2024-yil O‘zbekistonda “Yoshlar va biznesni qo‘llab-quvvatlash yili” deb e’lon qilindi. Bu haqda Shavkat Mirziyoyev mamlakat xalqiga yo‘llagan Yangi yil tabrigida ma’lum qildi.
“Inson qadrini ulug‘lash, aholimiz manfaatlarini ta’minlash, buning uchun kuchli iqtisodiyot barpo etish bizning asosiy vazifamizdir”, — dedi u.
“Yangi yilda iqtisodiyotimizga xorijiy investitsiyalarni jalb etish, tadbirkorlik va xususiy mulk uchun keng imkoniyatlar yaratishni yanada kuchaytiramiz. Ilm-fan, innovatsiya, IT kabi sohalarni, „yashil“ va raqamli texnologiyalarni rivojlantirishga alohida e’tibor qaratamiz”, — deb va’da berdi prezident.
“Yangi ish o‘rinlari tashkil etish, aholi daromadlarini oshirish e’tiborimiz markazida bo‘ladi. Ish haqi, pensiya, stipendiya va nafaqalar miqdori ko‘paytiriladi. Xotin-qizlar va nuroniylarni, yordamga muhtoj insonlarni qo‘llab-quvvatlashga alohida ahamiyat beramiz. Ijtimoiy sohalar rivojini mutlaqo yangi bosqichga ko‘taramiz”, — dedi Shavkat Mirziyoyev.
“Vatanimiz mustaqilligini mustahkamlash, Qurolli kuchlarimiz jangovar salohiyatini oshirish ustuvor vazifamiz bo‘lib qoladi. Muxtasar aytganda, yangi hayotni, yangi O‘zbekistonni barpo etish uchun bor kuch va imkoniyatlarimizni to‘liq safarbar etamiz”, — deb ishontirdi u.
Shavkat Mirziyoyev o‘tgan yilni sarhisob qilarkan, shunday dedi: “Hayot bor ekan, uning yutuq va quvonchlari, tashvish va muammolari ham bo‘lishi tabiiydir. Ammo inson va xalq aql-zakovati, halol mehnati, mustahkam irodasi bilan har qanday sinovlardan munosib o‘tishga qodir”.
“2023-yil el-yurtimiz uchun qut-barakali va omadli keldi. Eng muhimi, yurtimizda tinchlik-osoyishtalik, turli millat vakillari o‘rtasida do‘stlik va hamjihatlik hukm surmoqda”, — dedi u.
“Birgalikdagi mehnatimiz tufayli yangi O‘zbekiston orzusi real haqiqatga aylanmoqda. Barcha erishgan yutuqlarimiz uchun siz, aziz vatandoshlarimga, chin dildan minnatdorlik bildiraman”, — dedi prezident.
Eslatib o‘tamiz, 2023-yil O‘zbekistonda ““Insonga e’tibor va sifatli ta’lim yili” deb e’lon qilingandi.

2024 год в Узбекистане объявлен Годом поддержки молодёжи и бизнеса. Об этом в новогоднем поздравлении народу страны сообщил президент Шавкат Мирзиёев.
«Наши основные задачи — возвышение чести и достоинства человека, обеспечение интересов населения и построение сильной экономики», — заявил он.
«В новом году мы активизируем привлечение иностранных инвестиций, формирование широких возможностей для предпринимательства и частной собственности, уделим особое внимание развитию науки, инноваций, IТ-сферы, созданию „зелёных“ и цифровых технологий», — пообещал президент.
«В центре внимания будут вопросы создания новых рабочих мест, роста доходов населения. Увеличатся размеры заработной платы, пенсий, стипендий и пособий. Мы продолжим всемерную поддержку женщин и представителей старшего поколения — всех, кто нуждается в помощи и содействии, поднимем на совершенно новый уровень развитие социальной сферы», — отметил Шавкат Мирзиёев.
«Приоритетной задачей останется укрепление независимости Родины, боевого потенциала Вооружённых Сил. Одним словом, мы мобилизуем все силы и возможности для построения новой жизни, Нового Узбекистана», — заверил он.
Подводя итоги уходящего года, Шавкат Мирзиёев сказал: «Конечно, в жизни наряду с радостями и успехами есть также заботы и проблемы. Но человек и народ благодаря своему интеллекту, самоотверженному труду, твёрдой воле способны достойно преодолевать любые испытания».
«2023 год был успешным для нашей страны и народа. Самое важное, в стране царят мир и спокойствие, атмосфера межнациональной дружбы и согласия», — отметил он.
«Благодаря сплочённому труду нашего народа мечта о Новом Узбекистане становится реальностью. Выражаю искреннюю признательность вам, дорогие соотечественники, за все достигнутые нами успехи», — сказал президент.