarolariga kriptoaktivlar bilan bog‘liq operatsiyalar bo‘yicha xizmatlar ko‘rsatilgani haqida tasdiqlangan faktlar mavjud;
• Binance platformasida operatsiyalar anonim kriptoaktivlar, shuningdek, jinoiy yo‘l (o‘g‘irlik, firibgarlik va boshqalar) orqali olingan kriptoaktivlar va mablag‘lar bilan amalga oshiriladi;
• kompaniya yuridik shaxs — O‘zbekiston rezidenti emas;
• O‘zbekistonda joylashgan serverlarda elektron platforma mavjud emas;
• kriptoaktivlar aylanmasi sohasidagi, shuningdek, jinoiy faoliyatdan olingan daromadlarni legallashtirishga, terrorizmni moliyalashtirishga va ommaviy qirg‘in qurollarini tarqatishni moliyalashtirishga qarshi kurashish, shuningdek shaxsiy ma’lumotlarni saqlash va ulardan foydalanish sohasidagi qonun hujjatlarining talablariga rioya etilmagan;
• xizmat provayderlarining ustav jamg‘armasidan terrorchilik faoliyati bilan shug‘ullanishi mumkin bo‘lgan yoki iqtisodiy jinoyatlar, jinoiy daromadlarni legallashtirish, uyushgan jinoyatchilik, narkotik moddalarning noqonuniy aylanishi va korrupsiya uchun sudlanganligi o‘talmagan shaxslar, shuningdek, offshor hududlarda ro‘yxatdan o‘tgan kompaniyalar chetlatilgani to‘g‘risida ma’lumotlar yo‘q;
• bir qismi O‘zbekiston tijorat bankida alohida hisobvaraqda saqlanishi zarur bo‘lgan ustav jamg‘armasi mavjud emas.
Tekshiruv natijalariga ko‘ra, ILMA bayonnoma tuzib, uni ko‘rib chiqish va qoidabuzarliklarni bartaraf etish choralarini ko‘rish uchun Binance kriptobirjasiga yubordi. Biroq, xabarda aytilishicha, Binance tegishli choralarni ko‘rmagan va O‘zbekiston hududida xizmat ko‘rsatuvchi provayder litsenziyasini olmagan.
Shu munosabat bilan agentlik Binance kriptobirjasi va kompaniya ro‘yxatdan o‘tgan yurisdiksiya regulyatoriga BHMning 300 baravari (102 million so‘m yoki taxminan 8300 dollar) miqdorida jarima solish bo‘yicha qaror qabul qildi.
Huquqbuzar ushbu jarimani bir oy ichida ixtiyoriy ravishda to‘lashi mumkin, aks holda vakolatli organ jarimani undirish uchun sudga ariza beradi.
ILMAning ta’kidlashicha, O‘zbekiston qonunchiligida litsenziyasiz faoliyat bilan shug‘ullanganlik uchun ma’muriy va jinoiy javobgarlik choralari belgilangan.
Agentlik, shuningdek, qonunchilikka muvofiq, O‘zbekiston fuqarolari va yuridik shaxslari kriptoaktivlarni sotib olish, sotish va ayirboshlash bo‘yicha operatsiyalarni faqat milliy provayderlar orqali amalga oshirishi mumkinligini bildirib o‘tdi.
Eslatib o‘tamiz, Bloomberg 2023-yil dekabrida AQSh Adliya vazirligi va Ichki daromadlar xizmati Binance`ga nisbatan tekshiruv boshlagani haqida xabar bergan edi. Jinoiy faoliyat bilan bog‘liq mablag‘lar boshqa kriptobirjalarga qaraganda ko‘proq Binance orqali o‘tgan deb ishoniladi.
Binance savdo hajmi bo‘yicha ilk va eng yirik kriptovalyuta birjalaridan biridir. Platforma 2017-yilda tashkil etilgan va Kayman orollarida ro‘yxatdan o‘tgan.

Национальное агентство перспективных проектов Узбекистана, являющееся регулятором в сфере оборота криптоактивов, провело проверку деятельности международных криптобирж, в том числе криптобиржи Binance, на соответствие лицензионным требованиям и условиям госполитики в этом направлении, сообщила пресс-служба НАПП.
В процессе проверки были выявлены следующие нарушения законодательства:
• имеются достоверно подтверждённые факты оказания гражданам Узбекистана услуг по совершению операций с криптоактивами;
• на платформе Binance проводятся операции с анонимными криптоактивами, а также с криптоактивами и денежными средствами, полученными преступным путём (кражи, мошенничества и другое);
• компания не является юридическим лицом — резидентом Узбекистана;
• отсутствует электронная платформа, размещённая на серверах, находящихся на территории Узбекистана;
• не соблюдаются требования актов законодательства Узбекистана в сфере оборота криптоактивов, противодействия легализации доходов, полученных от преступной деятельности, финансированию терроризма и распространения оружия массового уничтожения, а также хранения и использования персональных данных;
• отсутствует какая-либо информация касательно недопущения к руководству и к участию в уставном фонде провайдеров услуг лиц, которые могут быть участниками террористической деятельности или имеющих непогашенную судимость за экономические преступления, легализацию преступных доходов, организованную преступность, торговлю наркотиками и коррупцию, а также компаний, зарегистрированных в оффшорных зонах;
• отсутствует сформированный уставной фонд, часть которого должна резервироваться на отдельном счёте в коммерческом банке Узбекистана.
По итогам проверки НАПП составило соответствующий акт и направило его криптобирже Binance для устранения нарушений. Однако, говорится в сообщении, Binance таких мер не предприняла и лицензию провайдера услуг на территории Узбекистана не получила.
В связи с этим агентство приняло решение о наложении штрафа в размере 300 базовых расчётных величин (102 млн сумов, или около 8300 долларов), которое направлено крипто-бирже Binance и регулятору юрисдикции, в которой зарегистрирована компания.
В течение месяца правонарушитель может добровольно уплатить этот штраф, в противном случае уполномоченный орган подаст заявление о взыскании штрафа в суд.
В НАПП отметили, что в законодательстве Узбекистана за занятие и деятельностью без лицензии предусмотрены меры административной и уголовной ответственности.
Агентство также напомнило, что в соответствии с законодательством граждане и юридические лица Узбекистана могут осуществлять операции по покупке, продаже и обмену криптоактивов исключительно через национальных провайдеров услуг.
Отметим, в декабре 2023 года Bloomberg сообщил, что Министерство юстиции и Налоговое управление США начали расследование в отношении Binance. Предполагается, что через Binance прошло больше средств, связанных с криминальной деятельностью, чем через любую другую криптобиржу.
Binance — одна из первых и крупнейших по по объёмам торгов криптовалютных бирж. Площадка была основана в 2017 году и зарегистрирована на Каймановых островах.