25-dekabr kuni Samarqand shahrida shaxmatning rapid (tezkor) va blits yo‘nalishlari bo‘yicha jahon chempionatining matbuot anjumani va ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda rapid va blits bo‘yicha amaldagi jahon chempioni Magnus Karlsen, Xalqaro shaxmat federatsiyasi (FIDE) prezidenti Arkadiy Dvorkovich, yoshlar siyosati va sport vaziri Adxam Ikramov, O‘zbekiston shaxmat federatsiyasi raisi Alisher Sa’dullayev, o‘zbekistonlik shaxmatchi Nodirbek Abdusattorov ishtirok etdi, deya xabar bermoqda “Gazeta.uz” muxbiri.
Magnus Karlsen (markazda). Foto: Xusniddin Ato / PressPhotoUzMagnus Karlsen (markazda). Foto: Xusniddin Ato / PressPhotoUz
“Gazeta.uz” muxbiri Karlsendan agar Nodirbek Abdusattorov chempionlik unvonini qo‘lga kirita olsa, jahon chempioni unvoni uchun kurashga qaytishi yoki yo‘qligi bo‘yicha savol so‘radi. Avvalroq norvegiyalik grossmeyster agar uning raqibi Alirizo Firuzja bo‘lmasa, chempionlik unvonini himoya qilmasligini aytgandi.
Karlsenning qayd etishicha, Nodirbek bu siklda endi chempionlik uchun kurasha olmasa-da, keyingi bosqichda uning mahorati va xarakteri bu imkoniyatni beradi. Ammo Karlsenga chempionat o‘yini formati o‘zgarishi muhimroq, shunda u qaytadi va yana klassik shaxmat bo‘yicha jahon chempioni unvoni uchun kurashadi.
Foto: Husniddin Ato / PressPhotoUz Foto: Husniddin Ato / PressPhotoUz
O‘zbekistondagi shaxmatning ahvoli haqidagi savolga javob berarkan, sobiq jahon chempioni o‘tgan yili unga qozoq shaxmatiga oid mana shunday savol berilganini esladi. O‘shanda u “O‘zbekistonga qarang va shunday qiling”, — deya javob bergan.
Norvegiyalik sportchidan, shuningdek, ikkala turnirda kimni favorit deb bilishi so‘raldi. “Rapidda raundlar sezilarli darajada kamroq, shuning uchun topdagi natijalar nisbatan tasodifiy. Men shaxsan o‘zimni blitsda favorit deb bilaman. Rapid bo‘yicha chempionatda esa ko‘pchilik shaxmatchilarda g‘alaba qozonish imkoniyati bor, degan bo‘lardim, jumladan, Nodirbekda ham. Lekin kimnidir ajratib ko‘rsat bo‘lmaydi”, — dedi Karlsen.
Arkadiy Dvorkovichdan FIDE Markaziy Osiyo mamlakatlariga alohida e’tibor qaratilayotgani sababi so‘raldi. Xalqaro shaxmat federatsiyasi rahbari ikkita asosiy omilni keltirib o‘tdi: shaxmat an’analari va bu mamlakatlarda shaxmatni qo‘llab-quvvatlovchi odamlar.
Nodirbek Abdusattorov. Foto: Xusniddin Ato / PressPhotoUzNodirbek Abdusattorov. Foto: Xusniddin Ato / PressPhotoUz
Nodirbek Abdusattorov murabbiylari haqidagi savolga javob berarkan, grossmeysterlik vaqtida uning murabbiyi Dmitriy Kayumov bo‘lgani, hozir esa Rustam Qosimjonov ekanini aytdi.
Rapid musobaqasi 26-dekabr kuni Toshkent vaqti bilan soat 15:00 da boshlanadi. Ikki yo‘nalish bo‘yicha VI jahon chempionatining umumiy sovrin jamg‘armasi 1 million dollarga teng. Chempionat 30-dekabr kuniga qadar davom etadi.
O‘zbekiston sharafini 33 nafar shaxmatchi himoya qiladi: Olimpiya o‘yinlari chempionlari Nodirbek Abdusattorov, Javohir Sindarov, Nodirbek Yoqubboyev, Jahongir Vohidov, Shamsiddin Vohidov, grossmeyster Abdimalik Abdisalimov va boshqalar. Avvalroq shaxmat bo‘yicha murabbiy Georgiy Shvanov “Gazeta.uz” uchun turnir favoritlarini ko‘zdan kechirib, O‘zbekiston vakillarining imkoniyatlarini muhokama qilgandi.

В Самарканде 25 декабря прошла пресс-конференция и церемония открытия чемпионата мира по рапиду и блицу. В ней приняли участие действующий чемпион мира по рапиду и блицу Магнус Карлсен, президент Международной шахматной федерации (ФИДЕ) Аркадий Дворкович, министр молодёжной политики и спорта Адхам Икрамов, председатель федерации шахмат Узбекистана Алишер Саъдуллаев и узбекистанский шахматист Нодирбек Абдусатторов, сообщает корреспондент «Газеты.uz».
Модератор конференции поздравил Карлсена с Рождеством и спросил, когда он перестал верить в Санта-Клауса. Карлсен ответил, что счастлив играть свой любимый турнир на Рождество, хотя в Норвегии его празднуют 24 декабря. «Всё идёт хорошо, поэтому, очевидно, до сих пор верю в Санта-Клауса», — пошутил он.
Магнус Карлсен (в центре). Фото: Хусниддин Ато / PressPhotoUzМагнус Карлсен (в центре). Фото: Хусниддин Ато / PressPhotoUz
Корреспондент «Газеты.uz» поинтересовался у Карлсена, вернётся ли он к борьбе за звание чемпиона мира, если титул сможет завоевать Нодирбек Абдусатторов. Ранее норвежский гроссмейстер говорил, что не станет защищать своё звание, если его соперником будет не Алиреза Фирузджа.
Карлсен отметил, что хотя в этом цикле Нодирбек уже не сможет побороться за звание, в следующем его мастерство и характер дадут ему шансы. Но для Карлсена важнее, чтобы изменился формат чемпионского матча, чтобы он вернулся и снова поборолся за звание чемпиона мира по классическим шахматам.
Фото: Хусниддин Ато / PressPhotoUzФото: Хусниддин Ато / PressPhotoUz
Отвечая на вопрос о состоянии шахмат в Узбекистане, экс-чемпион мира вспомнил, как в прошлом году ему задали аналогичный вопрос касательно казахстанских шахмат. Тогда он ответил: «посмотрите на Узбекистан и сделайте так же».
У норвежца также спросили, кого он считает фаворитами в обоих турнирах. «В рапиде значительно меньше раундов, и потому результаты в топе более случайны. Поэтому лично я считаю себя значительным фаворитом в блице. А чемпионат по рапиду более открытый. Я бы сказал, что у многих шахматистов есть потенциал победить, в том числе и Нодирбек. Но нельзя выделить кого-то одного», — заявил Карлсен.
Аркадия Дворковича спросили, в чем причина особого внимания ФИДЕ к странам Центральной Азии. Глава Международной шахматной федерации привёл два основных фактора: богатые шахматные традиции и люди, которые поддерживают шахматы в этих странах.
Нодирбек Абдусатторов. Фото: Хусниддин Ато / PressPhotoUzНодирбек Абдусатторов. Фото: Хусниддин Ато / PressPhotoUz
Нодирбек Абдусатторов, отвечая на вопрос о своих тренерах, рассказал, что когда стал гроссмейстером, его тренером был Дмитрий Каюмов, а сейчас — Рустам Касымджанов.
Во время церемонии открытия Карлсену предстояло дважды наугад сделать выбор — сперва он вытянул чапан белого цвета, потом указал на свёрток, на котором оказался изображён белый ферзь. Это означает, что и рапид, и блиц-турнир действующий чемпион мира начнёт белыми фигурами. Игроки под нечётными номерами начнут белыми в первом туре обоих чемпионатов.
У женщин Цзюй Вэньцзюнь вытянула белый цвет для рапида, а Лэй Тинцзе — чёрный для блица.
Соревнования по рапиду стартуют 26 декабря в 15:00 по Ташкенту.
Узбекистан представляют сразу 33 игрока: олимпийские чемпионы Нодирбек Абдусатторов, Жавохир Синдаров, Нодирбек Якуббоев, Жахонгир Вахидов, Шамсиддин Вохидов, гроссмейстер Абдималик Абдисалимов и другие. Ранее тренер по шахматам Георгий Шванов обозревал для «Газеты.uz» фаворитов турнира и рассуждал о шансах представителей Узбекистана.